lavanguardia.es – Spanyolország
A spanyol nyelven megjelenő katalán napilapnak nyilatkozott Misha Glenny, a BBC egyik népszerű haditudósítója, a balkáni konfliktusok szakértője. Glenny tavaly adta ki McMaffia című könyvét, amelyet a szervezett bűnözőkkel készített interjúiból írt. A Kelet-Közép-Európát és a Balkánt 20 év alatt bejáró újságíró meggyőződése, hogy a jelenlegi világgazdasági válság a szervezett bűnözők hálózatait gazdagítja, sőt az alvilág célba vette a törvényesen működő pénzpiacokat. Bujkálni kényszerülő olasz kollégájával, Roberto Savianóval ellentétben nem titokban akart információkat megtudni a bűnözőkről, hanem egyenesen velük akart találkozni, akik ezért készségesen is nyilatkoztak neki. Szerinte a szervezett bűnözők azért szemelték ki maguknak az Ibériai-félszigetet, és azért érkezik ennyi kábítószer-szállítmány Spanyolországba, mert igen hosszú a tengerpartja.
correiomanha.pt – Portugália
A második legolvasottabb napilap pénteken azért foglalkozott a Porto és Lisszabon közötti gyorsvasút ügyével, mert számháború alakult ki a kormány és az ellenzék között. A vita azon robbant ki, hogy a nyomvonal északról (Porto felől) vagy délről lépjen be a fővárosba. Az ellenzék szerint a déli – hosszabb – változat egymilliárd euróval drágább lenne. A Gyorsvasúti Hálózat ezzel szemben azt mondja, hogy a kiválasztott vonal 360 millió euróval kevesebbe kerülne.
eluniversal.com – Venezuela
A jobbközép venezuelai napilap is megírta pénteken, hogy William Delahunt demokrata szenátor Caracasban két órán át tárgyalt Hugo Chávez venezuelai elnökkel. A valószínűleg Barack Obama elnök üzenetét hozó szenátor azt nyilatkozta, miután távozott a Miraflores elnöki palotából, hogy konstruktív szellemben folytak a megbeszélések Hugo Chávezzel és külügyminiszterével, Nicolás Maduróval.
A legnagyobb venezuelai ellenzéki tévécsatorna, a Globovisión hírportálja a héten Washingtonban nyilatkozó elemzőkre hivatkozva azt állította, hogy Kuba és Venezuela kapcsolata mindinkább kereskedelmi jellegű, és a kommunista szigetország fokozatosan közeledik Brazíliához. A Madridban működő Alapítvány a Nemzetközi Kapcsolatokért és a Külső Párbeszédért nevű szervezet egyik munkatársa, Susanne Gratius szerint a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok megmaradnak, de az ideológiai kapcsolat sokkal fontosabb volt Fidel idején. John Kirk, aki a kanadai Dalhousie Egyetemen dolgozik, úgy véli, hogy a karizmatikus Fidel Castro távozása után Raúl és Chávez között már nem a régi a viszony. Sőt egyes jelek arra utalnak, hogy a Kuba második legfontosabb kereskedelmi partnerének számító Brazília egyre inkább teret nyer a szigeten.
elmundo.es – Spanyolország
A jobboldali-liberális napilap eldugott híre, hogy két kilakoltatás előtt álló munkanélküli spanyol állampolgár azért gyalogolt 430 kilométert Elche településéről (Alicante provincia) a fővárosba, mert fel akarják hívni a kormány figyelmét többi sorstársukra. A 41, illetve 47 éves munkanélküli pénteken, 18 napig tartó gyaloglás után ért a Madrid főterének számító Puerta del Solra, ahol már várta őket 200, hasonló nehézségekkel küszködő társuk.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban