Orbán
Nagyon ritka, hogy egy hivatalban lévő miniszterelnök ilyen interjút ad

A kormány visszavonja a jövő évi adótörvény- és költségvetési javaslatot – derült ki Szili Katalin házelnök tájékoztatásából a házbizottság hétfői ülése után. Közölte az is: a frakciók megegyeztek abban, hogy a plafontörvényt házszabálytól eltéréssel tárgyalják; hétfőn megkezdődik az általános vita, jövő héten lesz a részletes vita, 27-én pedig a zárószavazás. Szintén megegyeztek a frakciók, hogy a bankbetétek biztonságát garantáló Országos Biztosítási Alapról (OBA) szóló törvény módosítását házszabálytól eltéréssel tárgyalják. A kormány azt javasolja, hogy az OBA által biztosított összeghatárt a jelenlegi 6 millió forintról 13 millió forintra emeljék, és töröljék el a 10 százalékos önrészt.
Magyarország a nemzetközi pénzügyi válság első hullámának támadását kivédte, azonban akik támadást indítottak, nem fogják feladni – kezdte napirend előtti felszólalást Gyurcsány Ferenc. Az Egyesült Államok saját pénzügyi terhe alatt roppant össze, de ez nem fenyegeti hazánkat – tette hozzá. A miniszterelnök elmondta: a világgazdaság egészére a lassulás lesz jellemző, ez ellen Magyarország nem tehet sokat, mivel a hazai cégek jelentős része ezekbe az országokba exportál. „Nagy-Britannia és Olaszország gazdasága már csökken, míg Németország a recesszió felé halad, ez ellen nem lehet védekezni” – hangsúlyozta Gyurcsány. A miniszterelnök a csütörtök esti támadást spekulációs akciónak minősítette, azonban a hazai pénzügyi vezetés ezt meg tudta akadályozni. Gyurcsány köszönetét fejezte ki a pénzügyi élet vezetőinek. A miniszterelnök hozzátette, hogy a pénteki nap folyamán több pénz érkezett a magyar bankrendszerbe, mint amit kivettek belőle, így az izlandihoz hasonló összeomlás nem fenyeget minket.
A kormány azt javasolta, hogy a költségvetési hiány további csökkentését mindenképpen tartsák be – tette hozzá a miniszterelnök. „Így hazánk még az idén elérheti a 3 százalék alatti hiányt” – mondta. Gyurcsány egy, a bérekről szóló javaslatot is bejelentett. Ennek értelmében a munkaadók garantálják a bérek reálértékének megtartását, míg a munkavállalók ne álljanak elő a reálbéren felüli követelésekkel. Erre azért van szükség, hogy ne kerüljenek veszélybe a munkahelyek tízezrei – hangsúlyozta.
Gyurcsány szót ejtett arról is: Simor Andrással folytatott tárgyalásán arról egyeztek meg, hogy noha a jegybankelnöknél nagyobb barátja az adócsökkentésnek nincsen, de a stabilitás és a biztonság kedvéért az adócsökkentést egyelőre el kell halasztani. A miniszterelnök azt mondta, hogy ő nem szeretné a válsággal járó negatívumokkal az adófizetőket terhelni, és hogy adó kérdésében el kell menni az ellenzékkel „olyan messzire, amennyire csak lehet, és ha marad pénzünk, ám legyen, csökkentsünk adót”. A kormányfő és szocialista pártelnök azt javasolta: „számoljunk, mire futja?”
Gyurcsány közölte: csütörtöki megbeszélésük értelmében Veres János pénzügyminiszter az EU-hoz, Simor pedig a Nemzetközi Valutaalaphoz fordultak, mivel „ha az országot megtámadják, barátokat kell gyűjtenünk és meg kell mutassuk, hogy erős szövetségeseink vannak”. A miniszterelnök elmondta, hogy pénteken be kellett zárni a bécsi tőzsdét, a prágai pedig többet esett, mint a budapesti. Gyurcsány kijelentette: Veres és Simor pont annyi segítséget kért és kapott az uniótól és az IMF-től, amennyi az eurózóna országainak jutott. A miniszterelnök a válság kezelésére egy nemzeti csúcsot hozna létre, amelyen a közjogi méltóságok, az önkormányzatok képviselői, az MTA vezetője és az „elmúlt 18-20 év meghatározó politikusai” vennének részt. A tanácskozás lehetséges témáiként felvetette az euró, az adócsökkentés, a nyugdíjreform és a „sebezhető pártfinaszírozás” kérdését is. Szólt arról is, hogy „a bölcs országnak össze kell zárnia”, és amikor az „újra a biztonságos úton tud menni”, folytatódhatnak a viták.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök október 18-ára, szombatra hívta össze a nemzeti csúcsot.
Navracsics: Hitelességi problémával is szemben állunk
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a kormányfő szavai kapcsán rávilágított, a hazai pénzügyi válság idején Gyurcsány a nemzeti összetartozást emlegeti, korábban viszont 23 millió román munkavállaló hazánkba érkezésével riogatott, és a kettős állampolgárságról szóló népszavazás idején a nem mellett kampányolt. A pénzügyi válsággal összefüggésben a vezérszónok emlékeztetett, a Fidesz folyamatosan figyelmeztette a kormányt a válságra. Mint mondta, Gyurcsány Ferenc nemrég még a „válságkeltők” oldalára sorolta azokat, akik garanciát akartak a befektetésükre egy válság esetén, most pedig a garancia oldalán áll. „Üdvözöljük a válságkeltők oldalán” – fogalmazott Navracsics Tibor. A frakcióvezető úgy látja, hitelességi problémával is szemben állunk. Példaként említette a költségvetési hiány, az infláció, a munkanélküliség és a gazdasági növekedés aggasztó számait. Gyurcsányhoz szólva végül azt mondta: „Ön blogot ír, miközben cselekedni kellene.”
Fodor: Nem nemzeti csúcsra, hanem cselekvőképes kormányra
Semjén Zsolt (KDNP) erkölcsi botránynak nevezte, hogy a korrupt bankok és bankárkok gátlástalan kapzsiságának következményeit az adófizetőkkel fizettetik meg. Fodor Gábor (SZDSZ) szerint nem nemzeti csúcsra van szükség, hanem cselekvőképes kormányra. Hozzátette: lehet szervezni ilyen tanácskozást, az SZDSZ el is megy rá, ha azt látják, van jelentősége.
Tűzszünetet hirdetett Lendvai
Az MSZP-frakció ezekben a napokban nem kíván olyan sajtótájékoztatót tartani, ami a politikai pártcsatározásokat élesíti – mondta Lendvai Ildikó (MSZP). „Mi magunk számára ezekre a napokra ki adtuk a parancsot: tűzet szüntess!” – fogalmazott. Hozzátette: a gazdaság stabilizálásában a verseny helyett elsősorban az együttműködésre kell törekedni.
Lendvai szerint a most következő vitáknak nem az a célja, hogy érzékeltessék a pártok véleménye közti különbséget. Az a cél, hogy a többfajta alternatíva felmutatása után megtalálják a közösen követhető megoldást – közölte. Köszönetet mondott azért, hogy a parlamenti felelősség "e megnövekedett pillanatában" valamennyi frakció úgy érezte, jelen kell lennie a vitában. Lendvai Ildikó a Bibliából idézve azt mondta, „mindennek rendelt ideje van. Ideje van a szaggatásnak és ideje van a megvarrásnak” – fogalmazott.
Gyurcsány: Nem presztízsvitát kellene folytatni
A miniszterelnök a napirend előtti felszólalása kapcsán tett pártreagálásokra adott viszontválaszában egyetértett azzal, hogy a kialakult helyzetben a kormánynak cselekednie kell. Szerinte a cselekvés ebben az esetben azt jelenti, hogy azok, aki felelősek a pénzügyi intézményrendszer stabilitásáért, együttműködve közös döntéseket hoznak, majd ezeket bevezetik. Hangsúlyozta: ők ezt tették. Gyurcsány Ferenc intézkedéseik mércéjeként említette, hogy nem alakultak ki sorok a bankok előtt, mert sikerült megőrizni a magyar pénzintézetekbe vetett bizalmat. Egyúttal kiemelte: sikerült visszaverni a forint és az OTP elleni támadást, ami azt mutatja, hogy a lépések elégségesek voltak.
A kormányfő újra felsorolta, hogy a jegybankelnök, bankszövetség elnöke és a biztosítók elnöke is arról beszélt, a korábban megtett lépések sikeresek voltak és a korábban bejelentetteken felül újabb intézkedést jelenleg nem várnak a kormánytól. A miniszterelnök azt mondta, a jelenlegi helyzetben talán könnyebb megállapodni hosszabb távú ügyekről, mint máskor. Közölte, hogy az SZDSZ erősen érvel a kiadási plafon mellett és ők tettek egy lépést a szabad demokraták felé, amikor azt javasolták, a törvényjavaslatot építsék be a mások által megfogalmazottak kezdeményezésekbe. Egyúttal javasolta, hogy a kormány a Fidesz felé is tegyen lépést és építse be a Költségvetési Tanács javaslatát.
Azt mondta, hogy most nem presztízsvitát kellene folytatni, hanem a három kidolgozott törvényjavaslatból kellene egy jó törvényt kell csinálni. Gyurcsány Ferenc a viszonosság alapján azt kérte, valamennyi ellenzéki párt gondolja végig, hogy a saját eddig követett politikájából melyik az a rész, amelyet most hajlandó zárójelbe tenni. Köszönetet mondott mindazoknak, akik támogatásukról biztosították a nemzeti csúcs gondolatát. Egyúttal a Fidesz és a KDNP vezetőihez fordult, akik csak később hozzák meg a döntésüket a részvételről. Azt mondta, arra fog törekedni, hogy az ő szerepe egy „hajszállal” se legyen nagyobb, mint amit minimálisan be kell töltenie a találkozón.
(MTI, MNO)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.