lavanguardia.es – Spanyolország
A spanyol nyelven megjelenő katalán napilap megírta, hogy vasárnap ismét megtartották Barcelona egyik – Grácia Xiangra – negyedében a hat éve újjáéledt cserekereskedelmet, amit a helyi lakossági hálózat a gazdasági válság egyik lehetséges ellenszerének tart. Az Alkirálynő téren egyetlen dolog volt tilos: pénzt elfogadni az ingóságokért, ismeretekért és szolgáltatásokért cserébe. A másik hétfői írás arról szólt, hogy a katalán autonóm kormány felajánlotta 1217 állami iskola mintegy 280 ezer diákjának, hogy a (szülői) takarékosság jegyében is 9,4 millió eurót szán a használt tankönyvek szétosztására. A 2005-2006-os tanévben még csak 522 iskola vett részt a kezdeményezésben.
clarin.com.ar – Argentína
A magát függetlennek tekintő napilap a fővárosban szerdán újrakezdődő kétnapos sztrájk kapcsán vezércikket szentelt a közoktatásban továbbra is tapasztalható színvonalromlásnak. Az vezércikk hibának tartotta, hogy az állam a nem egyforma összeggel gazdálkodó tartományok kezébe adta az oktatás ellátását, ennek következtében éppen a legszegényebb térségekben romlott tovább a színvonal, és pont nekik lett volna szükségük oktatásra. Emlékezteti mindkét felet, hogy az eddigi tapasztalatok alapján nem pótolják a sztrájk miatt elmaradt tanórákat. Sőt figyelmeztette őket, hogy amennyiben a feleknek nem sikerül közösen biztosítani a tanítás folyamatosságát és biztonságát, a közoktatásban újratermelődő egyenlőtlenségeket a következő nemzedékek sínylik meg.
folha.uol.com.br, agenciabrasil.gov.br – Brazília
A legolvasottabb brazil napilap a végéhez közeledő Battisti-ügyről írt. Gilmar Mendes, a legfelsőbb bíróság (STF) vezetője kijelentette, hogy akármilyen döntést is hoznak, az elnöknek, Luiz Inácio Lula da Silvának is el kell fogadnia. Eszerint abban az esetben, ha a testület úgy dönt, mégis kiadja Cesare Battistit Olaszországnak, hogy ott töltse le a rá kiszabott életfogytiglani börtönbüntetést, Lula nem fellebbezheti meg. A két ország között létezik kiadatási egyezmény, és a kormány tagjai megvitatták, hogy az elnöknek van-e lehetősége leállítani egy elrendelt kiadatási folyamatot. Battisti a hetvenes években a szélsőbaloldali olasz Vörös Brigádokhoz igen közel álló csoportot, a Kommunizmus Fegyveres Proletárjait (PAC) vezette egy ideig, a bíróság ítélete és a vád szerint ekkor vett részt négy gyilkosságban, amiért 1993-ban ítélték életfogytiglanra.
A hírügynökség is foglalkozott a brazil olajóriás, a Petrobrás mintegy 30 ezer olajmunkásának – a teljes létszám 30 százalékának – hétfőn kezdett országos sztrájkjával. A munkások azért tiltakoznak péntekig, mert a vállalat kifejezetten jó évet zárt, de elmaradtak a jutalmak, és azt is követelik, hogy a cég törődjön jobban dolgozóik biztonságával, fizessen a szabadságuk idején végzett túlórákért, és ne bocsássa el az alvállalkozói alkalmazásban dolgozó hivatalnokokat.
elmundo.es – Spanyolország
A jobboldali liberális napilap idézte Soraya Sáenz de Santamaríát, a spanyol Néppárt (PP) szóvivőjét a madridi parlamentben, aki keddi sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva kijelentette, hogy a legnagyobb ellenzéki párt a kormányzó kisebbségi szocialista párt jelenlegi helyzetében minden politikai megoldást el tud képzelni. Többek között nem tartja elképzelhetetlennek a bizalmatlansági indítványt sem José Luis Rodríguez Zapatero ellen. Mivel a szocialista kormányfő pártjának mostanra elfogyott minden parlamenti támogatása.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban