CIA-ügynök volt Fidel és Raúl Castro húga

Európai idő szerint vasárnap hajnalban robbant a hír a legtöbb spanyol nyelvű hírportálon: az egyesült államokbeli Florida állam székhelyén, Miamiban évtizedek óta élő Juanita Castro bevallotta a spanyol nyelvű Univisión Noticias 23 csatorna műsorában, hogy a hatvanas évek elején a CIA felkérésére dolgozott az Egyesült Államok titkosszolgálatának, mielőtt 1964-ben elhagyta volna a kommunista berendezkedést választó szigetországot.

2009. 10. 26. 9:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Juanita több mint négy évtizede nem beszélt két bátyjával, és egy mexikói újságírónővel, María Antonieta Collinsszal együtt írta meg a Testvérem, Fidel és Raúl titkos története című könyvet. Juanita elmondta, hogy kezdetben támogatta Fidel és Raúl kubai forradalmát Fulgencio Batista diktatúrája ellen, de hevesen ellenezte bátyja döntését, amikor kezdte kivégeztetni a vele ellenszegülőket, és a kommunizmusra utaló intézkedéseket. Óriási volt a csalódásom ennyi igazságtalanság láttán – mesélte. A CIA az akkori havannai brazil nagykövet felesége, Virginia Leitao da Cunha révén vette fel vele a kapcsolatot, és nagyon meglepődött, de igent mondott.

A spanyol jobboldali–liberális El Mundo azonban a nagy csinnadrattával beharangozott beszélgetésről megállapította, hogy semmi világrengető újdonságot nem tartalmazott. Idézte a már nem élő volt CIA-ügynököt, Philip Ageét, aki 1975-ben megjelent, A cégben című könyvében már megemlítette, hogy Juanitát a Castro fivérekhez való közelsége miatt szervezték be. Juanita négy évig adatokat gyűjtött a szigeten, méghozzá önként, és 1964. június 18-án távozott Mexikóba, majd július negyedikén a New Orleans Times-Picayune című napilap megerősítette ezt a tényt aznapi számának hetedik oldalán. A CIA különben azért figyelt föl Juanitára, mert 1964-ben meghalt édesanyjukkal, Lina Ruzzal együtt adott menedéket a bátyja rendszerével szembeszállóknak. Fidel ekkor maradt távol az anyai otthontól, mert nem értett egyet velük, hiszen „férgeket” védelmeztek. A megvető „féreg” megnevezést Fidel azokra használta, akik ellenezték politikai rendszerét, és ebből a szitokszóból Kubában mind a mai napig használatos kifejezés lett.

Juanita 1964. június 18-án látta utoljára Raúl Castrót, aki ma Fidel utódjaként Kuba állam- és kormányfője. A Miamiban élő radikális kubai emigránsok nagyon sokat támadták, amiért nyilvánosan együttérzését fejezte ki 2006. július 27-e óta súlyos betegsége miatt többször is megműtött legidősebb bátyjának, Fidelnek.

A mexikói újságírónak, Collinsnak már 1999-ben sikerült meggyőznie Juanitát, hogy megírja könyvét, de csak most kerülhetett sor a könyv kiadására. Az Egyesült Államokban, Mexikóban, Spanyolországban és Kolumbiában példátlan biztonsági intézkedéseket vezettek be a könyv megjelentetésének titokban tartására.

(Elpais.es, Lavanguardia.es, Elmundo.es – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.