Juanita több mint négy évtizede nem beszélt két bátyjával, és egy mexikói újságírónővel, María Antonieta Collinsszal együtt írta meg a Testvérem, Fidel és Raúl titkos története című könyvet. Juanita elmondta, hogy kezdetben támogatta Fidel és Raúl kubai forradalmát Fulgencio Batista diktatúrája ellen, de hevesen ellenezte bátyja döntését, amikor kezdte kivégeztetni a vele ellenszegülőket, és a kommunizmusra utaló intézkedéseket. Óriási volt a csalódásom ennyi igazságtalanság láttán – mesélte. A CIA az akkori havannai brazil nagykövet felesége, Virginia Leitao da Cunha révén vette fel vele a kapcsolatot, és nagyon meglepődött, de igent mondott.
A spanyol jobboldali–liberális El Mundo azonban a nagy csinnadrattával beharangozott beszélgetésről megállapította, hogy semmi világrengető újdonságot nem tartalmazott. Idézte a már nem élő volt CIA-ügynököt, Philip Ageét, aki 1975-ben megjelent, A cégben című könyvében már megemlítette, hogy Juanitát a Castro fivérekhez való közelsége miatt szervezték be. Juanita négy évig adatokat gyűjtött a szigeten, méghozzá önként, és 1964. június 18-án távozott Mexikóba, majd július negyedikén a New Orleans Times-Picayune című napilap megerősítette ezt a tényt aznapi számának hetedik oldalán. A CIA különben azért figyelt föl Juanitára, mert 1964-ben meghalt édesanyjukkal, Lina Ruzzal együtt adott menedéket a bátyja rendszerével szembeszállóknak. Fidel ekkor maradt távol az anyai otthontól, mert nem értett egyet velük, hiszen „férgeket” védelmeztek. A megvető „féreg” megnevezést Fidel azokra használta, akik ellenezték politikai rendszerét, és ebből a szitokszóból Kubában mind a mai napig használatos kifejezés lett.
Juanita 1964. június 18-án látta utoljára Raúl Castrót, aki ma Fidel utódjaként Kuba állam- és kormányfője. A Miamiban élő radikális kubai emigránsok nagyon sokat támadták, amiért nyilvánosan együttérzését fejezte ki 2006. július 27-e óta súlyos betegsége miatt többször is megműtött legidősebb bátyjának, Fidelnek.
A mexikói újságírónak, Collinsnak már 1999-ben sikerült meggyőznie Juanitát, hogy megírja könyvét, de csak most kerülhetett sor a könyv kiadására. Az Egyesült Államokban, Mexikóban, Spanyolországban és Kolumbiában példátlan biztonsági intézkedéseket vezettek be a könyv megjelentetésének titokban tartására.
(Elpais.es, Lavanguardia.es, Elmundo.es – Spanyolország)
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!