correiomanha.pt – Portugália
A Correio da Manhá gazdasági rovata szerdán hozta nyilvánosságra a gazdasági és szociális válság sújtotta Portugália egyik vigasztaló hírét: 2008 folyamán a 7,6 milliárd euróra értékelt aranykészlet 655 millió euróval többet hozott napi árfolyamon, mint 2007-ben, azaz tavaly naponta 1,8 millió eurót fialt az Ibériai-félsziget kisebbik országának. A portugál jegybank ezért a nyereség 60 százalékát, 209 millió euró nyereségosztalékot ajánl az államnak. Mindennek ellenére a jegybank az év további részére is a portugál gazdaság ugyanolyan mértékű visszaesését jósolja, mint 2008-ban. Néhány jellemző statisztikai adat az előző évről: az előző esztendőben 3,7 százalékkal nőtt a családokat terhelő évi adózás, miközben 19,8 százalékkal csökkent a járműveket, és 4,1 ponttal az üzemanyagokat terhelő járulék.
clarin.com.ar – Argentína
A dél-amerikai ország magánkórházaiban dolgozó orvosainak szakszervezeti vezetője az argentin napilapban szakított a hallgatással. Héctor Garín kereken kijelentette, hogy se a betegeknek, se a magánkézbe adott egészségügyi intézményekben dolgozó orvosok többségének nem használ, hogy a gyógyítók túlnyomó többsége feketén dolgozik. A szakszervezeti vezető tudatta az olvasókkal, hogy vannak olyan magas szintű ellátást nyújtó magánintézmények, ahol az orvosok 80 százaléka színlelt szerződéssel vagy feketén dolgozik, ráadásul olyan körülmények között, amelyek veszélybe sodorják nemcsak a betegek, hanem az orvosok életét is. Az orvosok több intézményben, több műszakban dolgoznak, túl vannak terhelve az ügyeletekkel, és ha elvesztik munkájukat, nem jogosultak munkanélküli segélyre.
Ebből pedig az következik, hogy ha esetleg nyugdíjba vonulnának, nem kapnak munkájukért méltó öregségi nyugdíjat. Tud olyan orvosokról is, akiknek a saját bérükből kell fedezniük az esetleges, és sajnos egyre gyakrabban előforduló műhibák költségeit. A magánintézményekben dolgozó orvosok túlnyomó többségének probléma, hogy intézményeik nem kötnek velük baleset-biztosítást (ART), ezért ha megbetegszenek, habozás – és kártalanítás – nélkül elbocsátják őket, és csak akkor maradhatnak, ha lemondanak fizetésükről, amíg fel nem épülnek. Ellentmondásosnak hat, de a magánkézben levő intézményekben gyakorló orvosok többsége nem kap orvosi ellátást, mivel nem fizetnek utánuk társadalombiztosítást, az orvosnők pedig nem kapnak szülési szabadságot, sőt nem vehetik igénybe a gyermekágyi segélyt sem. Nem kapnak lehetőséget a továbbképzésre, ami azért érthetetlen, mert az orvostudomány napról napra fejlődik, főleg a gyógyszerészet, és így nem tudják frissíteni már megszerzett ismereteiket.
Az orvosok szakszervezeti vezetője ezek után felteszi a kérdést: milyen minőségű ellátást várnak el az orvosoktól? Milyen orvos-beteg kapcsolatra lehet számítani, ha a szakorvosok kimerültek, alacsony bérkategóriába szorultak, és csalódottak, amiért évtizedeket tanultak, fizetésük még sincs arányban munkájuk felelősségével, és az évek során megszerzett szakképesítéssel és tudással? Garín végül mindenki emlékezetébe idézte: senki, se magán-, se szakember, különösen egy orvos nem tud fejlődni – aki munkája közben folyamatosan az élet és a halál mezsgyéjén egyensúlyoz –, ha nem érzi maga mögött a legminimálisabb biztonságot sem, ha megalázó fizetéssel szúrják ki a szemét, és folyamatosan fenyegeti a munkanélküliség réme.
peru21.com.pe, elcomercio.com.pe, expreso.com.pe, larepublica.pe, stb – Peru
A perui írott és elektronikus sajtó szerdán kapta föl a hírt, hogy az elnök és családja telefonjait is lehallgatták és feltörték elektronikus levelezését is. A Perú21 című konzervatív napilap egyik vezető híre megerősítette azt a feltételezést, miszerint a Business Track (BTR) cég felszereléseinek és készülékeinek elemzése közben a nyomozó hatóságok megbizonyosodtak a tényről, hogy a tavaly novemberben kirobbant és a teljes kormány leváltásával járó úgynevezett „olajbotrány” igazából senkit sem kímélt, mert még az államfőt is lehallgatták.
A Jesús Manuel Ojeda Anglestől, a volt tengerészgyalogostól lefoglalt digitális készülékek memóriájában a 'Carter' fájlban talált video- és hangfelvételek, sőt elektronikus levelek tucatjai arról árulkodtak, hogy az elnökről, de még a családjáról is gyűjtöttek bizalmas információkat 2000 óta. A legnagyobb példányszámú lap, a konzervatív El Comercio idézte Rosario Fernández igazságügyi miniszter asszonyt: ez a megfigyelési ügy a perui igazságszolgáltatás igazi nagy próbatétele lesz.