„Gyurcsány a válságkeltők oldalán” + Képriport

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök október 18-ára, szombatra hívta össze a nemzeti csúcsot. Magyarország túlélte a pénzügyi válság első hullámát, a pénzügyi rendszer elég erős volt ahhoz, hogy kivédje a spekulációs támadást – mondta el parlamenti felszólalásában Gyurcsány. Navracsics Tibor emlékeztetett arra, hogy a Fidesz folyamatosan figyelmeztette a kormányt a válságra.• Totális csődöt mondott a neoliberális gazdaságpolitika• Az MKB határozatlan időre leállította a devizahiteleket• Nem vonult ki a Fidesz Gyurcsány mai felszólalása előtt• Varga Mihály: Hiteltelen és alkalmatlan a kormány• Mit akar Gyurcsány és Veres az IMF-től, ha nem hitelt?• A bankbetétek biztonságáról tárgyalnak a honatyák• Mind az öt parlamenti párt elfogadta a házszabálytól való eltérést• Gyurcsány pénteken „találta ki” a nemzeti csúcsot

2008. 10. 13. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány visszavonja a jövő évi adótörvény- és költségvetési javaslatot – derült ki Szili Katalin házelnök tájékoztatásából a házbizottság hétfői ülése után. Közölte az is: a frakciók megegyeztek abban, hogy a plafontörvényt házszabálytól eltéréssel tárgyalják; hétfőn megkezdődik az általános vita, jövő héten lesz a részletes vita, 27-én pedig a zárószavazás. Szintén megegyeztek a frakciók, hogy a bankbetétek biztonságát garantáló Országos Biztosítási Alapról (OBA) szóló törvény módosítását házszabálytól eltéréssel tárgyalják. A kormány azt javasolja, hogy az OBA által biztosított összeghatárt a jelenlegi 6 millió forintról 13 millió forintra emeljék, és töröljék el a 10 százalékos önrészt.


Magyarország a nemzetközi pénzügyi válság első hullámának támadását kivédte, azonban akik támadást indítottak, nem fogják feladni – kezdte napirend előtti felszólalást Gyurcsány Ferenc. Az Egyesült Államok saját pénzügyi terhe alatt roppant össze, de ez nem fenyegeti hazánkat – tette hozzá. A miniszterelnök elmondta: a világgazdaság egészére a lassulás lesz jellemző, ez ellen Magyarország nem tehet sokat, mivel a hazai cégek jelentős része ezekbe az országokba exportál. „Nagy-Britannia és Olaszország gazdasága már csökken, míg Németország a recesszió felé halad, ez ellen nem lehet védekezni” – hangsúlyozta Gyurcsány. A miniszterelnök a csütörtök esti támadást spekulációs akciónak minősítette, azonban a hazai pénzügyi vezetés ezt meg tudta akadályozni. Gyurcsány köszönetét fejezte ki a pénzügyi élet vezetőinek. A miniszterelnök hozzátette, hogy a pénteki nap folyamán több pénz érkezett a magyar bankrendszerbe, mint amit kivettek belőle, így az izlandihoz hasonló összeomlás nem fenyeget minket.

A kormány azt javasolta, hogy a költségvetési hiány további csökkentését mindenképpen tartsák be – tette hozzá a miniszterelnök. „Így hazánk még az idén elérheti a 3 százalék alatti hiányt” – mondta. Gyurcsány egy, a bérekről szóló javaslatot is bejelentett. Ennek értelmében a munkaadók garantálják a bérek reálértékének megtartását, míg a munkavállalók ne álljanak elő a reálbéren felüli követelésekkel. Erre azért van szükség, hogy ne kerüljenek veszélybe a munkahelyek tízezrei – hangsúlyozta.

Gyurcsány szót ejtett arról is: Simor Andrással folytatott tárgyalásán arról egyeztek meg, hogy noha a jegybankelnöknél nagyobb barátja az adócsökkentésnek nincsen, de a stabilitás és a biztonság kedvéért az adócsökkentést egyelőre el kell halasztani. A miniszterelnök azt mondta, hogy ő nem szeretné a válsággal járó negatívumokkal az adófizetőket terhelni, és hogy adó kérdésében el kell menni az ellenzékkel „olyan messzire, amennyire csak lehet, és ha marad pénzünk, ám legyen, csökkentsünk adót”. A kormányfő és szocialista pártelnök azt javasolta: „számoljunk, mire futja?”

Gyurcsány közölte: csütörtöki megbeszélésük értelmében Veres János pénzügyminiszter az EU-hoz, Simor pedig a Nemzetközi Valutaalaphoz fordultak, mivel „ha az országot megtámadják, barátokat kell gyűjtenünk és meg kell mutassuk, hogy erős szövetségeseink vannak”. A miniszterelnök elmondta, hogy pénteken be kellett zárni a bécsi tőzsdét, a prágai pedig többet esett, mint a budapesti. Gyurcsány kijelentette: Veres és Simor pont annyi segítséget kért és kapott az uniótól és az IMF-től, amennyi az eurózóna országainak jutott. A miniszterelnök a válság kezelésére egy nemzeti csúcsot hozna létre, amelyen a közjogi méltóságok, az önkormányzatok képviselői, az MTA vezetője és az „elmúlt 18-20 év meghatározó politikusai” vennének részt. A tanácskozás lehetséges témáiként felvetette az euró, az adócsökkentés, a nyugdíjreform és a „sebezhető pártfinaszírozás” kérdését is. Szólt arról is, hogy „a bölcs országnak össze kell zárnia”, és amikor az „újra a biztonságos úton tud menni”, folytatódhatnak a viták.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök október 18-ára, szombatra hívta össze a nemzeti csúcsot.

