A 2006-os rendőrroham is hozzájárult Gyurcsány bukásához

A spanyolországi lapok közül egyedül a királypárti konzervatív Abc írt Gyurcsány Ferenc lemondásának főbb körülményeiről, viszont nem a hivatalos spanyol hírügynökség, az EFE budapesti tudósítóját idézte, hanem a sajátját a szlovén fővárosból, Ljubljanából. Az összefoglalóban azonban a gazdasági válságot nevezte meg legfőbb távozási okának, és azt az érvet idézte tőle, hogy az új kormányfőt és az új kormányt előre hozott választás nélkül kell kiválasztani, illetve megalakítani.

2009. 03. 22. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A félszigetről még a független portugál Público említette meg az MSZP tisztújító választásán történt váratlan eseményt, de meg nem nevezett hírügynökségek alapján. A lap már pontosabban fogalmazott, és tudomása szerint azért mondott le, hogy ne az ő személye legyen akadálya a válságellenes gazdasági reformok bevezetésének. Gyurcsány lemondásának előzményeiről megemlítette a 2006 május végi őszödi beszédet, amelyben bevallotta, hogy a választási győzelem érdekében hazudott, és röviden ecsetelte következményeit. A lap szerint Gyurcsánynak sikerült lefaragnia a költségvetési hiányt, „de képtelen volt bevezetni azokat a gazdasági reformokat, amelyeket a közgazdászok elengedhetetlennek tartottak”. A lap úgy véli, az az oka a magyar kormányfő eddig példátlan népszerűtlenségének, hogy az IMF-kölcsön feltételei miatt kénytelen volt csökkenteni a közkiadásokat és emelni az adókat.

Olaszországban a La Stampán kívül egyedül a gazdasági napilap, a Il Sole 24 Ore írt szombaton a szocialista párt tisztújító kongresszusán elhangzott lemondó nyilatkozatról. A Sole, a Corriére della Sera és a La Repubblica mögött harmadik legnagyobb országos lap az őszödi beszéden kívül már az 1956-os forradalom 50. évfordulóján indított rendőrrohamát is hozzászámítja népszerűtlenségének csökkenéséhez. De azt is, hogy egy éve kiléptek kormányából a kicsiny szabad demokraták, és az elemző nem hagyta figyelmen kívül több nemzetközi megfigyelő véleményét, aki valószínűnek tartja, hogy Magyarországot államcsőd fenyegeti.

Az argentin konzervatív La Nación a német DPA, a francia AFP, és a brit Reuters hírügynökség alapján írta meg összefoglalóját, és a lett, belga, illetve izlandi példához hasonlította a súlyos hazai gazdasági helyzetet. A várható fejleményekkel kapcsolatosan a lap dicsérte Bokros Lajost mint esetleges kormányfőt – akárcsak a spanyol Abc -, és azt valószínűsíti, hogy a törvényhozás választ új kormányfőt, hogy ne kelljen új választásokat kiírni. A legolvasottabb brazil hetilap, a Veja és a legolvasottabb brazil napilap, a Folha de Sao Paulo szintén a francia és a brit ügynökség alapján azt tartja a legvalószínűbbnek, hogy Gyurcsány lemondása esetén a szocialistáknak a szabad demokratákkal kell koalíciót kötniük, és az IMF kölcsönről pedig azt írja, hogy a kisebbségi szocialista kormány ellenzi azokat a költségvetési lefaragásokat, amelyek a gazdaság talpra állításához szükségesek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.