Miért lázadtak föl a perui indiánok?

A brazil Folha de Sao Paulo figyelemfelkeltő híre, hogy Oroszország Brazíliában is leányvállalatot hoz létre földgáz cseppfolyósítására. A Perú21 pedig közölte a júniusi amazóniai indiánlázadás egyik résztvevőjének kijelentéseit a véres összecsapásokról és előzményeiről.

2009. 10. 09. 16:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

folha.uol.com.br – Brazília

A brazil lap gazdasági rovata csütörtökön vette át az orosz gázóriás, a Gazprom Buenos Aires-i bejelentését: Alekszandr Medvegyev, a cég exportrészlegének vezetője, elmondta a 24. Földgáz Világkonferencián, hogy rövidesen Brazíliában alapítanak leányvállalatot. Brazília azonban csak az első állomás, mert olyan térségi országokban szeretnének terjeszkedni, mint például Argentína, Peru, Bolívia és Venezuela.

A két ország közötti együttműködés ilyen formájáról még tavaly ősszel döntött a két államfő, amikor Dmitrij Medvegyev Brazíliában járt. A brazil olajóriás, a Petrobras új lépéseket tett, hogy együtt tudjanak működni a földgáz cseppfolyósításában és más energiaágazatokban is. A Gazprom tehát újabb lépést tett, hogy 2020-ra egyedül birtokolja a világ cseppfolyósított földgáz termelésének egynegyedét, és a jelenlegi 80 milliárd köbméterről 90-re akarja növelni éves termelését.

peru21.com.pe – Peru

A jobboldali napilap portálja közölt egy interjút a júniusi indiánlázadás vizsgálatával kapcsolatban. Santiago Manuin részt vett az áprilisi és a májusi összecsapásokban. Manuin megerősítette, hogy június 5-én a perui rendőrség úgy támadta meg az utakat lezárva tartó indiánokat, hogy előző nap közölték velük, terveik szerint még aznap feloldják a blokádot. Az összecsapásokban a hivatalos adatok szerint meghalt 24 rendőr, 10 indián, és sokan megsérültek, köztük Manuin is lőtt sebet kapott.

Mint korábban beszámoltunk róla, ez a lap is megírta, hogy az indiánok azért lázadtak föl ismét, mert áprilisban az indiánok tudta és beleegyezése nélkül a kormány törvény erejű rendeletet hozott az Amazonas erdeinek és vízkészletének (1064-es rendelet), illetve az itt élő törzsek kulturális önazonosságának magánkézbe adásáról (1090-es számú rendelet). Az államfő június végén bocsánatot kért az indiánoktól, és visszavonta a két rendeletet, majd vizsgálatot indított.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.