Navracsics: Hitelességi problémával is szemben állunk

Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a kormányfő szavai kapcsán rávilágított, a hazai pénzügyi válság idején Gyurcsány a nemzeti összetartozást emlegeti, korábban viszont 23 millió román munkavállaló hazánkba érkezésével riogatott, és a kettős állampolgárságról szóló népszavazás idején a nem mellett kampányolt. A pénzügyi válsággal összefüggésben a vezérszónok emlékeztetett, a Fidesz folyamatosan figyelmeztette a kormányt a válságra. Mint mondta, Gyurcsány Ferenc nemrég még a „válságkeltők” oldalára sorolta azokat, akik garanciát akartak a befektetésükre egy válság esetén, most pedig a garancia oldalán áll. „Üdvözöljük a válságkeltők oldalán” – fogalmazott Navracsics Tibor. A frakcióvezető úgy látja, hitelességi problémával is szemben állunk. Példaként említette a költségvetési hiány, az infláció, a munkanélküliség és a gazdasági növekedés aggasztó számait. Gyurcsányhoz szólva végül azt mondta: „Ön blogot ír, miközben cselekedni kellene.”

Fodor: Nem nemzeti csúcsra, hanem cselekvőképes kormányra

Semjén Zsolt (KDNP) erkölcsi botránynak nevezte, hogy a korrupt bankok és bankárkok gátlástalan kapzsiságának következményeit az adófizetőkkel fizettetik meg. Fodor Gábor (SZDSZ) szerint nem nemzeti csúcsra van szükség, hanem cselekvőképes kormányra. Hozzátette: lehet szervezni ilyen tanácskozást, az SZDSZ el is megy rá, ha azt látják, van jelentősége.

Tűzszünetet hirdetett Lendvai

Az MSZP-frakció ezekben a napokban nem kíván olyan sajtótájékoztatót tartani, ami a politikai pártcsatározásokat élesíti – mondta Lendvai Ildikó (MSZP). „Mi magunk számára ezekre a napokra ki adtuk a parancsot: tűzet szüntess!” – fogalmazott. Hozzátette: a gazdaság stabilizálásában a verseny helyett elsősorban az együttműködésre kell törekedni.

Lendvai szerint a most következő vitáknak nem az a célja, hogy érzékeltessék a pártok véleménye közti különbséget. Az a cél, hogy a többfajta alternatíva felmutatása után megtalálják a közösen követhető megoldást – közölte. Köszönetet mondott azért, hogy a parlamenti felelősség "e megnövekedett pillanatában" valamennyi frakció úgy érezte, jelen kell lennie a vitában. Lendvai Ildikó a Bibliából idézve azt mondta, „mindennek rendelt ideje van. Ideje van a szaggatásnak és ideje van a megvarrásnak” – fogalmazott.

Gyurcsány: Nem presztízsvitát kellene folytatni

A miniszterelnök a napirend előtti felszólalása kapcsán tett pártreagálásokra adott viszontválaszában egyetértett azzal, hogy a kialakult helyzetben a kormánynak cselekednie kell. Szerinte a cselekvés ebben az esetben azt jelenti, hogy azok, aki felelősek a pénzügyi intézményrendszer stabilitásáért, együttműködve közös döntéseket hoznak, majd ezeket bevezetik. Hangsúlyozta: ők ezt tették. Gyurcsány Ferenc intézkedéseik mércéjeként említette, hogy nem alakultak ki sorok a bankok előtt, mert sikerült megőrizni a magyar pénzintézetekbe vetett bizalmat. Egyúttal kiemelte: sikerült visszaverni a forint és az OTP elleni támadást, ami azt mutatja, hogy a lépések elégségesek voltak.

A kormányfő újra felsorolta, hogy a jegybankelnök, bankszövetség elnöke és a biztosítók elnöke is arról beszélt, a korábban megtett lépések sikeresek voltak és a korábban bejelentetteken felül újabb intézkedést jelenleg nem várnak a kormánytól. A miniszterelnök azt mondta, a jelenlegi helyzetben talán könnyebb megállapodni hosszabb távú ügyekről, mint máskor. Közölte, hogy az SZDSZ erősen érvel a kiadási plafon mellett és ők tettek egy lépést a szabad demokraták felé, amikor azt javasolták, a törvényjavaslatot építsék be a mások által megfogalmazottak kezdeményezésekbe. Egyúttal javasolta, hogy a kormány a Fidesz felé is tegyen lépést és építse be a Költségvetési Tanács javaslatát.

Azt mondta, hogy most nem presztízsvitát kellene folytatni, hanem a három kidolgozott törvényjavaslatból kellene egy jó törvényt kell csinálni. Gyurcsány Ferenc a viszonosság alapján azt kérte, valamennyi ellenzéki párt gondolja végig, hogy a saját eddig követett politikájából melyik az a rész, amelyet most hajlandó zárójelbe tenni. Köszönetet mondott mindazoknak, akik támogatásukról biztosították a nemzeti csúcs gondolatát. Egyúttal a Fidesz és a KDNP vezetőihez fordult, akik csak később hozzák meg a döntésüket a részvételről. Azt mondta, arra fog törekedni, hogy az ő szerepe egy „hajszállal” se legyen nagyobb, mint amit minimálisan be kell töltenie a találkozón.

(MTI, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.