Luiz Inácio Lula da Silva, Brazília egy év múlva távozó baloldali államfője keserűen jegyezte meg néhány napja: igazságtalan a sors Haitivel, hogy éppen az amerikai földrész legszegényebb országát pusztítja el a természet. A világ minden segítőkész államainak vezetői sorra fejezik ki részvétüket az újabb csapástól sújtott szigetállamnak. Pénteken a sziget volt államfője, a 2004 óta Dél-Afrikában élő Jean-Bertrand Aristide jelentette be, hogy kész bármikor visszautazni hazájába, hogy felajánlja segítségét a helyreállításban. A szaléziánus szerzetesrendből is eltávolított volt elnöknek azért kellett megválnia papi rendjétől, mert egyre jobban a felszabadító egyház, a katolikus egyházon belül nem jó szemmel nézett baloldali irányzat hatása alá került.
A sziget történetében első alkalommal demokratikusan megválasztott államfőt végül azért buktatta meg a hadsereg 2004. február 29-én, mert megelégelte közeledését Kubához és Venezuelához. Aristide bukása igencsak hasonlít a tavaly június végén ugyancsak megbuktatott hondurasi liberális elnök, Manuel „Mel” Zelaya eltávolítására: egy időre a Közép-afrikai Köztársaság fogadta be, május végén a volt elnök pedig már a dél-afrikai Johannesburgba költözött. A szigetre ennek ellenére nem köszöntött be a béke korszaka, helyette bűnbandák foglalták el Haiti több városát, végül az ENSZ megszervezte a békefenntartó missziót (MINUSTAH), amelynek zömét latin-amerikai egységek alkotják, és évekig brazil volt a misszióvezető. Az országnak két évig nem volt megválasztott vezetője sem, és Aristide egyik elődjét, René Prévalt is csak hosszú huzavona után és meglehetősen zűrzavaros körülmények közepette választották meg 2006 márciusában. Szombatra kiderült, hogy a keddi tragédia során életét vesztette a tunéziai misszióvezető és brazil helyettese, Hedi Annabi és Luiz Carlos da Costa is.
A francia kormány pénzügyminisztere, Christine Lagarde emlékeztette a szigetország nemzetközi hitelezőit, többek között az úgynevezett párizsi klubot, hogy a katasztrófára való tekintettel el kellene engedni az ország külső adósságát. Lagarde tudja ugyan, hogy júliusban a klub már hozzájárult a 215 millió dolláros törlesztés elengedéséhez, de mivel évekig eltarthat a hivatalos eljárás, többek között gyorsabb ügyintézést kér tőlük a szerencsétlenül járt ország érdekében.
(eluniversal.com, globovision.com – Venezuela, Semana.com – Koulmbia, folha.uol.com. br, agenciabrasilcom.br – Brazília, wikipedia.org)
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál