lavanguardia.es – Spanyolország
A katalán lap egyik érdekességének örömteli magyar vonatkozása: a német állampolgárságú Michael Andreas Haeringer, a 8 éves új csodagyerek többek között Liszt leszármazottja, és nagyon valószínű, hogy ugyanolyan nagyszerű pályafutás vár rá is. A kis Michael Andreas Barcelonában született, és másfél éves kora óta egyfolytában énekel, négy évesen pedig már zongorát követelt magának. Barcelonában villámgyorsan „kinőtte” első tanárát, és azóta az orosz zongoraművész, Gennagyij Dzjubenko foglalkozik vele külön, miközben rendesen jár az általános iskola harmadik osztályába. Michael hatévesen komponálta első szerzeményét, a Búcsút, és kedvenc olvasmányai közé tartozik kedvenc zeneszerzőinek – egyelőre Chopin, Haydn, Beethoven – élete.
elmundo.es, abc.es – Spanyolország
A két ellenzéki lap nagy terjedelmet szentelt a szocialista kormánypárt újabb vallásellenes lépésének: a PSOE a radikális katalán köztársaságpárti baloldali párt (ERC) javaslatára törvényjavaslatban vetette föl, hogy tiltsák ki az összes spanyolországi iskolából a feszületet. A katolikus hierarchia és a hívők azonnal ellentámadásba lendültek, mondván, hogy a tervezett intézkedés egyértelműen a baloldali kormány türelmetlenségének és katolikus-ellenességének újabb bizonyítéka. Manuel de Castro, a csaknem kétmillió diákot tanító katolikus iskolák szervezetének főtitkára szerint a kormány a strasbourgi emberi jogi bíróság egy hónappal ezelőtti feszületellenes olasz ítéletének szellemében cselekszik. María Dolores de Cospedal, az ellenzéki Néppárt (PP) főtitkára pedig szintén a Cadena Copének nyilatkozva kijelentette, hogy felelőtlen a kormány, amikor újfent meg akarja osztani a társadalmat. Aztán feltette a kérdést: a feszület után betiltják majd a betlehemi jászolt, sőt a karácsony ünnepét is?
correiomanha-pt – Portugália
Don Duarte Pio de Braganca, a portugál királyi család tagja december elsején abból az alkalomból nyilatkozott a lapnak, hogy 469 éve ezen a napon vetettek véget a spanyol uralomnak és a két gyarmatbirodalom hatvan évig tartó perszonáluniójának. Az 1910 októberében megdöntött királyság magát legitimnek tekintő trónörököse az új lisszaboni szerződésről is elmondta véleményét: szerinte az EU veszélyt jelent Portugáliára, mert ellentétes érdekeivel. Ellenzi, hogy az EU minden nemzetállamában, így Portugáliában is egyszer majd kormányzó irányítsa az országot az Egyesült Államokhoz vagy Brazíliához hasonlóan.
Azt pedig még inkább, hogy Portugália Spanyolország része legyen, pedig sajnálatos módon sok portugál politikus ezt szeretné. Aggasztja az igazságszolgáltatás helyzete is, mert ő is úgy látja, hogy a törvények mindig a törvényt megszegőknek kedveznek. Sőt meggyőződése, hogy vannak olyanok is, akik jobbnak látják, ha nem is működne. Szeretné, ha a portugálok visszaszereznék önbecsülésüket, de a jelenlegi iskolarendszer teljesen alkalmatlan a fiatalok ilyen szükségleteinek ellátására.