Portugál választási kampány botrányokkal

A mérvadó portugál írott és elektronikus sajtó nem az október 11-én tartandó önkormányzati választások kampányával foglalkozik, de csak első látásra, mert nagyon is ezt teszi, amikor négy zajos botrányról ír. Perui és spanyol lapok is megörökítették a példás és gyors bírósági döntést: hat év börtönre ítélték a dél-amerikai ország 9 éve még mindenható urát és parancsolóját, Alberto Fujimorit.

2009. 10. 01. 9:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

sabado.pt, expresso.clix.pt, dn.sapo.pt, correiomanha.pt, sic.pt stb. – Portugália

Az Expresso című hetilap portáljának egyik vezető híre volt kedden, hogy a bírák bejelentették: elvesztették bizalmukat felettes szervükben, a bírák legfelsőbb tanácsában (CSM). A portugál bírák szakszervezeti egyesületének (ASJP) tagjai azért fogalmaztak így, mert kizárták az előmenetelből egyik kollégájukat, Rui Teixeirát. Ő pedig nem más, mint a 2002 végén kitört és ma már hírhedt Casa Pía-ügy, vagyis egy igen szerteágazó pedofilbotrány vizsgálóbírája. Az állami kezelésű Diário de Notícias is összefüggést lát Rui Teixeira leghíresebb ügye és az előléptetéshez kötött feltétel között: utoljára 8 éve lépett előbbre a ranglétrán. Pedig a legnépszerűbb kereskedelmi tévécsatorna, a SIC is úgy tudja, hogy négyévenként jár a magasabb kategóriába sorolás mindenkinek, aki jól végzi a dolgát. Rui Teixeira hiába ilyen bíró, a CSM szocialista tagjai rendre visszadobták előléptetési ügyét.

Az Expresso ide kapcsolódó híre a Casa Pía egykori tanulójának és áldozatának élő és könyves beszámolója (Miért éppen én? címmel): hogyan és kik rontották meg egykori iskolájában. A fővárosi intézményben hosszú évekig zajlott a kiskorúak szexuális zaklatása, és csak akkor pattant ki a botrány, amikor az egyik áldozat elmesélte történetét Felícia Cabritának, a hetilap „félelem nélküli” hírében álló munkatársnőjének. A botrányban az egyik legnagyobb „hal” az akkori szocialista munkaügyi miniszter, Paulo Pedroso volt, akinek le kellett mondania posztjáról, sőt börtönbe is került, de 2006-ban ejtették a vádat ellene, és a jövő héten vasárnap mégis képviselőjelöltként indulhat az önkormányzati választásokon.

Az október 11-én esedékes önkormányzati választások kampányát máris két másik botrány indította: a jobboldali elnök, Aníbal Cavaco Silva kedd este intézett 11 perces tévébeszédet az ország lakosságához. Az államfő az augusztusban kezdődött és a szocialista kormányzatot hírbe hozó homályos megfigyelési botrány magyarázatát ígérte. A megfigyelés tényeinek nyilvánosságra hozása helyett viszont csak azt erősítette meg, hogy nagyon sebezhető az elnöki hivatal informatikai biztonsága. A sajtó fején találta a szöget, mert magától is kitalálta, hogy a lehallgatási ügy igazából nyílt háború a két esküdt ellenség: a vasárnapi általános választásokon győztes José Sócrates, régi-új szocialista kormányfő, illetve a jobboldali Cavaco Silva elnök között.

A másik bomba szintén kedden robbant, és minden mérvadó lap és portál átvette a Sábado című hírmagazin szenzációját: a német tengeralattjáró konzorcium (GSM) jövő év februárjában és szeptemberében adja át a 2004-ben megrendelt két tengeralattjárót, de nem 769 millió euróért, hanem 832 millióért, azaz 8 százalékkal drágábban, mint ahogy a szerződés eredetileg szólt. (Kamatokkal együtt ez az összeg már 1,048 milliárd euróra rúg.) A portugál védelmi minisztérium akkor kötötte az üzletet a német féllel, amikor még a kereszténydemokrata (CDS/PP) párt elnöke, a rendkívül konzervatív Paulo Portas volt a védelmi miniszter. Az ország gazdaságának súlyos recessziója miatt a két tengeralattjáró kifizetése tovább súlyosbítja – 0,6 százalékkal – a költségvetési hiányt, mert az államnak kell kifizetnie az említett összeget. Az üggyel hírbe hozott négy ügyvédi iroda egyike – Linklater – cáfolta, hogy az illetékes nyomozó hatóság (DCIAP) valóban házkutatást tartott volna náluk is tíz és hat óra között, mert a hatóság keresi a szerződés finanszírozásával kapcsolatos és hiányzó dokumentumokat.

elcomercio.com.pe, andina.com.pe, peru21.com.pe, republica.pe stb. – Peru; elpais.es, abc.es, elmundo.es stb. – Spanyolország, wikipedia.org

A legolvasottabb perui lapok címoldalas híre: az ismét rövid bírósági eljárás második ülésnapján hat év börtönre ítélték a volt perui elnök-diktátort, Alberto Fujimorit (1990–2000). A három újabb vádpont: parlamenti képviselők és egy médium megvesztegetése, illetve engedély nélküli telefonlehallgatások a 2000-es választások előtt, alatt és után. A negyedik nyilvános pert a tévécsatornák is közvetítették volna, így Fujimori az ügyészség álláspontját gyorsan elismerve jócskán lerövidítette az utolsó eljárást. Védőügyvédje, César Nakazaki azért választotta ezt a taktikát, mert igazságtalannak tartja a 2007 óta meghozott összes ítéletet, és egyszerre megfellebbezte mind a négyet.

Fujimori a harmadik és utolsó megválasztása utáni év novemberében Japánból, méghozzá faxon jelentette be lemondását, miután nyilvánosságra hozták azt az egyik megvesztegető videóját – a több ezerből –, amelyen lefizetik az egyik képviselőt. A Wikipedia spanyol változata megjegyzi, hogy a perui parlament mégis „folyamatos erkölcsi alkalmatlanságra” hivatkozva fosztotta meg minden címétől és posztjától. Keiko Fujimori, a most 71 éves volt elnök lánya az ítéletek ellenére a 2011-es elnökválasztások egyik esélyesének számít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.