publico.es, elpais.es, elmundo.es, abc.es – Spanyolország
Az új madridi lap az elsők között számolt be a spanyol oktatási minisztérium pénteki ideiglenes „elfoglalásáról”. Az európai felsőoktatást teljesen átszervező új uniós modellt, az úgynevezett bolognai rendszert (EEES) elutasító mintegy harminc spanyolországi egyetemista a bolognai nyilatkozat aláírásának tizedik évfordulóján „szállta meg” békésen az épület főbejáratának lépcsőjét. Így hangzott az egyik transzparens szövege: „Boldog szülinapot. De nem többet”, és azt kiáltozták kórusban: „Ó, nem, Bologna, nem, Bologna nem”. A csoport szóvivője elmondta a sajtó képviselőinek, hogy széles körű vitát akarnak kezdeményezni a reform bevezetésének megakadályozásáról. Továbbra is azt gondolják, hogy a modell hátat fordított a lakosságnak, és be kell vonni az oktatási ágazat minden résztvevőjét egy ilyen nagy horderejű változtatáshoz a kidolgozásba és a tárgyalásokba is. A Público teljes terjedelmében közölte a diákok kiáltványát.
elmundo.es – Spanyolország
A jobboldali-liberális napilap a péntek reggeli bilbaói robbantás napján közölte belpolitikai rovatában a hírt, miszerint egy hónappal ezelőtt a spanyol titkosszolgálat (CNI) terrorista-ellenes részlegeinek vezetése sorra beadta felmondólevelét. Alberto Saiz, a polgári titkosszolgálatok vezetője május 20-án, első parlamenti meghallgatásán csak azt mondta, hogy belső nézeteltérések vannak a szervezetben. A jövő héten Saizt újra beidézték a parlament védelmi bizottsága elé, mert a lapban megjelent vádak szerint családtagjait és barátait alkalmazta a CNI-ben. Május 20. táján a terrorista-ellenes részleg három fontos vezetője távozott, köztük első helyettese is. A lap internetes változatának pénteki híre szerint azzal kezdődtek a problémák, hogy tavaly júniusban leváltotta a hírszerzés igazgatót.
expresso.clix.pt – Portugália
A független portugál hetilap egyik írása idézte az irodalmi Nobel-díjas portugál író, José Saramago véleményét a portugál szocialista kormányfő, José Sócrates két nappal ezelőtti interjújáról. Saramago üdvözölte Sócrates szórványos önkritikáját, és a szóban megígért befektetéseket a kultúrába. De híven saját magához epésen megjegyezte: a politikusok abban bíznak, hogy a portugálok gyorsan felejtenek, hogy többségük közömbös marad, ezért kíváncsian várja, hogyan és mikor váltják valóra az ígéreteket.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő