Túllőttek a célon a kolumbiai szappanoperák

A Portugal Diário portálja a Szegénységellenes Küzdelem Napján foglalkozott egy közgazdász több mint figyelemre méltó előadásával. A kolumbiai Semana szintén a szappanoperákat vette célba, de sokkal nagyobb veszély miatt.

2009. 10. 18. 15:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

diario.iol.pt – Portugália

Egy portugál közgazdász első hallásra meglepő következtetésre építette előadását a szegénység elleni küzdelem napon: Óscar Bernardes szerint a szappanoperák jelentős mértékben hozzájárulnak az emberek eladósodáshoz. A coimbrai egyetemen tartott előadásán elmagyarázta, hogyan jutott erre az egyáltalán nem alaptalan konklúzióra, és milyen súlyos veszélyeket rejtenek ezek a csak látszólag ártalmatlan, semmitmondó sorozatok. A forgatókönyvírók trükkje, hogy a szereplők egyikének élete hasonlít a valósághoz, és ügyesen kihasználják, hogy a nézők könnyen lépre csalhatók. Ugyanis azok az emberek, akik nagyon rosszul élnek, szívesen azonosítják magukat a szereplőkkel, és azt hiszik, ők is élhetnek ugyanúgy, ezért kezdik utánozni őket. Bernardes közölte, sose látott még ilyen agresszív piaci reklámot: a „teleregények” fogyasztásra ösztönöznek, és sok esetben a forgatókönyveket a termékek és szolgáltatások márkái találják ki, és egyszerűen kihasználják a képernyő hőseit.

semana.com, nuevosiglo.com – Kolumbia

A hetilap egyik írása szintén a szappanoperák túlontúl veszélyes befolyásáról írt. A dél-amerikai ország elnöki palotájában Álvaro Uribe elnököt és munkatársait most főleg két sorozat aggasztja, mert két versenytárs magáncsatorna vetélkedik egymással. Az egyik (RCN) a kábítószer-csempészetről – El Capo –, a másik (Caracol TV) A maffia bábjai című sorozattal a könnyű pénzszerzést állította középpontjába. Az előbbi sorozat a wikipédia tudomása szerint 18 milliárd pezóba került, és saját bunkert is épített hozzá, sőt igen költséges katonai felszereléseket használnak az egyes epizódokhoz. A konzervatív Nuevo Siglo című lap szerint egyenesen a Narino elnöki palota magas rangú személyét aggasztja a Kolumbiáról külföldön kialakuló kép a sorozatok miatt. A meg nem nevezett politikus szerint ablakon kidobott pénz, ha állami pénzek milliárdjaival támogatnak ilyen sorozatokat. Az egyik tévékritikus, Omar Rincón szerint ezzel a két sorozattal elérkezett a pillanat, amikor az egész lakosságnak el kell gondolkoznia, hogy meddig hagyja befolyásolni magát a tévésorozatokkal. A médiumok ugyanis szentül hiszik, hogy a sorozatok jók, és bármit el tudnak hitetni a nézőkkel, tehát azt is, hogy egyedül a pénz a fontos, és bármit bármi áron meg kell, lehet szerezni. Legalább két éve olyan sorozatok vezetik a nézettségi listákat, amelyek kapcsolatba hozhatók a kábítószer-kereskedőkkel: a műmelleket népszerűsítő Mell nélkül nincs mennyország, A békák kartellje, A maffia özvegye stb. Egy pszichiáter, José Antonio Garciandía így foglalta össze véleményét és a jelenség eddigi megnyilvánulásait: a tévé meggyőzően mutatja be ezt a jelenséget, amely Damoklész kardjaként függ a kultúra fölött. Olyan egyedeket, akik készek és képesek mások kifosztására, és még meg is ússzák a felelősségre vonást bűncselekményeik ellenére, sőt elvárják, hogy csodálják őket ügyességnek álcázott agresszív viselkedésükért, ami nem más mint csalás, hazugság és árulás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.