Filmet forgatnak a bolíviai vízháborúról

Tavaly a Hír Televízió is bemutatta a The Corporation (A Pénz birodalma) című dokumentumfilmet, amelynek egyik epizódja röviden áttekintette a harmadik legnagyobb bolíviai város, Cochabamba kitartó és eredményes küzdelmét a víz magánkézbe adása ellen. A héten kezdődik a háborúnak emléket állító koprodukciós film bolíviai forgatása, amelynek egyik főszereplője az új mexikói színésznemzedék legjobbjának tekintett Gael García. A cochabambai Los Tiempos egyik áprilisi írása összefoglalta a történteket a tanulságos események évfordulóján, és becsülettel utánajárt a győzelem után következő és szintén elgondolkodtató folytatásnak is. • Privatizáció orvlövészekkel

2009. 10. 14. 18:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ellenzéki és kormánypárti bolíviai lap is megírta, hogy a héten megkezdődik a 2000. év februárja és áprilisa között a bolíviai Cochabamba városában megvívott vízháborút megörökítő, „Az esővizet is” című film forgatása. A francia–mexikói–spanyol koprodukcióban, szinte kizárólag bolíviai helyszíneken készülő alkotás szereplői már megérkeztek Cochabambába, köztük a 29 éves mexikói filmcsillag, Gael García Bernal. A spanyol rendezőnő, Icíar Bollaín annyit elárult még a szerdai sajtótájékoztató előtt, hogy egy elképzelt történet folytatódik a nagyon is valódi szociális küzdelem bemutatásával. 2000 februárjában az Aguas Tunari transznacionális – egyesült államokbeli, spanyol, olasz, brit óriáscégek, illetve két helyi – vállalat egyedüli indulóként nyerte meg a város vízellátásának privatizációs pályázatát, és az április végéig tartó heves, halálos áldozatokat is követelő tiltakozások miatt a cég végül belátta, hogy nem bír a lakosság tartós nyomásával, és visszavonult. De csak egyelőre, mert a fejleményekből ítélve csak az újabb kedvező alkalomra vár, hogy ismét megkaparintsa a vízellátást, és újra emelje a tarifákat. A Los Tiempos ugyanis idén áprilisban megírta, hogy a háborút megnyerte ugyan Cochabamba, de mégis kezdi elveszteni a víz fölötti rendelkezést, mert a helyi vízszolgáltató cég (Semapa) óriási adósságot halmozott föl, technikai csődbe került, miközben a lakosság is csak szaporodott, és a víz is fogytán. Leonardo Anaya, a Semapa vezetője hangsúlyozza, annyira technikai lenne a megoldás, hogy szerinte a magánkézbe adás egyáltalán nem segített volna a helyzeten, sőt csak rontott volna rajta, a (mai) kormány pedig csak akkor figyel a városra, ha már nagyon ég a ház.

Az események több szereplője sikerrel lovagolta meg az ígéretes politikai lehetőségeket biztosító konfliktust, és többségük napjainkban is a figyelem középpontjában áll: ilyen például a jelenlegi elnök, Evo Morales, aki a kokatermesztők szakszervezeti vezetőjeként az utcára küldte tüntetni tagságának java részét. A másik oldalról Manfred Reyes Villa, a város akkori polgármestere is fel tudott kapaszkodni a botrányhullámok hátára: akkor azzal vádolták a jelenlegi elnökjelöltet, hogy támogatja a privatizációt, most a decemberi elnökválasztásokon Evo Morales vetélytársa, és sikerült megszereznie néhány évre a kormányzói posztot. Mindenképpen meg kell említeni még Óscar Oliverát, aki szakszervezeti vezetőként és a koordinátori bizottság vezetőjeként nemzetközi elismerésre tett szert a konfliktus kezelésében játszott szerepéért. Morales 2005-ös választási győzelme után miniszteri tárcát ajánlott neki, de ő inkább megmaradt szakszervezeti vezetőnek.

(eldeberdigital.com.bo, la-razon.com, laprensa.com.bo, bolpress.com, lostiempos.com – Bolívia)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.