Caracol.com.co, Eltiempo.com – Kolumbia
Kolumbia vezető lapja, az El Tiempo és leghallgatottabb – spanyol tulajdonban levő – rádiója, a Caracol is nyilvánosságra hozta, miről nyilatkozott nekik Eduardo Verano, a Kormányzók Országos Szövetségének elnöke. A dél-amerikai ország 32 tartománya ugyanis nem kisebb sikert ért el, mint hogy többek között adóelkerülés miatt, hosszú pereskedés után a Marlboro márkát gyártó Philip Morris 20 évig 200 millió dollár kártérítést fizet nekik évente. A vád szerint a cég bátorította a cigarettacsempészetet Aruba és Curacao szigetén keresztül, sőt márkájának hamisítását is, hogy kevesebb adót kelljen fizetnie a kolumbiai államnak. Kolumbiában ugyanis a cigaretta jövedéki adója a tartományok egyik legfontosabb bevételi forrása. A 32 tartomány hasznos célokra fordítja majd a nehezen megszerzett összeget, de a pénzen kívül kap a csempészet és a hamisítás elleni küzdelemhez is szükséges eszközöket.
Expresso.clix.pt – Portugália
A legnépszerűbb hetilap hétfőn vette át az Eurostat jelentését, amely megállapította, hogy Portugáliában az európai trenddel ellentétben nem csökkennek az adóterhek, hanem inkább nőnek. 2000-2007 között a GDP-hez viszonyítva 34,3 százalékról 36,8-ra nőtt, míg az uniós átlag ehhez képest csökken: 40,6-ről 38,9-re ugyanebben az időszakban.
Clarin.com.ar – Argentína
Az argentin Clarín egyik kiemelt írása a gyermekmunka elleni küzdelem világnapján reagált az ENSZ Munkaügyi Szervezetének (OIT) jelentésére, amely megállapította, hogy a világon mintegy 218 millió gyermekkorú kénytelen dolgozni. Argentína sem kivétel, mert az ENSZ két szervezete, a PNUD és a UNICEF adatai szerint mintegy félmillió 5-17 éves fiatal dolgozik az országban. Az OIT aggasztónak tartja ezt a számot, mert a gyermekek több mint fele veszélyes munkát végez, ráadásul az 5-11 évesek többsége lány. Ugyancsak aggodalomra ad okot az a tény is, hogy nemcsak az egészségüket, hanem a biztonságukat is veszélyeztetik. A jelentés újabb elgondolkodtató ténye: a gyermekmunka rendszerint a család szegénységével függ össze. Egyre több olyan gyermekről is tudnak, akit saját családja zsákmányol ki, és nem a létszükségletek érdekében, hanem olyan pénzért, amire nincs is feltétlenül szükségük.
Hogyan lett az energiából fegyver a nagyhatalmak kezében?