expresso.clix.pt, publico.clix.pt, corraiomanha.pt, diario.iol.pt – Portugália, lavanguardia.es, elmundo.es – Spanyolország
Több portugáliai és spanyolországi lap és hírportál is idézte Jean-Claude N’Zitát, a pénteki terrortámadás fő felelősének tartott gerillaszervezet egyik frakciójának vezetőjét. N’Zita a Cabinda Enkláve Felszabadítási Frontjának Cabindai Fegyveres Erői (FLEC-FAC) vezetőjének Svájcban élő tanácsadója, és cáfolta Rodrigues Mingas pénteki közlését, hogy az ő frakciója (FLEC-Katonai Szárny) hajtotta volna végre az akciót.
Luandában viszont kedden felolvasták a FLEC-FAC újabb közleményét, amelyben Estanislau Miguel Boma altábornagy, a frakció vezérkari főnöke azt állította, hogy nem hajtanak végre támadásokat az Afrika Kupa végéig, hogy biztosítsák a torna résztvevőinek biztonságát, amely szöges ellentétben állt a frakció vezetőjének hétfői nyilatkozatával.
A portugál Público két híre: Danny Jordaan, a nyári dél-afrikai világbajnokság egyik szervezője egyértelműen a házigazda Angolát tette felelőssé a merényletért, mert pontosan tudta, hogy veszélynek vannak kitéve Cabindában. Angola régóta tudta, hogy vannak szeparatista csoportok, ahogy azt is, hogy vannak terrortámadások is. Ezért felelős Angola, vonta le a következtetést Jordaan. A dél-afrikai világbajnokság szervezőbizottságának tagja még hozzátette: négy éve az Afrikai Labdarúgó Konföderáció (CAF) küldöttsége Angolában járt, és jelentésükben összefoglalták kétségeiket a tervezett tornával kapcsolatban.
Ennél meglepőbb az angolai hatóságok bejelentése: a pénteki támadásban halottnak nyilvánított helyi buszsofőr valószínűleg túlélte a terrortámadást. A togói válogatott busza elleni támadásban életét vesztette a válogatott küldöttségének két tagja, és a hírügynökségek két súlyosan sérült játékosról tudnak még. A Público sportrovatának, a MaisFutebolnak nyilatkozott António Dumas, a togói válogatott volt brazil edzője (2002–2004), aki úgy döntött, hogy karácsonyra inkább otthon marad, és nem kíséri el a csapatot, így megmenekült a lövöldözéstől is. Mivel tartós kapcsolatokat sikerült kiépítenie a válogatottal, megtudta, hogy a cserekapus, Obilale akár élete végéig is kerekes székbe kényszerülhet súlyos sérülése miatt, pedig éppen ő hívta be a válogatottba. Obilalét most a dél-afrikai Johannesburg egyik magánkórházában, a Milparkban kezelik intenzív osztályon.
clarin.com.ar, pagina12.com.ar, lanacion.com.ar stb. – Argentína
Az argentin lapok az argentin intézményes válsággal, nevezetesen a jegybank elnöki posztja körül kialakult hatalmi harc egyik veszedelmes következményével foglalkoztak. Az óév vége óta ugyanis egyre élesebb a küzdelem az elnök asszony, Cristina Fernández de Kirchner és a jegybank elnöke között: az államfő a Banco Central (50 milliárdra becsült) devizatartalékaiból szeretné kifizetni az ország idei külső adósságának törlesztőrészleteit – 6,569 milliárd dollárt –, de Martín Redrado elnök megtagadta az államfő utasítását, sőt nem hajlandó lemondani.
Az elnök asszony a bírósághoz fordult, viszont Redrado mellé állt egy bírónő, aki megfellebbezte az elnöki döntést, és gyorsítani sem hajlandó az eljáráson. Az argentin intézményes konfliktust már nemcsak a hitelezők kísérik figyelemmel, hanem – az argentin Clarín napilap cikkének keddi megfogalmazása szerint – a keselyű pénzalapok is. Ugrásra készen, csendben várják a megfelelő pillanatot, hogy valamilyen rés támadjon a jegybankon, és behajthassák Argentínán a 2001-es államcsőd óta behajthatatlan követeléseiket. Bár megszerezték a jegybank néhány épületét, zárolni tudták néhány számláját, egyelőre semmilyen érdemleges bizonyítékot nem tudtak felmutatni, miszerint jogosultak a lefoglalandó vagyontárgyakra. A Buenos Aires-i értéktőzsde, a Merval is érzékenyen reagált a huzavonára: egyre inkább lefelé tart a részvények értéke.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről