Nagy a tét a portugál választásokon + Képek

A portugál lapok összefoglalták a vasárnapi általános választások legérdekesebb mozzanatait és buktatóit. A spanyol El País is kitért az iráni uránkeresésre Venezuelában. A szintén spanyol El Mundo pedig egy hiánypótló művet harangozott be: tulajdonképpen hány gyermeke született Fidel Castrónak nem hivatalos kapcsolataiból?

2009. 09. 27. 16:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

sol.pt, diario.io.pt, expresso.clix.pt, publico.clix.pt, aeiou.visao.pt, correiomanha.pt, dn.sapo.pt stb. – Portugália

Minden írott és elektronikus portugál sajtótermék vezető helyen foglalkozik a vasárnapi általános választások igen érdekes mozzanataival. Aníbal Cavaco Silva, a jobboldali köztársasági elnök például a hagyományokhoz híven már szombaton beszédet intézett a szavazókhoz, hogy az ország súlyos gazdasági helyzete miatt minél többen járuljanak az urnák elé. Silva kijelentette, hogy a kampány során pontosan betartotta a tisztségétől elvárt pártatlanságot. Ezt azért kellett hangsúlyoznia, mivel az állami kezelésű Diário de Notícias éppen a választás előtti héten keverte homályos lehallgatási botrányba őt és sajtófőnökét. Bár az említett lap egyik újságírója a kampánycsend idején, még szombaton így fogalmazott: „fülsiketítő az államfő hallgatása”, Cavaco Silva munkatársai egyértelművé tették, hogy csak az önkormányzati választás lebonyolítása után, tehát október 11-e után nyilatkozik az ügyről.


Marcelo Rebelo Sousa, az ellenzéki szociáldemokraták (PSD) egykori elnöke – aki jelenleg politikai elemzőként segíti volt pártját a köztévében – úgy érzi, Sócrates kampánya Obamáéra hasonlított, de ez nem csoda, mert a szocialista kormányfő a kijózanító júniusi EP-választási vereség után fogadta föl a demokrata elnök médiacsapatát.

Ha a teljes portugál szavazótábor hallgat az elnök hívó szavára, akkor összesen 9.490.680 lakos élhet állampolgári jogával. Csakhogy a független hírmagazin, a Visao csütörtökön tette közzé két politológus tanulmányát, amelynek sokatmondó és hosszú listájából kiderül, hogy a 10,6 millió lakosú Portugáliában 930 ezer polgár szavazata „kísért”, és használhatják föl a pártok. Rendkívül változatos a visszaélések módja: a legnépszerűbb a már nem élő, vagy a legalább kétszer szavazók trükkjének alkalmazása. Tehát nem csak a bizonytalanok, hanem a fantomszavazók is meglepetést okozhatnak az egyik, de a másik oldalnak is.


A Portugal Diário portálja még pénteken közölte például az Intercampus közvélemény-kutató iroda becslését, amely a választópolgárok 74,4 százalékos részvételét jósolta. Több lap, köztük a második legolvasottabb Correio da Manhá is közölte, mennyit költ az állam az eseményre: 11 millió euróba kerül csak az általános választás. Az év elején a pártok az államfő javaslatára még hosszan vitáztak egymással, hogy takarékosságból összevonják-e az idei három választás közül valamelyik kettőt, de végül mindhármat külön időpontban tartják.


A Sol is közölte a kis- és középvállalkozók több mint 12 ezer főt tömörítő egyik szervezetének (ANPME) felhívását az országhoz. Szerintük bármelyik pártra lehet szavazni, egyedül a kormányzó szocialistákra nem, mert gazdaságpolitikájukkal kilátástalan, fizetésképtelen helyzetbe hozta őket, hiszen egyre többen adják vissza engedélyüket, szegények, és akik még kitartanak, lehetetlen körülmények között dolgoznak. Ezt bizonyítja a hetilap gazdasági rovatának tömör híre is: augusztusban a munkanélküliek száma átlépte a félmillió főt (501.663 ), és ez az arány 111 ezer fővel magasabb az előző év hasonló időszakához képest. A Correio da Manhá viszont néhány hete arról írt, hogy a statisztikákból hiányzik még mintegy 650 ezer munkanélküli.

globovision.com, eluniversal.com, unionradio.net, aporrea.org – Venezuela, elpais.es – Spanyolország

A spanyol kisebbségi szocialista kormányhoz közeli portál megírta, hogy Irán „besegít” stratégiai szövetségesének, a venezuelai elnöknek, Hugo Cháveznek, hogy szakértői uránt találjanak a dél-amerikai ország területén békés célú atomprogramjához. Erről még pénteken Rodolfo Sanz, a kubai mintára elnevezett alapvető iparágak és a bányaügy minisztere beszélt a dél-amerikai és afrikai országok második csúcstalálkozóján, amelyet a venezuelai Margarita szigetén tartottak meg.

Az iráni hatóságok által eddig elvégzett geofizikai mérések csak megerősítették a feltételezést, hogy Táchira és Bolívar államban van az említett ércből. Chávez következő célja: hitelesíteni három éven belül a geológiai méréseket. A hírt ugyanazon a napon jelentették be, amikor Irán elismerte, hogy van egy második urándúsító üzeme is.

elmundo.es – Spanyolország

A jobboldali-liberális spanyol lap portálja egy minap megjelent könyv kapcsán Fidel Castro magánéletével foglalkozott, amely a felkutatott tények alapján megpróbálta megbecsülni gyermekeinek számát. A Vanity Fair című amerikai társasági hetilap újságírónője, Ann Louise Bardach a Fidel után című könyvében tehát nyilvánosságra hozta a kommunista szigetország 47 évig mindenható urának szerinte legféltettebb titkait.

A spanyol portál is arra hivatkozott, hogy mivel a szigeten 50 éve nincs sajtószabadság, ezért mindenféle szóbeszédek keringenek gyermekeinek és feleségeinek számáról, ezért döntött úgy az újságírónő, hogy utánajár Fidel „feleségeinek”. Az egyik ilyen gyermek a most Havanna egyik külvárosában élő Ciro, akiből sportorvos lett, és Fidel egyik futó kalandjából született a forradalom győzelme után, 1960-ban. Fidel egyetlen és hivatalos házasságból született gyermeke Fidel „Fidelito” Castro Díaz-Balart, akinek édesanyja, Mirta Díaz-Balart még 1954-ben vált el a börtönbe került Fidel Castrótól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.