Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke a szlovák gazdasági napilap, a Hospodárské Noviny magyar-szlovák viszonyt érintő kérdéseire válaszolva azt mondta, hogy az utóbbi időben kettős tendencia érvényesülését érzékeli: politikai szinten „a kapcsolatok romlanak és értéküket veszítik, a mindennapi életben, az emberi kapcsolatok szintjén, a közös határ menti térségekben viszont rendkívül elevenek: kölcsönös emberi, gazdasági, kulturális kötődések” épülnek ki. A politikai kapcsolatok megromlásáért egyértelműen a politikusokat terheli a felelősség.
Németh Zsolt szerint a politikai kapcsolatrendszer újraépítéséhez az alapoknál kezdve, „tiszta lappal” kell hozzálátni, „mégpedig a sovinizmustól megtisztult politikai erőkkel” kiépítendő együttműködés révén. „Ennek esélye óriási, mert Szlovákiában igen erőteljes a demokratikus gondolkodás” – mondta. Példaként említette a független szlovák média azon részét, amelyik „az erőteljesen magyarellenes kampány közepette” is napirenden tartja a Nyitrán megvert magyar egyetemista, Malina Hedvig ügyét, akinek esete Németh szerint egyre jobban kezd hasonlítani a volt szlovák államfő, Michal Kovác fiának esetéhez. Ifjabb Kovácot annak idején az államfőt kompromittálandó szándékkal a szlovák titkosszolgálat külföldre hurcolta.
A lap kérdésére – vajon miért von párhuzamot a két eset között? – Németh Zsolt azt válaszolta: „Azért, mert úgy tűnik, hogy a Malina Hedvig-ügyet hivatalos szlovák szervek megrendelésére szervezték meg.”
Vajon megérjük-e a két nemzet baráti kapcsolatának eljövetelét – kérdezte a szlovák lap a magyar politikustól, aki határozott igennel válaszolt, és kifejtette: hangozzon is bármilyen erősnek ez a megállapítás, de az igazság az, hogy a közép-európai térségben épp ez a két nemzet hasonlít a leginkább egymáshoz. Az sem elhanyagolható körülmény, hogy a két uniós tagország között maholnap teljesen megszűnik a határ.
„Mindezen körülmények alapján, valamint a mindennapi kapcsolatok elmélyülését tapasztalván, hála Istennek, azt mondhatom, hogy ez előbb vagy utóbb a politikusok és a politika megnyilvánulásaiban is jelen lesz. Előbb vagy utóbb, de majd Szlovákiában is mindenki meg fogja érteni, hogy az ottani magyar kisebbségi jogok az Önök országára nézve nem jelentenek fenyegetést” – fogalmazott a külügyi bizottság elnöke a lap keddi számában.