Portugal Diario
A hírportál kedden vezető helyen foglalkozott a portugál egészségügyi miniszter vallomásával. Ana Jorge bevallotta a parlamentben, hogy súlyos baleset esetén nem magánkórházba menne, hanem államiba. A miniszter asszony kijelentésének egy negyedéves jelentés ad különös hangsúlyt, amit kedden hoztak nyilvánosságra a portugál egészségügyi intézményekről. Orvosi körökben a legnagyobb visszhangot kiváltó megállapítása: a magánkézbe került intézmények jelentős összegű állami támogatást kapnak az államiakhoz képest. A Portugál Egészségügyi Ellátás Figyelő (OPSS) jelentésének megfogalmazása szerint a magánintézmények azért tudnak jobb minőségű szolgáltatásokat nyújtani, mert szinte teljes egészében állami támogatásból működnek, nélküle pedig nem is lennének életképesek – adta hírül a hírportál a Lusa hírügynökségre hivatkozva.
Expresso
A független portugál hetilap legfrissebb híre: a nevével ellentétben jobbközép ellenzéki szociáldemokrata párt (PSD) új vezetője először nyilatkozott a köztévében a megválasztása óta. Manuela Ferreira Leite azonnal a figyelem és a szocialista kormánypárt támadásainak középpontjába került, amikor néhány hete megkérdőjelezte a párt rendkívüli kongresszusán a költséges és teljesen felesleges nagyberuházásokat. A portugál Vasladynek is nevezett ellenzéki vezér így érvelt ellenük: csak azért, mert Brüsszel fizeti egy részét, nem szabad belevágni ilyen vállalkozásokba, és kitart álláspontja mellett, miszerint a baloldali kormányfőnek, José Sócratesnek el kell számolnia a nyilvánosság előtt. Elzálogosította az országot – mondta Ferreira Leite. Ellenezte a meggondolatlan befektetéseket. Különösen arra kíváncsi, miért jó az országnak az új lisszaboni repülőtér, valamint a spanyol és a portugál fővárost összekötő gyorsvasút, de még inkább azt, hogy mennyibe került ténylegesen a két nagyberuházás.
Clarín
Az Egyesült Államok 58 esztendő elteltével újjászervezett egysége július elsején futott ki először a latin-amerikai vizekre a Déli Hadseregcsoport részeként. Az egyik argentin biztonságpolitikai szakértő, Khatchik Der Ghougassian a Buenos Aires-i San Andrés Egyetem tanára szerint az Egyesült Államok továbbra is érdeklődik a latin-amerikai természeti kincsek és az úgynevezett populista latin-amerikai elnökök kormányai iránt.
Ruth Dimiant, a szintén Buenos Aires-i Di Tella Egyetem tanára úgy véli, hogy az Egyesült államokat zavarja a neki nagyon is sok problémát okozó Hugo Chávez, de az egyre erősebb Brazília is, amely egyáltalán nem ellenséges vele, viszont csökkenti az amerikai befolyást. Bár nem tartja valószínűnek, hogy a közeljövőben az egység rajtaütésszerűen elfoglalja Amazóniát vagy a Brazília, Argentína és Paraguay határán fekvő Guaraní nevű víztartalékokat, de nem is tartja elképzelhetetlennek. Az Egyesült Államokat nagyon aggasztja az a lehetőség, hogy a Dél-amerikai Nemzetek Uniója (UNASUR) és a Dél-amerikai Védelmi Tanács valóban létrejön, sőt életképes is lesz az Egyesült Államok történelmi részvétele nélkül.