abc.es, elpais.es, elmundo.es stb. – Spanyolország
Több spanyolországi napilap legfrissebb híre, hogy egy granadai bíróság úgy döntött, egyelőre mégsem nyitják meg azt a tömegsírt, amelyről azt feltételezik, hogy ott vannak az Andalúzia tartományban született és a polgárháború első napjaiban kivégzett kommunista költő, Federico García Lorca földi maradványai is. Tavaly Baltasar Garzón, az Állambiztonsági Bíróság tekintélyes vizsgálóbírója megpróbált nyomozást gyakorolni azokra, akik felelősek voltak a Franco-diktatúra és a spanyol polgárháború (1936–1939) idején meghalt és eltűnt személyek haláláért. Novemberben azonban visszavonta tervezett vizsgálatát, mert haláluk miatt okafogyottnak ítélte a diktátor, Francisco Franco tábornok, illetve 40 kormánytagjának és katonatisztjének büntetőjogi felelősségét. Ezután a területi bíróságok hatáskörébe utalta azt a másik döntését, hogy megnyitják-e a területükön talált polgárháborús tömegsírokat. A kisebbségi spanyol szocialista kormányhoz közeli El País azt is megírta, hogy a granadai területi bíróság döntése előtt két nappal a Tiszta Kezek nevű spanyol szélsőjobboldali szervezet bepanaszolta Garzónt kötelességszegés miatt: szerintük a francóizmus rendszere elleni vizsgálattal a vizsgálóbíró túllépte hatáskörét.
dn.sapo.pt – Portugália
Az állami tulajdonú napilap vezető híre: jogerősen hat hónapi letöltendő börtönbüntetésre ítélték a volt francia belügyminiszter, Charles Pasqua fiát, Pierre-t közpénzek eltérítése és korrupció miatt. 1993–1995 között, amikor apja belügyminiszter volt, a Sofremi nevű cég révén indokolatlanul fizettetett mintegy 36 millió frankot – mai értékre átszámítva 5,4 millió eurót – Kuvaittal, Kolumbiával, Argentínával és Brazíliával lefolytatott négy tranzakció során csak azért, mert tető alá hozták a szerződéseket. A pénzt társával, a vállalkozó Pierre Falcone-nal együtt adóparadicsomokba utalták át, ebből Pierre Pasqua körülbelül 1,5 millió eurónak megfelelő frankot kapott. Érdekesség, hogy apja is érintett ebben az ügyben, sőt egy másik nagyobb szabású perben, az úgynevezett Angola-gate-ben várhatóan októberben hozzák meg az ítéletet. A már 82 éves Charles Pasqua 1990-től részt vett a volt portugál gyarmaton, Angolában zajló polgárháború egyébként győztes felének juttatott – kelet-európai – fegyverszállításokban, amely Portugálián keresztül is folyt.
Ukránbarát és bevándorláspárti paktumot kötött az Európai Néppárt és a baloldal – Magyar Péter és a Tisza Párt is jóváhagyta a megállapodást