„Komoly népmozgalom alakult” – 359 ezer aláírást gyűjtöttek + Képriport

A civil szervezetek 359 ezer aláírást gyűjtöttek össze annak érdekében, hogy az emberek népszavazáson döntsenek arról: akarják-e az üzleti érdekeltségű biztosítók részvételét az egészségbiztosítási rendszerben. Az aláírásgyűjtés tovább folytatódik – jelentette be Gaskó István, az aláírásgyűjtést koordináló Liga Szakszervezetek elnöke vasárnap, budapesti sajtótájékoztatóján.

MNO
2008. 02. 10. 14:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Példa nélküli ez a társadalmi összefogás, komoly népmozgalom alakult” – fogalmazott Gaskó István, utalva arra, hogy ennyi aláírást eddig csak parlamenti pártoknak sikerült összegyűjteniük. A népszavazáson felteendő kérdés – amelyet az Országos Választási Bizottság hitelesített, majd az Alkotmánybíróság jóváhagyott – Albert Zsolt és felesége nevéhez fűződik, és úgy szól: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarországon ne vezessék be a mindenki által kötelezően választandó, üzleti alapon működő több-biztosítós egészségbiztosítást?”. A Liga elnöke a sajtótájékoztatón bejelentette: az aláírásgyűjtést folytatják – erre lehetőségük is van április 12-ig –, azonban a sajtónak most bemutatott íveket egyelőre nem nyújtják be hitelesítésre az Országos Választási Bizottsághoz.

Gaskó István megjegyezte: ha a parlament hétfőn úgy döntene, hogy a Fidesz által kezdeményezett egészségbiztosítási törvényt megerősítő népszavazást megszavazza, akkor ezt a referendumot együtt lehetne tartani a március 9-re kiírt, a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló népszavazással. Albert Zsolt beszámolt arról, levelet kapott Horváth Ágnes egészségügyi minisztertől, amelyben a tárcavezető azt írta, hogy a jelenlegi népszavazási kezdeményezés semmilyen módon nem befolyásolja a megszavazott törvényt, és arra kérte őt, álljon el ettől a kezdeményezéstől. Albert Zsolt közölte: nem függesztik fel a gyűjtést, erre erkölcsi alapjuk sincs a nagy számú aláírást látva.

Cser Ágnes, az Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) elnöke úgy fogalmazott, hogy az aláírók a nemzeti társadalmi egészségbiztosításért, és nem a nemzetközi egybiztosítós, több pénztáras rendszerért küzdenek. „Mi nem a nemzetközi pénzpiacon szeretnénk biztosítottak lenni, hanem társadalombiztosítási jogviszony keretében megőrizni az egészségbiztosítási szolgáltatásokat” – mondta, hozzátéve, az a törvény, amelyet hétfőn „keresztülverni” készülnek, a nemzetközi pénzpiac érdekeit szolgálja. Gaskó István arra a kérdésre, hogy elfogadják-e az ellenzéki pártok segítségét kezdeményezésükhöz, úgy válaszolt: minden olyan erő támogatását elfogadják, amely velük ért egyet, és nem kér érte semmi. Albert Zsolt és felesége népszavazási kezdeményezéséhez többek között csatlakozott a Liga Szakszervezetek, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, az EDDSZ, az Élőlánc Magyarországért Mozgalom, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Humanista Mozgalom, a Magyar Szociális Fórum, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Orvosi Kamara, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezete, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége és a Védegylet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.