Ki is az úr Bissau-Guineában?

Mário Soares, a portugál szocialisták korelnöke a spanyol El Paísban közölte véleményét az uniós válságkezelésről és a közelgő EP-választásokról, amit idéztek mérvadó portugál lapok is. A spanyol El País másik írása a nyugat-afrikai Bissau-Guineát fenyegető egyre valóságosabb veszélyt taglalta.

2009. 03. 22. 18:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

elpais.es – Spanyolország, correiomanha.pt, publico.clix.pt stb. – Portugália

Több portugál lap és hírportál is idézte a kétszeres volt portugál kormány- és államfő, Mário Soares lesújtó bírálatát az európai uniós vezetők középszerűségéről, ezt az írását a spanyol El Paísban jelentette meg szombaton Európa válaszútja címmel. A 84 éves szocialista pártalapító elszomorítónak nevezte a tényt, hogy ebben a súlyos gazdasági helyzetben nincs egységes uniós álláspont a válságkezelésről. Sőt az uniót egyenesen az a veszély fenyegeti, hogy megszűnik mint globális tényező, és Barack Obama országától eltérően az óvilágban nem értették meg, hogy szakítani kell a neoliberális gazdasági múlttal, és új korszakot kell kezdeni. Soares néhány napja már megírta a portugál lapokban, hogy az unió néppárti frakciója nem jut messzire azzal a José Manuel Durao Barrosóval, aki hat éve magán viseli az iraki háborút támogató stigmát. Éppen hat éve ő volt a házigazda, amikor a Portugáliához tartozó Azori-szigeteken létrehozták a háborús koalíciót az Egyesült Államokkal.

elpais.es – Spanyolország

A kisebbségi spanyol szocialista kormányhoz közeli napilap hosszú riportban foglalkozott Bissau-Guineával a közelmúltban történt két politikai célú gyilkosság kapcsán. A kicsiny, mindössze másfél millió lakosú nyugat-afrikai országból Carmelita Pires adott interjút telefonon a lapnak, és elmondta, hogy az ország még nem „kábítószerállam”, tehát nem az ebből származó pénzből tartja fenn magát, de az ország több fontos embere ebből él. Pirest már halálosan megfenyegették, mivel eltökélten küzd a kábítószer-kereskedelem ellen erre a különleges feladatra létrehozott posztján. Ennek ellenére számos külföldi megfigyelő kábítószerállamnak tekinti az országot, mivel innen is eljutnak a kartellek itt fogadott és tárolt kábítószer-szállítmányai Európába és az Egyesült Államokba. Három hete meggyilkolták Bissau-Guinea hadseregparancsnokát és elnökét, és Pires hangsúlyozza, nem tudni, ki kicsoda az országban, nem tudni, mekkora erőt képviselnek az országban a kartellek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.