Argentína ismét a valutaalaphoz fordul

Az argentin lapok fő témája, hogy ismét szociális robbanás fenyeget a dél-amerikai országban, és az újabb államcsőd elkerülésére a kormány kénytelen ismét a 8 évvel ezelőtti összeomlást okozó valutaalaphoz fordulni. A portugál Jornal de Notícias közli: több portugál kutató részt vehet az ITER, vagyis a hideg magfúziós atomreaktor megépítésében.

2009. 10. 08. 15:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Clarin.com.ar, Pagina12.com.ar – Argentína

Több argentin lap foglalkozott a dél-amerikai ország eddigi legnagyobb csapásával: a 8 évvel ezelőtti államcsőd után december 19–20-án kitört fosztogatásokkal és zavargásokkal. A durva hatósági rendteremtés során 5 tiltakozó vesztette életét, és több mint 200-an megsérültek. A közelmúlt azóta is nyomasztó emléke újra sajtótéma, mert a szomorú események egyik főszereplője, az akkori elnök, Fernando De la Rúa (1999-2001) ismét bíróság előtt áll. A politikus tagadta felelősségét – akárcsak tavaly áprilisban, amikor felmentették első fokon –, hogy ő adott volna parancsot az elnöki székhely, a rózsaszín palota körül összegyűlt hatalmas és felháborodott tömeg feloszlatására. Sőt azt a vádat sem ismerte el, hogy már előre készült az államcsőd és a nyomában biztosan várható készpénzkorlátozás miatti jogos felháborodás „leszerelésére”. Véleménye szerint a főváros, Buenos Aires akkori vezetője, Carlos Ruckauf szervezte a megmozdulásokat, hogy megbuktassa őt, a radikális párti elnököt, és helyébe a peronista Igazságosság Párt (PJ) erős emberét, a 15 nappal később valóban megválasztott Eduardo Duhaldét ültessék. De la Rúa különben önkritikát gyakorolt a szerdai meghallgatáson, amiért december 19-én helikopterrel menekült el az elnöki palotából.

Mint a csütörtöki lapok is megírták, az IMF – a 2001-es államcsőd közvetett okozója – megállapodott Amado Boudouval, Cristina Fernández de Kirchner argentin elnök asszony gazdasági miniszterével: egy novemberben kijelölendő időpontban ismét Argentínába látogathat a pénzintézet küldöttsége, hogy megvizsgálja az ország gazdasági helyzetét. Ez azt jelenti, hogy a részben hitelhiány miatt szorult helyzetbe került kormány három évig tartó ellenállás után engedett a valutaalapnak. Az országban tavaly tavasz óta egyre gyakoribbak a sztrájkok, a tüntetések, az útlezárások, két hete pedig már bármelyik nap szociális robbanásra kerülhet sor például a júliusban bevezetett áram-, gáz- és élelmiszerár-emelések miatt.

Jn.pt – Portugália

Egyelőre csak a portói napilap írta meg, hogy a portugál műszaki főiskola részt vehet a világ egyik legnagyszabásúbb atomfizikai kísérletében, a hideg fúziós atomreaktor (ITER) építésében, amit a tudósok csak földi Napként emlegetnek. A dél-franciaországi Cadarache közelében európai uniós, indiai, dél-koreai, japán, kínai, orosz és amerikai részvétellel épülő reaktort a portugál intézet többek között egymillió euróval segíti. Bruno Goncalves, a főiskola magfúziós és plazmakutató intézetének vezetője elmondta, hogy ez az első Portugáliának adott ilyen megbízás, és Madridban nyolc vagy kilenc kutatóval vehet részt másfél évig az ellenőrző, illetve az adatrögzítő rendszer prototípusainak kifejlesztésében. Várhatóan 2018-ban épül fel teljesen a reaktor, és első beindítására valamikor a következő három évben kerülhet sor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.