„Aitor” közel állt a tavaly november 11-én szintén Franciaországban letartóztatott katonai vezetőhöz, Mikel Garikoitz Azpiazu Rubinához, fedőnevén Txerokihoz is. Egyébként Elizaran apja is a terrorszervezet tagja volt, akit a spanyol állam által fenntartott ETA-ellenes csoport, a GAL zsoldosai gyilkoltak meg 1979-ben.
Alfredo Pérez Rubalcaba, a kisebbségi szocialista belügyminiszter hétfői sajtótájékoztatóján azzal indokolta az ETA politikai szárnyának tekintett, és ezért már 7 éve betiltott Batasuna (Egység) újjászervezett vezetőségének minapi bebörtönzését, hogy Elizarannál megtalálták a hazafias (abertzale) baszk baloldalnak, tehát a Batasunának is szóló politikai utasításokat. Sőt Elizarannal együtt volt Oihana San Vicente is, aki tavaly decemberben jelentette be, hogy a Batasunából átlép az ETA-ba.
Az idén júliusban ötvenéves ETA-t súlyos veszteségek érték a közelmúltban. Tavaly fél éven belül az ETA három katonai vezetője: novemberben Txeroki, decemberben Aitzol Iriondo, márciusban pedig Jurdan Martitegi került rendőrkézre Franciaországban. A 20minutos című spanyol lap viszont még tavasszal úgy értesült kiszivárogtatott spanyol rendőrségi forrásokból, hogy az ETA taktikát és irányítási modellt váltott, és három személyre, köztük két női tagra is bízta az irányítást, hogy a jövőben elkerüljék a vezetők gyakori elvesztéséből eredő hátrányokat.
(abc.es, elpais.es, elmundo.es, lavanguardia.es, deia.com, diariovasco.com, gara.net stb. – Spanyolország)
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal