elpais.es – Spanyolország
A legolvasottabb spanyol napilap csütörtökön tudatta, hogy az ország lakásainak 85 százaléka – a mintegy 47 ezerből több mint 40 ezer –, valamilyen mértékben felújításra szorul. A február vége óta kinevezett Raúl Castro kormánya bejelentette, hogy a szigetországban idén 20 ezerrel kevesebb új lakást fognak megépíteni, mint tavaly (52 607). Víctor Ramírez, az országos lakásintézet vezetője pedig beismerte, hogy a kevés építőanyag miatt nem úgy halad a felújítás, ahogy eredetileg tervezték.
unionradio.net – Venezuela
Az egyik legtájékozottabb venezuelai hírportál tájékoztatása szerint nyilvánosságot követelnek maguknak más kolumbiai gerillaszervezetek túszai. Egy héttel Íngrid Betancourt, a radikális marxista gerillaszervezet, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) legértékesebb túszának kiszabadulása után a mérsékelten marxista, 1966-ban alakult Nemzeti Felszabadító Hadsereg (ELN) elrabolt túszainak szervezetei követelték, hogy az ő 240 túszuk is kerüljön be a köztudatba. Egyik alapítványuk adatai szerint az ELN több mint háromezer túszt ejtett 2000 óta, ezen kívül közölte, hány foglyot tartanak fogva számításai szerint az egész országban: a FARC 693-at, az ELN 240-et, a jobboldali félkatonai csoportok 243-at, 252-őt a közönséges bűnözők, 29-et szakadár csoportok, 1242 elrabolt sorsáról pedig semmit sem tudnak.
radiobras.gov.br – Brazília
A brazil hírügynökségnek és a brazil köztévének adott exkluzív interjút Clara Rojas, akit a FARC még 2002. február 23-án Íngrid Betancourt-ral együtt rabolt el, és csak idén február 2-án szabadult a venezuelai elnök, Hugo Chávez közvetítése révén. Az alelnökjelölt és kampányfőnök szerint Luiz Inácio „Lula” da Silva baloldali brazil elnök lenne a legalkalmasabb személy, hogy elérje a FARC összes többi túszának kiszabadítását, hiszen már mind Rafael Correa ecuadori, mind Hugo Chávez venezuelai elnök „elhasználódott” a túszok ügyében. Véleménye szerint nagyon kockázatos lenne egy újabb kolumbiai katonai akció, ezért lenne fontos a szomszédos országok – például Ecuador és Venezuela – bevonása a tárgyalásokba, hiszen ő is egy nemzetközi kezdeményezés segítségével szabadult ki, de ha Álvaro Uribe semmiképpen nem akar közvetlen kapcsolatot a FARC-kal, hanem csak az egyház közvetítő szerepéhez ragaszkodik, ám tegye.
diario.iol.pt – Portugália
A legnépszerűbb portugál hírportál összefoglalta a csütörtöki országértékelő vitanapot. Ahogy várható volt, az ellenzék és az egyedül kormányzó szocialisták között késhegyig menő vita zajlott, és a szocialista kormányfőnek, José Sócratesnek egyszer visszafogottabb hangra is kellett kérnie a kommunista párt frakcióvezetőjét. Sócrates egyébként beszédében anélkül támadta a legnagyobb ellenzéki pártot, hogy egyszer is kiejtette volna nevét. Az ellenzéki jobbközép szociáldemokrata párt (PSD) új frakcióvezetője, Paulo Castro Rangel meg is állapította, hogy Sócrates nem az ország miniszterelnökeként beszélt, hanem a pártfőtitkár támadta az ellenzéket. Keserűen jegyezte meg, hogy az ország még mindig két szélsőséges véglet, a derűlátó bejelentések, illetve a múlttal és a nemzetközi helyzettel való mentegetőzés depressziója között őrlődik.
Orbán Viktor: A bérmegállapodással a minimálbér feletti bérek is nőnek