Balkán
Durva pusztítást hozott a vihar + videó

Az elmúlt héten még több lap is arról írt, hogy hamarosan közös közleményben figyelmeztet a japánjen-hitelezés terjedésének veszélyeire a jegybank, a bankfelügyelet és a Pénzügyminisztérium. A monetáris tárca szerint az árfolyamkockázat miatt ez nemcsak az ügyfeleknek, de a bankoknak is kockázatos lehet. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete akár magasabb tartalékolást is előírhat a kereskedelmi bankoknak, ha túl kockázatosnak ítélik hitelállományuk összetételét. A hiteligénylők az euró- és a svájcifrank-alapú hitelekkel is jelentős árfolyamkockázatot vállalnak, ám az állam szerint a japán valuta árfolyama és az ottani kamatszint nagyobb mértékben ingadozhat. Ezért csak rövid távra és csak elegendő tartalék mellett javasolják a távol-keleti valutában történő hitelfelvételt. Az újonnan felvett hitelek 5-10 százaléka már jenalapú Magyarországon, míg a többi európai országban nem éri el az 1 százalékot.
Az OTP a jenalapú hitelek kihelyezésénél az ügyfelek és a saját kockázatának csökkentésére szigorúbb feltételeket alkalmaz – például a hitelképesség és a fedezet esetén magasabb összegű feltételeket szab. Egyben lehetőséget biztosít az ügyfeleknek a hitel devizaalapjának módosítására, amire csak a deviza vételi és eladási árfolyama közötti különbözetet fizetteti meg.
Urbán László, a bank vezérigazgató-helyettese valószínűtlennek nevezte, hogy a forint árfolyama olyan szintre gyengüljön, ami már jelentős hatással lehetne a visszafizetésre. Emlékeztetett arra, hogy 2006-ban, amikor hónapokra mintegy 10 százalékot gyengült a forint, annak szinte semmi ilyen jellegű hatása nem volt. Becslése szerint ez a határ mintegy 300 forintos euróárfolyamnál van, de akkor is csak a hitelek néhány százalékát érintené.
Hangsúlyozta, hogy a devizahitelezés visszaszorítására a legjobb lehetőség az infláció visszaszorítása lenne, például az állami kiadások mérséklésével, hiszen például Csehországban és Szlovákiában, ahol alacsony a pénzromlás üteme, jellemzően nincs kereslet a devizaalapú hitelekre. Értelmetlennek nevezte, hogy a bankokra valamilyen adminisztratív korlátokat vessenek ki, például korlátozzák a tartalékolási szabályokkal vagy más módon a kihelyezhető devizaalapú hitelek arányát a portfólióban. Szerinte a kockázat ugyanis elsősorban nem a bankok, hanem az ügyfelek kockázata, amit egy ilyen intézkedés nem érintene.
Számításai szerint a forintnak mintegy 50 százalékkal kellene gyengülnie a jennel szemben ahhoz, hogy a jenalapú hitel kedvezőtlenebb legyen, mint a forint alapú hitel, de még ekkor sem biztosan, hiszen a forintkamatpálya a makrogazdasági politika miatt bizonytalan.
(MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.