publico.clix.pt, correiomanha.pt – Portugália
A portugál napilap is osztja a kisebbségi szocialista kormány egészségügyi miniszterasszonyának aggodalmát: az új egészségügyi rendszer (SNS), vagyis a „reform” bevezetése óta egyre több tapasztalt szakorvos hagyja el a közegészségügyi intézményeket a magánpraxis kedvéért. Ana Jorge nem az évente távozó 2-300 kiváló orvos száma, hanem minősége miatt érzi úgy, hogy egyre nagyobb a baj: mert ha ilyen ütemben pártolnak át az orvosok, akkor ki veszi át a helyüket az orvosképzésben? Inés Lains, az orvostanhallgatók országos egyesületének vezetője szerint már most súlyosak a nehézségek a képzésben: előfordul, hogy egy-egy beteg bizonyos kezelését legalább 15 medikus nézi, és ez a helyzet egyáltalán nem méltányos a páciens szempontjából. A Független Orvosok Szakszervezetének (SIM) vezetője, Carlos Santos emlékeztette a lapot, hogy sorra nyílnak meg a magánkórházak, főleg Észak-Portugáliában, nagyon jók a fizetések és a munkakörülmények is.
A Correio da Manhá arról írt, hogy az állam végre kifizette 15 közkórház tartozásainak egy részét, így 70 millió eurót kapnak a gyógyszerbeszállítók. A Portugál Gyógyszeripari Egyesület (Apifarma) üdvözölte a kormány döntését, de az egészségügyi költségvetés további megerősítését várja. A közkórházak az év végéig várhatóan egymilliárd eurós tartozást fognak fölhalmozni ellátóik felé.
elpais.es, elmundo.es, elpais.es, lavanguardia.es – Spanyolország
Kedden kora délután a Marsans Csoporthoz tartozó, ám december 21-e óta hivatalosan is fizetésképtelen spanyol légitársaság, az Air Comet mintegy háromszáz dolgozója – pilóták, légiutas-kísérők és földi személyzet számos tagja – tiltakozott családjával a fejlesztési minisztérium madridi épülete előtt. A felháborodott alkalmazottak rövid időre egyszerűen leállították a legforgalmasabb fővárosi sugárút, a Castellana forgalmát is. A cég vezetője nem más, mint a spanyol vállalkozói szervezetek szövetségének (CEOE) elnöke, Gerardo Díaz Ferrán, aki mellett egyébként kitart a szervezet tagságának többsége. A kisebbségi spanyol szocialista kormány két tagja – José Blanco, fejlesztési miniszter, és Miguel Sebastián, az ipari miniszter – viszont arra célzott, hogy le kellene mondania a grémium vezetéséről. Az Air Comet a hónap közepén jelentett csődöt és a spanyol utasokon kívül latin-amerikai utasok ezrei is külföldön rekedtek: mintegy 70 perui és spanyol kárvallott például kedden elfoglalta a limai spanyol konzulátus épületét. A kormány viszonylag gyorsan lépett, és hazaszállította a pórul járt utasok többségét. A csődöt jelentett – és azóta bezárt – cég azonban legtöbb dolgozójának 7 havi bérrel tartozik, és a munkavállalók kifogásolták, hogy José Luis Rodríguez Zapatero kormánya csak az utasokkal törődik, velük viszont nem. Véleményük szerint a kormány legalább fél éve tudja, milyen a cég helyzete. A spanyol pilóták érdekvédelmi szervezete (SEPLA) már fél éve jelezte a nehézségeket a Zapatero-kormánynak, de semmi nem történt.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő