Világmárkák pusztítják Amazónia őserdeit

A portugál Público megszerezte a Greenpeace jelentését, amelyből kiderül, hogy kik is irtják a világ tüdejének számító Amazónia őserdeit. Három spanyolországi lap megírta, miért rendeltek el hírzárlatot egy román bűnbanda terve miatt. A legtöbb spanyolországi portál és lap többek között megírta, hogy mennyien utasítják el a spanyol alsóházban már elfogadott törvényt, a művi vetélés további könnyítéseit, és hogyan viszonyulnak a megkérdezettek az Európai Unióhoz.

2009. 06. 01. 15:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Publico.clix.pt – Portugália

A portugál napilap megszerezte a nemzetközi környezetvédő szervezet jelentését, amelyben bemutatja és be is bizonyítja, hogy világmárkák irtják és pusztítják Brazília esőerdeit. A szervezet három évig nyomozta titokban a brazil állattenyésztést, és arra a következtetésre jutott, hogy azért tehetik meg ezt bizonyos élelmiszergyártók, sportcégek és kozmetikai nagyvállalatok, mert nyersanyag-beszállítóik üzemei illegálisan irtják az őserdőket. A Greenpeace aktivistái nyomon követték az állattenyésztésből származó hús-, cipőgyártáshoz használt bőr és egyéb nyersanyagok útját, amelyek azokból a marhafeldolgozó üzemekből kerülnek ki, amelyek Amazónia szívében illegálisan irtják az erdőket.

A szervezet adatai szerint évente 1,72 millió hektár területet vesznek el az állattenyésztés terjeszkedése érdekében. A Világbank és a brazil kormány adatai szerint az irtások 80 százalékán nyájak legelnek. A Greenpeace a műholdas felvételek segítségével összehasonlította a fakitermelésre adott engedélyek számát a tényleges fakitermeléssel, és így állapította meg, hogy illegális a kitermelés 90 százaléka. Ebben az illegális tevékenységben élen jár a német/brit Adidas/Reebok, a brit Timberland, az olasz Geox és az egyesült államokbeli Nike cipőgyár, a francia Carrefour élelmiszerlánc, a japán motorgyár, a Honda, az olasz Gucci divatcég, a svéd bútorgyár, az Ikea, illetve a brit Tesco áruházlánc. Sok terméküket Kínába, az Egyesült Államokba, Nagy-Britanniába szállítják, hogy ott dolgozzák föl, majd adják el. A Greenpeace hangsúlyozza: a brazil kormánynak az az érdeke, hogy fejlődjön az húsfeldolgozó ipar, amelynek programja szerint 2018-ig egyre nagyobb arányt akar elérni világviszonylatban. Megvádolta a három legnagyobb brazil húsfeldolgozó céget – Bertin, JBS, Marfrig –, hogy oroszlánrészt vállalnak a brazil esőerdők irtásában. A Greenpeace levonta következtetését: ha nem csökken az erdőirtás, akkor Brazília 2018-ig elveszíti őserdeinek 72 százalékát. Brazília jelenleg a világ légkörének negyedik legnagyobb szennyezője, mivel szén-dioxid-kibocsátásának túlnyomó többsége a fakitermelésből származik.

Elmundo.es, Deia.com – Spanyolország

Három spanyolországi lap is megírta vasárnap, hogy a spanyol rendőrség emberrablási kísérletet hiúsított meg Sabadellben, az ötödik legnagyobb katalán településen. Az eset azért keltett nagy feltűnést, mert egy olyan román bűnbanda akarta elrabolni a jómódú vállalkozót, amelyet a rendőrség már több betöréses rablással vádol, mert főleg cégeket és magánlakásokat raboltak ki. A nyomozással kapcsolatban teljes hírzárlatot rendeltek el, de annyit tudni, hogy több személyt letartóztattak, és várható még több személy elfogása is. A rendőrök a banda nyomában jártak már, de a gyors beavatkozás mellett döntöttek, amikor megtudták, hogy a vállalkozó vagy valamelyik családtagja elrablására készülnek, hogy váltságdíjat követeljenek értük.

Elpais.es, Abc.es, Lavanguardia.es, Elperiodico.com, stb. – Spanyolország

A legtöbb mérvadó spanyolországi lap idézte annak a felmérésnek az eredményét, amit a Metroscopia közvélemény-kutató iroda készített a kisebbségi szocialista kormányhoz közeli El País megrendelésére. A május 27–28-án lebonyolított ezer telefonos beszélgetésben részint azt tudakolta, hogy mi a szavazók véleménye a nemrég az alsóházban megszavazott új törvényről, amelynek révén a 16 éves lányok már titokban – tehát szülői beleegyezés nélkül – vetethetik el nem kívánt gyermekeiket. Az összes megkérdezett 64 százaléka elutasította a törvényt, és csak 30 százalék támogatta, sőt a szocialista párt követőinek többsége, 56 százalék sem ért egyet ezzel a már elfogadott törvénnyel. A felmérésből az is kiderült, hogy a szocialista párt (PSOE) 3,7 ponttal ebben a mérésben is elmarad a legnagyobb ellenzéki párt, a Néppárt (PP) mögött.

Néhány nappal a vasárnapi EP-választások előtt a spanyol nyelven megjelenő katalán La Vanguardia figyelmeztető jelnek tekinti az állami Társadalomkutató Központ (CIS) május 21-én közzétett felméréseinek eredményeit: az egyik aggasztó adat szerint a megkérdezetteknek már csak 54 százaléka érzi úgy, hogy Spanyolország jól járt az Európai Unióba való belépéssel – öt éve még 66 százalékuk vélekedett így. A pártok most a részvételi arány javítására összpontosítanak, mert az előjelek arra utalnak, hogy még a 2004-es EP-választások 45,14 százalékánál is jóval kevesebben járulnak majd az urnák elé. A szocialisták csak abban tudnak reménykedni, hogy mozgósítani tudják a Néppárt-ellenes szavazókat, ebben az esetben a döntetlent is sikernek könyvelik el. A PSOE csak a Noxa intézet által, a La Vanguardia megrendelésére készített felmérés alapján vezet egy ponttal a Néppárt előtt (39:38 százalékos arányban).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.