Az új polgári törvénykönyvről is vitáznak a T. Házban

Kétnapos ülést tart az Országgyűlés jövő héten: folytatódik a költségvetési plafon, a Robin Hood-adó és az új polgári törvénykönyv (Ptk.) vitája.

MNO
2008. 10. 19. 8:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn zárószavazás lesz az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer bevezetéséről és működtetéséről szóló törvényjavaslatról. Az új rendszer szerint a támogatási jogosultság önmagában nem jogosít a támogatás igénybevételére, ahhoz ugyanis a termelőnek termőföldet is művelni kell. Az előterjesztés szerint csak olyan mezőgazdasági termelőnek osztható ki támogatási jogosultság, illetve fizethető támogatás, akinél a jogosultság megállapításához figyelembe veendő mezőgazdasági terület legalább egy hektár. Az FVM szerint a rendszer stabilizálni fogja 200 ezer agrárvállalkozás gazdasági viszonyait, és a rendszer működtetése az átállás után olcsóbb lesz.

A határozathozatalok után több törvényjavaslat részletes vitáját is lefolytatják a képviselők, köztük a takarékos állami gazdálkodásról, a villamos energiával összefüggő egyes kérdésekről és a távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvényjavaslatét.

Az SZDSZ kezdeményezte, a takarékos állami gazdálkodásról szóló előterjesztés költségvetési plafont vezetne be az állami túlköltekezés ellen. Az MSZP és az MDF közös módosító csomagot nyújtott be a javaslathoz, amelyben más megoldást javasolnak a kiadási plafon megállapítására és az adóreform-alapra. A villamos energiával összefüggő egyes kérdésekről szóló előterjesztés a hosszú távú áramvásárlási megállapodások (htm) megszüntetéséről és az ezzel összefüggő tiltott állami támogatások visszafizetéséről szól, és a Magyar Energia Hivatalt hatalmazza fel a visszafizetendő támogatás kiszámítására, az adóhivatalt pedig arra, hogy önkéntes teljesítés hiányában azt behajtsa. A törvényjavaslatot azután dolgozták ki, hogy az Európai Bizottság idén júniusban meghozta határozatát, amely szerint a htm-ek az érintett erőművek számára tiltott állami támogatást eredményeznek.

A bizottság döntése értelmében a szerződéseket idén év végéig meg kell szüntetni, és a tiltott állami támogatást vissza kell fizettetni az erőművekkel, attól az időponttól számítva, amikor Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz. A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről, azaz a Robin Hood-adóról szóló javaslat alapján a távhőtermelőkre és kereskedőkre kivetett különadóból várható költségvetési bevétel eléri a 30 milliárd forintot. Ebből a fogyasztók számlajóváírás, valamint korszerűsítési támogatás formájában kapnának. A törvényjavaslatot mind az MSZP, mind a Fidesz módosítaná: a szocialisták többek között szűkítenék az adóalapot, míg a Fidesz 20 százalékról 5 százalékra csökkentené a távhő áfáját.

Kedden az Országgyűlés megvitatja a közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásokat érintő, valamint az azzal összefüggő egyes törvények módosítását, vagyis a lex Mol-t. Az indoklás szerint módosítás célja a jogszabály egyes, az Európai Bizottság által megalapozottan kifogásolt rendelkezéseinek hatályon kívül helyezése a közösségi joggal való összhang megteremtése érdekében, ezáltal a Magyarország ellen indított kötelezettségszegési eljárás megszüntetésének elősegítése. A javaslat hatályon kívül helyezné azt az előírást, amely a befolyásszerzés feltételévé tenné, hogy az ajánlattevő vállalkozás közgyűlése a tranzakciót előzetesen jóváhagyja. A jövőben a magyar állam nem élhet azzal az előjogával, amely jelenleg a cégek alapszabálya miatt módot ad arra, hogy az érintett társaságok alapszabályának a szavazatmaximálásra irányuló rendelkezései az állam képviselőjére ne vonatkozzanak.

Elkezdődik a szerzői jogról szóló törvény módosításának általános vitája. Az egyik lényeges módosítás a közös jogkezelő szervezeteket érinti, ugyanis az ezekkel kapcsolatos állami feladatok elkerülnek az Oktatási és Kulturális Minisztériumtól az igazságügyi és rendészeti miniszterhez és a Magyar Szabadalmi Hivatalhoz. A közös jogkezelő szervezetek nyilvántartását a jövőben a szabadalmi hivatal vezeti, a jogkezelők díjszabásait a hivatal előkészítő eljárása után az igazságügyi miniszter hagyja jóvá, a felügyeleti jogokat pedig a Magyar Szabadalmi Hivatal gyakorolja. A javaslat megteremtené egyes filmeknek, az úgynevezett árva műveknek a felhasználási lehetőségét. Folytatódik az új polgári törvénykönyv, valamint a Nemzeti Civil Alapprogramról szóló törvény módosításának vitája is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.