Hétfőn találták meg a 24 éves Enzo Micheletti, vagyis a június 28-án vértelen puccs révén elnöknek választott tényleges államfő, Roberto Micheletti egyik unokaöccsének holttestét az észak-hondurasi Choloma település közelében, aki napokkal azelőtt tűnt el. Mellette 28 éves barátjának szintén élettelen teste feküdt. A jelek szerint kivégzésről lehet szó, mert mindkettőjük kezét megkötözték és egyetlen fejlövéssel végezték ki őket, és a rendőrségnek egyelőre fogalma sincs az indítékról. A rendőrség azt is közölte, hogy ugyanazon a napon meggyilkolták a hadsereg egyik magas rangú tisztjét, Concepción Jiménez Gutiérrez ezredest, aki éppen kilépett háza kapuján, amikor ismeretlenek rálőttek egy mozgó taxiból. Az ezredes nem sokkal a katonai kórházba szállítása után belehalt sérüléseibe. Bár Orlín Cerrato, a tegucigalpai rendőrség szóvivője nem zárta ki, hogy ezek a gyilkosságok összefüggésben lehetnek a válsággal, inkább a közbűntény kategóriájába sorolta az eseményeket.
Róka fogta csuka helyzet
Még aznap a Zelaya párti küldöttség tagja, Víctor Meza jelentette be, hogy szerdán egy hónapon belül ismét Hondurasba érkezik Thomas Shannon, az Egyesült Államok külügyminisztériumának harmadik embere is. Az ő személye azért érdekes, mert szeptember közepén Jim DeMint, Dél-Karolina állam republikánus szenátora közölte, addig nem hagyják jóvá a washingtoni képviselőházban a republikánus párti szenátorok utódjának kinevezését, hogy Barack Obama megváltoztatja Honduras ügyében képviselt álláspontját. Shannon azért vesz részt a közvetítésben, mert augusztus óta nem tudja átadni a chilei származású Arturo Valenzuelának államtitkári posztját, hogy végre ő legyen Brazíliavárosban az Egyesült Államok új nagykövete. Semmiképpen nem jó előjel Shannon érkezése előtt, hogy kedden reggel ismeretlenek elrabolták a tényleges kormány védelmi miniszterhelyettesének, Gabo Dzsalílnak édesapját, Alfredo Dzsalílt. Rendőrségi források szerint az elrabolt férfi felesége telefonon felvette a kapcsolatot az emberrablókkal és felszólította őket, hogy engedjék szabadon férjét, különben magas vérnyomása és cukorbetegsége miatt gyógyszerei nélkül meghal. Gloria de Dzsalíl néhány éve a Liberális Párt színeiben még indult az elnöki posztért.
Régi-új megoldás a válságra
A Proceso Digital legfrissebb különszáma újra áttekintette a június 28–án Manuel „Mel” Zelaya, a törvényesen megválasztott elnök eltávolításával és külföldre való száműzetésével kezdődött, és azóta is tartó hondurasi válság megoldási lehetőségeit, és két régi-új megoldást lát: a régi szerint a november 29-i elnökválasztás után mindkét elnöknek le kellene mondania és egy harmadik közösen elfogadott utódnak adnák át a hatalmat. Az új megoldás szerint a választás utánra halasztanák a tartós megoldás kidolgozását az Amerikai Államok Szervezete (OAS) és az Egyesült Államok megbízottainak közvetítésével.
(proceso.hn, elheraldo.hn – Honduras)
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!