Alkotmányellenes a portugál egyneműek házassága?

Minden portugál lap és portál vezető híre az év első elfogadott törvénye: az egyneműek annak ellenére házasodhatnak már, hogy a törvény nem egyeztethető össze a hatályos alkotmánnyal. A európai uniós soros spanyol elnökség hivatalos pénteki kezdete pedig egybeesett a spanyol diplomácia fordulatának bejelentésével: Spanyolország már nem az óvatos nyitás politikáját képviseli Kubával szemben.

2010. 01. 08. 16:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

correiomanha.pt, diario.iol.pt, dn.sapo.pt, publico.clix.pt stb. – Portugália

Annak ellenére, hogy a portugál elnök, Aníbal Cavaco Silva karácsonyi beszédében hangoztatta, az egyneműek házasságánál vannak sokkal sürgősebb megoldásra váró kérdések is Portugáliában, idén a szocialista kormányfő, José Sócrates első dolga az volt, hogy kierőszakolja a homoszexuálisok házasságát. A 230 fős parlamentben 224 képviselő szavazott, és a törvénytervezet három baloldali párt támogatásával ment át a szavazáson. A pénteken csak 94 tagú szocialista frakcióból két honanya így is szembeszegült a szerdán elrendelt frakciófegyelemmel, de a zöldek (PEV) két, illetve a Baloldali Blokk (BE) 16, és a kommunisták (PCP) 13 mandátuma eldöntötte a kérdést. A kereszténydemokraták (CDS/PP) azzal vádolták a kormányfőt, hogy megsértette az alkotmányt, mivel megakadályozta, hogy a lakosság is véleményt alkosson erről a kérdésről, pedig a szavazás előtti héten adták át a népszavazást követelő több mint 92 ezer aláírást tartalmazó íveket.

A Público című lap külön cikkben foglalkozott Sócrates azon állásfoglalásával, hogy tüntetőleg figyelmen kívül hagyta a törvénytervezet alkotmányellenességét firtató képviselői interpellációkat.

elmundo.es, abc.es, elpais.es stb. – Spanyolország

Spanyolországi lapok az Európai Unió spanyol soros elnökségének hivatalos pénteki kezdetén megszellőztették a szocialista kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero és kormányának hivatalos álláspontját Kubával folytatott uniós politikával kapcsolatban: a német Die Weltnek adott és szintén pénteken megjelenő interjúban Zapatero már arról beszélt, hogy az uniónak sokat kell követelnie majd Kubától. A tavalyi hivatalos spanyol külpolitikai elképzelésekkel ellentétben pedig már nem akarják megváltoztatni az EU álláspontját Kuba kapcsán. A változás egyik oka, hogy Kuba a múlt héten nem engedte, hogy területére lépjen Luis Yánez, az Európai Parlament egyik spanyol szocialista képviselője. Yánez tagadta a kubai fél vádjait, hogy titkos találkozókat bonyolított volna le a szigeten, és meglepődött kiutasításán. Utazása előtt ugyanis nem közölték vele, hogy feketelistán lenne, annak ellenére, hogy már 2008-ban sem tudott Kubába utazni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.