Hondurasi válság: megölték az elnök unokaöccsét

John Biehl, az Amerikai Államok Szervezetének (OAS) chilei tárgyalója 17 napig tartó folyamatos tárgyalás után pénteken még azzal a reménykeltő hírrel utazott vissza washingtoni székhelyére a június 28-i puccs óta mély politikai, közjogi és gazdasági válságba került Hondurasból, hogy már nagyon közel a megoldás. Csakhogy nem sokáig élt ez a remény.

2009. 10. 27. 18:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn találták meg a 24 éves Enzo Micheletti, vagyis a június 28-án vértelen puccs révén elnöknek választott tényleges államfő, Roberto Micheletti egyik unokaöccsének holttestét az észak-hondurasi Choloma település közelében, aki napokkal azelőtt tűnt el. Mellette 28 éves barátjának szintén élettelen teste feküdt. A jelek szerint kivégzésről lehet szó, mert mindkettőjük kezét megkötözték és egyetlen fejlövéssel végezték ki őket, és a rendőrségnek egyelőre fogalma sincs az indítékról. A rendőrség azt is közölte, hogy ugyanazon a napon meggyilkolták a hadsereg egyik magas rangú tisztjét, Concepción Jiménez Gutiérrez ezredest, aki éppen kilépett háza kapuján, amikor ismeretlenek rálőttek egy mozgó taxiból. Az ezredes nem sokkal a katonai kórházba szállítása után belehalt sérüléseibe. Bár Orlín Cerrato, a tegucigalpai rendőrség szóvivője nem zárta ki, hogy ezek a gyilkosságok összefüggésben lehetnek a válsággal, inkább a közbűntény kategóriájába sorolta az eseményeket.

Róka fogta csuka helyzet

Még aznap a Zelaya párti küldöttség tagja, Víctor Meza jelentette be, hogy szerdán egy hónapon belül ismét Hondurasba érkezik Thomas Shannon, az Egyesült Államok külügyminisztériumának harmadik embere is. Az ő személye azért érdekes, mert szeptember közepén Jim DeMint, Dél-Karolina állam republikánus szenátora közölte, addig nem hagyják jóvá a washingtoni képviselőházban a republikánus párti szenátorok utódjának kinevezését, hogy Barack Obama megváltoztatja Honduras ügyében képviselt álláspontját. Shannon azért vesz részt a közvetítésben, mert augusztus óta nem tudja átadni a chilei származású Arturo Valenzuelának államtitkári posztját, hogy végre ő legyen Brazíliavárosban az Egyesült Államok új nagykövete. Semmiképpen nem jó előjel Shannon érkezése előtt, hogy kedden reggel ismeretlenek elrabolták a tényleges kormány védelmi miniszterhelyettesének, Gabo Dzsalílnak édesapját, Alfredo Dzsalílt. Rendőrségi források szerint az elrabolt férfi felesége telefonon felvette a kapcsolatot az emberrablókkal és felszólította őket, hogy engedjék szabadon férjét, különben magas vérnyomása és cukorbetegsége miatt gyógyszerei nélkül meghal. Gloria de Dzsalíl néhány éve a Liberális Párt színeiben még indult az elnöki posztért.

Régi-új megoldás a válságra

A Proceso Digital legfrissebb különszáma újra áttekintette a június 28–án Manuel „Mel” Zelaya, a törvényesen megválasztott elnök eltávolításával és külföldre való száműzetésével kezdődött, és azóta is tartó hondurasi válság megoldási lehetőségeit, és két régi-új megoldást lát: a régi szerint a november 29-i elnökválasztás után mindkét elnöknek le kellene mondania és egy harmadik közösen elfogadott utódnak adnák át a hatalmat. Az új megoldás szerint a választás utánra halasztanák a tartós megoldás kidolgozását az Amerikai Államok Szervezete (OAS) és az Egyesült Államok megbízottainak közvetítésével.

(proceso.hn, elheraldo.hn – Honduras)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.