Az FBI ügynökei néhány napja teljesen felforgatták lakását, és elvitték minden fontos iratát, számítógépeit, tudományos kutatásait. Az FBI egyik albuquerquei (Új-Mexikó állam) ügynöke a Clarín kérdésére csak annyit volt hajlandó elárulni, hogy folyamatban van a nyomozás, ennél többet nem mondhat. A fizikus készségesen beszélt mindkét lap tudósítójával, és azzal védekezik, hogy mindaz, amit az ismeretlen venezuelai személynek elmondott, megtalálható a világhálón, és onnan töltötte le mindazt, amit átadott a venezuelai kormány képviselőjének. Az érdekes személyiségű fizikus egyébként nem ismeretlen a washingtoni kongresszus előtt, mert gyakran akarta meggyőzni a képviselőket, hogy az ő módszere a megfelelő a nukleáris fegyverek pontosságának megállapítására. A különc fizikus egyébként a nukleáris leszerelés harcosának mondja magát.
Az argentínai Tucumán provinciában született Mascheroni még 1963-ban került az Egyesült Államokba, ahol négy évvel később doktorált a Berkeley egyetemen. 1979-ben került be a Los Alamos-i laboratóriumba, de néhány évvel később nem a tudósok, hanem a laboratóriumot irányító vezetők utasították el azt a tervét, amellyel szuper-lézersugarat akart előállítani, és másik fizikust választottak. És mivel kitartóan hangoztatta saját elképzelésének megalapozottságát, 1988-ban még szolgálataitól is eltekintettek, és azóta próbál kapcsolatot találni a kongresszusban, hogy bebizonyítsa, az elfogadott terv hibás. Mascheroni nem hagyta annyiban kirúgását, és Új-Mexikóban beperelte volt munkahelyét diszkrimináció miatt, de 1994-ben végül jogerősen vesztett. Tavaly hívta föl a venezuelai kormány állítólagos egyik emberével, aki elmondta neki, hogy kormányát érdekli a fúziós lézerfegyver előállítása, amely meggyőző érv lehetne az Egyesült Államok esetleges inváziója ellen. Mascheroni ugyanis Los Alamosban ezzel kapcsolatos terveken is dolgozott. Ez a lézertípus pedig nagyon fontos a hidrogénbomba koncepciójához, akárcsak a nukleáris fegyverek precíziós tesztjeihez. Ezért a munkáért 400 ezer dollárt ajánlottak neki, bár a La Nación ennek kétszereséről tud.
A fizikus azonban elmondta, a venezuelaiak nem fizettek neki, ő pedig nem akarta nukleáris fegyverekhez juttatni őket, hanem csak azt akarta bebizonyítani nekik az átadott – vagyis az internetről letöltött nyilvános – információkkal, hogy se Venezuela, se másik latin-amerikai ország nem tud helyben előállítani ilyen fegyvert. Mascheroni azonban élt a gyanúperrel, hogy az a bizonyos Luis nevű férfi, aki a venezuelai kormány emberének mondta magát, az FBI embere és csapdát akart állítani neki. Az FBI ügynökei mindenesetre közölték vele, hogy már letartóztatták Luist, és megtalálták nála a szuper-lézerfegyverről készített tanulmányát, ezért tartottak nála házkutatást. A La Nación cikkírója szerint olyan fájlokat találtak, amelyeknek nukleáris információja csakis az argentin fizikustól származhatott. Mascheroni most családjával együtt várja, hogyan dönt a bíróság. De cáfolja, hogy kém lenne, egyszerűen azt akarja az Egyesült Államok tudtára adni: költséges hibákat követ el a nukleáris politikában
(clarin.com.ar, lanacion.com.ar – Argentína)
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal