Az al-Kaida rabolta el a katalán segélymunkásokat

A portugál Expresso közölte a helyi Caritas elnökének tiltakozását a politikai és gazdasági korrupció miatt. A spanyol El País brazíliai tudósítója a brazil elnök, Lula da Silva alkotmányozói nemzetgyűléssel kapcsolatos terveinek hátteréről írt. A katalán lapok rossz híre: 9 napja valóban az al-Kaida egyik csoportja rabolt el három katalán segélymunkást.

2009. 12. 08. 16:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

expresso.clix.pt – Portugália

A portugál hetilap hétfői vezető híre volt, hogy Eugénio da Fonseca, a portugál Caritas elnöke közölte a szervezet álláspontját: az országban botrányos méreteket öltő korrupció és a bérek közötti óriási eltérések miatt itt a legfőbb ideje, hogy a politika és a gazdaság megtisztuljon ettől a mételytől, és az erkölcs vegye át a helyét. A portugál kegyhelyen, Fátimában tartott tanácskozás végén Fonseca megjegyezte, hogy sokszor arcpirítóan rossz munkáért adnak nagy jutalmat.

elpais.es – Spanyolország

A spanyol baloldali kormányhoz közeli lap értesülései szerint a brazil elnök, Luiz Inácio Lula da Silva az alkotmányozói nemzetgyűlés összehívását fontolgatja. Lulát ugyanis aggasztja, hogy a közelmúlt korrupciós botrányai ártanak Brazília jó hírének. A brazil főváros, Brazíliaváros közgyűlését egészen kedd hajnalig megszállva tartották tüntetők, akik az ellenzéki Demokraták (DEM) pártjához tartozó főpolgármester, José Roberto Arruda megvesztegetési botránya miatt tüntettek. A rendőrség hozzájutott több, megvesztegetésről készült videofelvételhez, amelyen a megvesztegetendő politikusok, önkormányzati képviselők zoknikba vagy alsónadrágokba rejtve kapták meg a kenőpénzeket.

Lula három éve már megpróbálkozott a politikai reformmal, de akkora ellenállásba ütközött, hogy egyelőre levette a napirendről. Nem Lula az első, aki megkísérelt változást hozni a politikai életbe, több mint 20 éve próbálkoznak vele kormányok és a parlament két háza, mindhiába. A hosszú és drága brazil választási kampányokat ráadásul semmi sem szabályozza, mert nincs olyan törvény, amely korlátokat emelne a pártok közpénzből való finanszírozása elé. Ez pedig a korrupció melegágya, több mint harminc párt működik, a cégek pedig könnyűszerrel kihasználják a lehetőségeket a feketén nekik juttatott pénzekkel, hogy majd cserébe megkapják a kiszemelt közbeszerzéseket. A közvélemény is nagyon jól tudja, hogy a parlament nem fog elfogadni ilyen szabályozást, mert nem hajlandó lemondani olyan kiváltságokról, mint a mentelmi jog, vagy a csillagászati fizetés: egy képviselő az alapbérrel és a különjuttatásokkal együtt havonta akár 35 000 ezer eurót is kap. A dél-amerikai ország igazságszolgáltatásának gyenge működése is árt Brazília jó hírének: elévül a politikusok elleni büntetőeljárások 40 százaléka, sőt a perbe fogott politikusoknak mindössze egy százalékát tudják elítélni.

lavanguardia.es, elperiodico.com, avui.cat – Spanyolország

A lapok végre megtudták azt, amit eddig csak sejtettek: valóban az Iszlám Maghrebben nevű szervezet rabolta el az egyik katalán segélyszervezet három munkatársát november 29-én, miközben ők is hallgatták a Barca–Real Madrid rangadójának rádióközvetítését. A hírt maga a szocialista spanyol külügyminiszter, Miguel Ángel Moratinos erősítette meg, miután szakértők megvizsgálták és hitelesnek találták a katari al-Dzsazíra tévécsatornában levetített hangfelvételt. A csoport szóvivője megerősítette, hogy hamarosan felveszik a kapcsolatot a francia és a spanyol állammal, mert november 24-én Maliban a francia állampolgárságú Pierre Camatte-ot is elrabolták. Moratinos közleményében teljes diszkréciót kért az elhangzott információkkal kapcsolatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.