Spanyol polgárháború: még mindig kísért a múlt

Nem minden spanyolországi lap foglalkozott a spanyol polgárháború végének hetvenedik évfordulójával, egy portugál lap tudni véli a magyarázatot. A chilei La Nación az országos felháborodásról írt, amiért három multinacionális gyógyszertárlánc árkartellel tornázta fel árait. • Kedd este meghalt Raúl Alfonsín

2009. 04. 01. 15:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

elpais.es, abc.es, deia.com, diariovasco.com, gara.net, lavanguardia.es, elperiodico.com, avui.cat – Spanyolország

Kevés mérvadó spanyolországi napilap foglalkozott a csaknem három évig tartó és könyörtelen spanyol polgárháború – 1936-1939 – lezárulásával, amely április elsején, ezen a napon ért véget hivatalosan a győztes Francisco Franco tábornok utolsó hadijelentésével. A köztársaságiak 27-én feladták Madridot, Franco csapatai pedig másnap vonultak be a lerombolt fővárosba. Az El País visszaemlékezésekkel, történeti dokumentumokkal és publicisztikával idézte föl a spanyol történelem legvéresebb korszakát, az ABC írása nagy vonalakban áttekintette az események történetét, és olyan példát mutatott, amelyre ritkán kerül sor: idézte a testvérgyilkos korszak két egykori túlélőjét és résztvevőjét, a Franco táborában harcoló 89 éves Carlos Salát és a köztársaságpárti Bibiano Morcillót. A két madridi aggastyán ma már jó barát, és chaten válaszoltak a netes változat olvasóinak kérdéseire. A spanyol nyelven megjelenő katalán baloldali El Periódico publicisztikája már címében is támadólag emlékezett meg a polgárháborúról – „Törölték a térképről fél Spanyolországot” –, miközben az El Mundo egy szót se vesztegetett a kerek, hetvenedik évfordulóra. A portugál Diário de Notícias szerint azért nincs egyetértés továbbra sem a két tábor között, mert 2007 végén a kisebbségi szocialista kormány elfogadtatta a történelmi emlékezet című törvényt, amely formálisan is elítélte a diktatúrát és Franco rendszerét. Tehát tovább zajlik a háború a „két Spanyolország” között a spanyolok megnyeréséért, vagyis a szerző úgy látja, a kisebbségi spanyol szocialista kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero nem értette meg a spanyol átmenet erényeit: az okokat és a kompromisszumokat.

lanacion.cl – Chile

A baloldali napilap több cikke is foglalkozik a dél-amerikai országban óriási felháborodást okozó gyógyszerkartellel: az egyik vasárnap felhívást tett közzé, amelyben országos tiltakozásra szólította a lakosokat három multinacionális gyógyszertárlánc – Cruz Verde, Ahumada és a Salco Brand – ellen, amiért árkartelljükkel 2007 és 2008 során mesterségesen megemelték 200 gyógyszer árát. Április harmadikán jelentik be, hol és mikor várják a tüntetésre a lakkosokat, ezen túlmenően még bűntető feljelentést is tettek a gyógyszertárláncok ellen. A blogokon terjed egy ennél agresszívebb kezdeményezés, amely paradicsommal dobálná meg a vétkes patikákat, bár ígéretük szerint óvakodnak majd az egyébként vétlen dolgozók célba vételétől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.