Veszteséggel zártak a nyugat-európai tőzsdék

A nyugat-európai részvénypiacok csütörtökön rádupláztak a szerdai veszteségre. Ismét a bankok haladtak az élen, az új amerikai bankmentő program okozta kiábrándulás és kétségek miatt. A bankrészvények 3-7,5 százalék között olcsóbbodtak.

MNO
2009. 02. 12. 17:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 1,2 százalékos veszteséggel kezdte a napot, és előzetes adat szerint 1,5 százalékos veszteséggel 791,26 ponton végzett, 4,89 százalékkal alacsonyabban az év végi értékénél. Szerdán 0,3 százalékot vesztett, kedden 2,9 százalékot vesztett, hétfőn 0,5 százalékot nyert. A múlt héten 3,7 százalékot nyert, az előző héten 4,8 százalékot nyert, majdnem hatévi mélypontról emelkedve. Tavaly 44,78 százalékot vesztett, a tavalyi év a legrosszabb volt a mutató történetében. A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a DJIA 1,63 százalékos, az S&P 500 1,50 százalékos, a Nasdaq piac összetett mutatója 0,51 százalékos veszteségben volt.

Csütörtökön a londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 előzetes adat szerint 65,87 pontos, 1,56 százalékos veszteséggel 4168,39 ponton zárt, 5,99 százalékkal alacsonyabban, mint év végén. Tavaly 31,33 százalékot vesztett. A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 131,21 pontos, 2,90 százalékos veszteséggel 4398,88 ponton végzett, 8,55 százalékkal az év végi értéke alatt. Tavaly 40,37 százalékot vesztett. Párizsban a CAC-40 55,96 ponttal, 1,85 százalékkal 2971,76 pontra süllyedt, 7,65 százalékkal elmaradva az év végi értékétől. Tavaly 42,68 százalékot vesztett.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj márciusi szállításra csütörtök reggel 75 centtel drágább, a nyugat-európai értéktőzsdék zárása után, hordónként 44,50 dolláron, 22 centtel volt drágább a szerdai zárónál. Szerdán 33 centtel olcsóbbodott. Az utóbbi hetekben – és most csütörtökön is – szűk sávban alakult a kőolaj ára, ezen belül a fő irányzat a további, lassú árveszteség. Az óvatos napközi áremelési kísérleteket fékezte a kínai vámhivatal közlése arról, hogy Kína kőolajimportja januárban 8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Nem használt az áraknak a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerdán megjelent, új előrejelzése sem arra, hogy idén a világ kőolajfogyasztása a januárban jósoltnál is jobban csökken a tavalyihoz képest.

Csütörtökön a hetedik hete növekvő amerikai stratégiai tartalékokról és az amerikai munkanélküliség rosszabbodásáról szóló adatok rontották tovább a befektetők kedvét. A befektetők felfigyeltek ugyan, hogy az OPEC fokozatos termeléscsökkentése újabban viszonylag jól követi a kereslet apadását, és az exportőr szervezet további csökkentéseket sem zár ki, de a világgazdasági fejlemények, adatok minduntalan megerősítik a gyenge kilátásokat. Az amerikai energiaügyi minisztérium kedden megjelent előrejelzése és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerdán kiadott legújabb jóslata egyformán napi 84,7 millió hordós átlagra teszi a világ idén várható kőolajfogyasztását. Az amerikai minisztérium szerint az idei fogyasztás 1,4 százalékkal, az IEA szerint 1,1 százalékkal lesz kisebb a tavalyinál, a tavalyi, 0,3 százalékos fogyasztáscsökkenés után. Mindketten a fogyasztás nagyobb csökkenését valószínűsítik, mint amit januárban jeleztek, éspedig a gazdasági kilátások romlása miatt. Az amerikai minisztérium a januári becslését 0,6 százalékos világgazdasági növekedés feltételezésére, az új, februári becslését 0,1 százalékos világgazdasági recesszió kilátására alapozta.

Az IEA az előző becsléshez 1,2 százalékos világgazdasági növekedési átlagból indult ki, az új, szerdán megjelent becslését az IMF január végi előrejelzésében szerepelt, 0,5 százalékos növekedési világátlag kilátására alapozta. Szakértők szerint évi 2 százalékos GDP-növekedési világátlag alatt a kőolaj ára még 70 dollárt sem igen érhet el, hacsak nem épül rá politikai felár. Az utóbbi időben azonban a politikai felárak is csökkentek, legutóbb annak nyomán, hogy Barack Obama amerikai elnök hétfőn közvetlen tárgyalásokat, újfajta kapcsolatokat ajánlott Iránnak. Csütörtökön késő délután a nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta hordója 35,06 dollár volt New Yorkban márciusra, 88 centtel olcsóbb a szerdai zárónál. Az európai párlatkereskedelem számára irányadó londoni gázolajjegyzés tonnánként 417,25 dollár volt Londonban, 1,50 dollárral olcsóbb a szerdai zárónál.

Az értéktőzsdék nyitásakor az euró 1,2936 dollár volt vételi oldalon a londoni bankközi devizapiacon, tőzsdezárás után 1,2838 dollárnál tartott, 0,0060 dollárral olcsóbban a szerdai későinél, 8,16 százalékkal gyengébben a dollárhoz képest, mint év végén. Az euró hetek óta gyengélkedik, átmeneti napközi kiugrásoktól eltekintve többnyire 1,30 dollár alatt jár. Egyik oldalról a sok rossz gazdasági előrejelzés, egyes euróövezeti tagok hitelminősítői leértékelése és a márciusban biztosan folytatódó EKB-kamatcsökkentés kilátása nyomja az eurót, a másik oldalon az amerikai bankmentő programmal kapcsolatos aggodalmak miatt erős a menedéknek számító amerikai és japán államadósság kereslete, ez meg a dollárt és a jent erősíti. Az euró tavaly 4,27 százalékkal olcsóbbodott a dollárhoz képest.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.