Jönnek a hírek, mennek a hírek. A mindentudó közönség bizony már a sajtótájékoztatót megelőzően furcsának találta, hogy a tavalyi esztendő egyik legnépszerűbb filmjét, a Szíven szúrt országot, Kálomista Gábor, Babos Tamás, Csillag Mano és Kivés György fikciós dokumentumfilmjét a zsűri nem engedte be a versenyfilmek döntőjébe. Az egyik legnézettebb magyar film a fiatal veszprémi, magyar színekben játszó román kézilabdázó zseni, Marian Cozma meggyilkolásának nyomában járt. A vetítéseket a közönség mindenütt zokogva, fölállva, vastapssal köszöntötte. Még el sem kezdődött a szemle, de már az utcán is arról beszélnek, hogy a zsűri baloldali liberális nyomásra zárta ki a versenyből a sikeres művet. Ugye, a kecske is jól lakik, a káposzta is megmarad: a Szíven szúrt ország azért látható lesz az információs vetítéseken. Ez a köntörfalazó magatartás emlékeztet a Kádár korszak képmutató, jut is, marad is kultúrpolitikájára. A többség őszintén reméli, hogy idén utoljára tér vissza a filmszemléken a pártállam rossz szelleme.
A nyitófilmet, amely egyébként nem vesz részt az értékek viadalán, már sokan láttuk. Nem ildomos az ősbemutató előtt értékelni, a közönséget prejudikálni. Nem is lehet. Annyit már a pletykákból szinte mindenki tud, hogy történelmi parabolafilmben lesz része a rendhagyó ceremónia látogatóinak, amelyben felvonulnak a rendező életművének kedvelt motívumai. A cím: Oda az igazság, jelzi, hogy Mátyás király, vagy hozzá hasonló történelmi alak lesz (talán) a főszereplője? És amit a film alkotói maguk is elárulnak róla a werkfilmben, annak alapján időkeverés, anakronizmus biztosan lesz, hiszen egy korhű, XII-XVI. századig bármikor elhelyezhető kastélynál tartanak lovasok nem éppen korhű esernyőt a fejük fölött. És a ruházatuk sem illik az adott időszakhoz. Az viszont „passzolni” látszik Mátyás korához, hogy az ország zászlósurai – állítólag – egy kamaszkorú fiút akarnak királlyá emelni. Aki időnként, mint ha császár is akarna lenni. Aztán megöregszik. Idézve a film hivatalos ismertetését: „Balkézről született fiát, Jánost szeretné utódjának. Erre megesketi azokat, köztük Kinizsi Pált, akiket ő emelt magasra. Hiába. Oda az igazság. Egy halott király nem különb egy halott közembernél”. Ismétlem, ne formáljunk véleményt látatlanban, bizonyos értelemben tipikus Jancsó-filmélmény várható a szemlenyitón. Az alkotógárdából is ismerős nevek rémlenek föl. Operatőr: Jancsó Nyika. Vágó-szerkesztő: Csákány Zsuzsa: Szereplők: Daniel Olbrychsky, Cserhalmi György, Gálffi László, Mucsi Zoltán. A támogatók között ott van a Magyar Mozgókép Közalapítvány, a Nemzeti Kulturális Alap, az Oktatási és Kulturális Minisztérium és a Magyar Televízió.
Novák Emil elmondta még, hogy öt kategóriában kilencvenöt film méri össze erényeit. Ő sem akar nyilván „prejudikálni”, ám mivel megszoktuk, hogy a nagyjátékfilmek mezőnyében enyhén szólva kevés revelációerejű alkotást látunk, eleve a kisjátékfilmekre hívta föl a figyelmünket. Idén harminchárom filmnovellát láthatunk. A dokumentarista alkotások előzsűrijének sok dolga volt, százhatvankilenc alkotásból kellett kiválasztaniuk a döntőbe jutott harmincat. A „húzóágazatban”, a nagyjátékfilmes kategóriában tizenhat opus szerepel. Ezen kívül kilenc tévéfilm, hét tudományos-ismeretterjesztő alkotás lesz a döntőben. És számos információs vetítés is várja az érdeklődőket.
Tóth Erzsébet, a Magyar Mozgókép Közalapítvány főtitkára beszélt a sajtó képviselőinek az anyagiakról. „A szemle költségvetése idén 160 millió forintra rúg, amiből 150 milliót biztosított az MMKA. Ez ugyan kevesebb, mint a tavalyi büdzsé, de 2009-ben kiemelt rendezvény volt a jubileumi 40. Magyar Filmszemle. A magyar többségi részvételű produkciók összbüdzséje most 3,7 milliárd forint volt, és ennek 40 százalékát – 22 film esetében – fedezte az MMKA. A szemle fő támogatója a T-Home, amely 3 millió forinttal járul hozzá a tévéfilm-kategória nyertesének következő munkájához”.
Kozma Ilona programigazgató arról tájékoztatta a megjelenteket, hogy számos pótvetítéssel igyekeznek megoldani, hogy egyetlen érdeklődő se maradjon ki a mustra élményéből. „Ehhez hozzátartoznak a szakmai fórumok, a zsűrik nyilvános ülései (a játékfilmes és a tévéfilmes értékelés kivételével), sőt, a kecskeméti animációs fesztivál valamennyi díjazott alkotásának bemutatása is szerepel a programban. Az Uránia Nemzeti Filmszínházban a tavalyi szemlefilmek plakátjaiból nyílik kiállítás, ott látható majd egy filmes fotótárlat is. A mustrák teljességélményéhez hozzátartoznak a vidéki vetítések is, idén Balassagyarmat, Gyöngyös, Keszthely, Veszprém kapja a párhuzamos szemlevetítések jogát.
Menczer Tamás: A Tisza Párt szerint a magyarok véleményét le kell húzni a wc-n!