Spanyolország: kényelmes néppárti győzelem, keserédes szocialista vereség

A spanyol Néppárt egyértelműen több mandátumot szerzett a szocialistáknál, akik részben a gazdasági válságot okolják vereségükért. A néppárti elnök, Mariano Rajoy már előre hozott választásra és újabb győzelemre gondol, mert a pártnak a jelek szerint nem ártott a közelmúlt három zajos botránya.

2009. 06. 08. 6:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Így osztozkodtak a mandátumokon

Spanyolországban egyáltalán nem okozott meglepetést a Néppárt (PP) listavezető győzelme: a baszk konzervatív-liberális Jaime Mayor Oreja a lehetséges ötvenből 23 képviselői helyet hozott párttársainak, míg az immár második mandátumszerzés óta kisebbségben kormányzó szocialisták (PSOE) csak 21-et szereztek. (2004-ben 25-24 arányban nyertek a szocialisták a Néppárt előtt.) A fennmaradó hat helyen négy baloldali vagy nacionalista (alkalmi) pártkoalíció osztozik: a Koalíció Európáért (három mérsékelt nacionalista párt, a baszk PNV, a katalán CiU és a kanári-szigeteki CC) két mandátumhoz jutott, mint a volt kommunisták (IU), illetve a katalán környezetvédő zöldek (ICV), és egy-egy képviselőt küldhet Brüsszelbe a lassan két éve működő új párt, az Egység, Demokrácia és Haladás (UpyD), valamint az újabb kis baloldali és/vagy nacionalista pártokból álló Népek és Zöldek Európája nevű újabb alkalmi koalíció.

Részvételi adatok

Érdekes újdonság, hogy ha igen szerény mértékben is, de valamivel többen vettek részt az EP-választásokon, mint öt éve: 2004-ben a választásra jogosultak 45,14 százaléka (15 417 268 fő) szavazott, míg most vasárnap éppen 46,01 százaléka, vagyis 15 759 885 fő. A szavazatok 100 százalékos feldolgozottsága alapján levonható egyik első következtetés: a rég várt siker levegővételhez juttatta az ellenzéki Néppártot és elnökét, a galíciai születésű Mariano Rajoyt, aki 2004 március közepe óta először tudta legyőzni José Luis Rodríguez Zapaterót. A csaknem 4 pontos előny – a Néppárt 6 615 015 szavazattal 42,23 százalékot ért el a szocialisták 38,51 százalékával szemben (6 032 500 kapott szavazat) – azért volt lehetséges, mert a szocialisták az eltelt öt év alatt 700 ezer szavazatot vesztettek.

A szocialista vereség lehetséges okai

A spanyol jobboldali-liberális El Mundo abban látja a szocialisták vereségének okát, hogy a szocialisták kifáradtak a kormányzás alatt, de amiatt is igen sok szavazatot vesztettek, hogy már több mint négymillió spanyol munkanélküli van. Ezt bizonyítja, hogy több mint öt százalékkal esett vissza a kormánypárt népszerűsége a tavalyi általános választásokhoz képest (43,87 pontról). Két éve, a részleges tartományi és helyhatósági választásokon gyakorlatilag mindkét fél győztesnek kiáltotta ki magát (a Néppárt valóban több szavazatot szerzett, a szocialisták viszont több tanácsosi és polgármesteri posztot értek el). Rajoy a siker tudatában magabiztosan jelentette ki híveinek a madridi Génova utcai pártszékház erkélyéről: hamar megnyerik a következő általános választásokat, vagyis előre hozott választásokra számít. Külön sikernek tartják a győzelmet azért is, mert három botrány is kitört a párt háza tájékán: egy korrupciós, egy lehallgatási és a valenciai öltönybotrány is, de ez sem gátolta meg a néppárti győzelmet. A spanyol El País is összefoglalta az eredményeket: Leire Pajín, a PSOE harmadik embere elismerte a vereséget, de azt megédesítendő, emlékeztette a szocialista tábort, hogy egész Európában egyértelműen ők érték el a legjobb baloldali eredményeket. Juan Fernando López Aguilar, a szocialista listavezető a gazdasági válságot okolta a vereségért, és a szociáldemokrata politika védelmét ígérte a válság megoldása érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.