Vezető SZDSZ-esek a kilépés mellett

Több vezető SZDSZ-es politikus is a koalícióból való kilépésre buzdította a küldötteket a párt vasárnapi budaörsi rendkívüli küldöttgyűlésén.

MNO
2008. 04. 27. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horváth Ágnes egészségügyi miniszter arról beszélt, hogy komoly eredményeket értek el még akkor is, ha ezeket most visszafordítják. Felsorolásában említette, hogy csaknem húsz év után rendbe tették a társadalombiztosítást, egy évvel ezelőtt elindult a gyógyszergyártók közötti árverseny és létrejött az egészségbiztosítási felügyelet, bevezették a kórházi étkeztetés reformját, bevezették a vizit- és kórházi napidíjat. A miniszter szerint a népszavazás igazi kára az volt, hogy elvette a szocialistáktól a „maradék bátorságot” a továbblépéshez. Hozzátette: ez így tovább nem folytatódhat, ezért azt kívánja, hogy az SZDSZ bátran menjen végig az úton, amelyen elindult.

Léderer András, az SZDSZ Új Generáció elnöke arról beszélt, hogy igennel fog szavazni a kilépésre a koalícióból, mert az MSZP-vel együtt képtelenség végrehajtani a reformokat, de azért is, mert három héttel ezelőtt néhányan kijelöltek egy utat, amelyen folyamatosan csökken az SZDSZ mozgástere, ezért a párt küldöttgyűlése nem érdemi, hanem formális döntést fog hozni. A fiatal politikus azt mondta, hogy az ország jelenlegi helyzetében, amikor „nem dübörög a gazdaság, amikor (...) alapvető jogállami normák és liberális alapértékek kerültek veszélybe, Szilvásy (Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter) ámokfutásának köszönhetően, az SZDSZ-nek, aki végig asszisztálta az elmúlt hat év kormányzását, felelősséget kéne vállalnia tetteiért”. Emlékeztetett rá, hogy a szabad demokraták megszavazták az első Gyurcsány-kormány száz lépés programját, az áfacsökkentést, és a D209-es ügy kirobbanásakor a koalícióban maradtak. Véleménye szerint az a baj, hogy a mostani koalícióból úgy lépnek ki, ahogy belementek. Mint mondta: szavazóik korábban nem értették, hogy mit keresnek Horn Gyula és a parlamenti többséggel rendelkező MSZP oldalán a kormányban. Akkor beléptek a koalícióba, a szavazók pedig szép lassan elmaradoztak.

Léderer felhívta rá a figyelmet, hogy most ugyanez mehet végbe, mivel az elmúlt hat év SZDSZ-es politikája a 2006 őszi rendőrségi túlkapásokkal szembeni megengedő magatartással együtt folyamatosan azt üzente a megmaradt szavazóiknak: „az életet, ameddig a szocialisták nem képesek egyedül többséget szerezni, minden áron az ő oldalukon képzeljük el”. Ez után, mivel lejárt az öt perc, Léderer András kénytelen volt a beszédét megszakítani.

Gusztos Péter, a párt ügyvivője arról beszélt, hogy konstruktív ellenzékként kell majd olyan parlamenti felállásban dolgozniuk, amelyet egyik oldalról a közös kormányzati munkát felmondó szocialisták, a másik oldalról pedig a Fidesz határoz meg. Hozzátette: tudja, hogy most sokféle érzés kavarog a résztvevőkben, de nincs más választásuk, mint kilépni a koalícióból. Annak a véleményének is hangot adott: „öngyilkos kultúrának” tartja, hogy kiáll egy volt elnök, és a két elnökjelölt küzdelméről azt mondja, az másodosztályú meccs. Hozzátette, az ezt követő napon egy másik politikusuk arról beszélt, hogy az összes volt miniszter fojtogatja a pártot, vasárnap pedig egy olyan miniszter, akinek megadatott, hogy népszerű területen dolgozzon, „beletörli a lábát” azokba a szabad demokrata miniszterekbe, akik a legkeményebb politikai feladatra vállalkoztak, vállalva minden ezzel járó népszerűtlenséget.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.