Orvoshiány az onkológiákon

A portugál Correio da Manhá, a Diário de Notícias és a Público ismét csak rossz hírekkel tudott szolgálni olvasóinak, de legfőképp az érintett betegeknek. Csak az ellenzéki spanyol El Mundo foglalkozott részletesebben hazánk uniós biztosjelöltje, a szocialista Andor László meghallgatásával, aki egy bukottnak hitt javaslatot melegített föl: a 48 órás munkahét meghosszabbítását.

2010. 01. 14. 17:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Correiomanha.pt, Dn.sapo.pt, Publico.clix.pt – Portugália

A portugál lapok közül a Correio da Manhá arról számolt be, hogy a portugál betegápolók szakszervezete sztrájkot jelentett be, amiért a tárca nem emelte bérüket, hanem inkább tovább csökkentette. Ezért január utolsó napjaiban sztrájkolnak, de biztosítják a minimális betegellátást. A portugál szocialista kormányfő, José Sócrates viszont egyre büszkébb a 2013-ig befejezendő 12 új kórházra, mondván, még soha nem fektettek be ennyit az egészségügybe. Sócrates a Lisszabon vonzáskörzetéhez tartozó Loures új kórházának alapkőletételénél beszélt az egészségügyi beruházásokról. A Público közben arról is beszámolt, hogy bezárás fenyegeti az ország onkológiai osztályainak jelentős részét, de a kormány egyelőre nem tudta megmondani, pontosan mennyit. A legnagyobb ellenzéki párt, a jobboldali szociáldemokraták (PSD) számításai szerint az 55 központból legalább 21-re kerül lakat. A bezárások egyik klasszikus oka a pénzhiány, a másik a szakemberek elvándorlása.

Elmundo.es – Spanyolország

Csak a spanyol jobboldali–liberális lap uniós rovata idézte a magyar uniós biztosjelölt, Andor László meghallgatásának fontosabb részeit, többek között a heti munkaidő meghosszabbítása kapcsán. A leendő foglalkoztatási és szociális ügyek biztosa kilátásba helyezte, hogy hajlandó felülvizsgálni az unió foglalkoztatási irányelveit és korlátozni az úgynevezett opt-out záradékokat. Ez annyit jelent, hogy több uniós tagállamban néhány gazdasági ágazatban eltekinthetnek a 48 órás munkahét felső határától, és meghosszabbíthatnák a munkaidőt. Andor szerint néhány tagállamban átmenetileg az egészségügyi dolgozóknak is nőhetne az ügyeleti ideje.

A lap az előzmények között megemlítette, hogy tavaly április végén az EP és a huszonhetek ellentétei miatt több mint öt évig tartó huzavona után végül levették a napirendről a 65 órás munkahét ügyét. Ha újra akarják tárgyalni a munkahét meghosszabbításáról szóló rendelkezést, akkor egy egészen új javaslattal kell elölről kezdeni a folyamatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.