elpais.es – Spanyolország
José Luis Rodríguez Zapatero, a tavaly újraválasztott szocialista miniszterelnök úgy véli, hogy értékesítenie kell az állami kézen maradt nemzeti vagyon maradékát. A Franco utáni első szocialista kormányfő, Felipe González (1982–1996) 1984-től 13,2 milliárd euróért privatizált állami vagyont: magánkézbe adta a három legnagyobb állami céget – a Repsolt, a három éve teljesen feldarabolt áramszolgáltatót, az Endesát és a Telefónicát –, de kivonult az összes kis- és középvállalkozásból is, még a nemzeti kincsnek számító autógyárból, a SEAT-ból is. Zapatero a jelenlegi költségvetési hiány és a recesszió miatt elgondolkozott a privatizáció folytatásán: eladná a maradék állami részesedéseket a stratégiai cégekben. A befektetőket különösen a közlekedési infrastruktúra maradékának megszerzése érdekli, a repülőterek, a vasút, de a kikötők még nem. A spanyol szakértők annak ellenére hajlanának a vasút részleges magánkézbe adására, hogy pontosan tudják, mekkora káosszal járt a privatizáció a brit vasút esetében. A spanyol pénzügyi szakértőket viszont meglepte a befektetők különös érdeklődése a takarékpénztárak felvásárlása iránt, de gyanakodnak, mert nem tudják, hogy igazából kinek a kezébe is kerülne a betétesek pénze.
elmundo.es – Spanyolország
A napilap hírportálja már vasárnap megírta, hogy saját pártja cáfolta meg a madridi alsóház szocialista elnökét: a PSOE közleményben jelentette be, hogy – egyelőre – nem tervezi a választási törvény reformját. A lap vasárnap közölte a José Bonóval készített interjút, amelyben a házelnök ismét védelmébe vette a művi vetélés december végén elfogadott további könnyítését. A spanyol katolikus egyház nem késett a válasszal: hétfőn a püspöki konferencia közölte, ezért minden oka megvan rá, hogy megtagadja az áldozást a hívő politikustól. José Blanco, a szintén hívő – de vallását nem rendszeresen gyakorló –, galíciai származású fejlesztési miniszter szerint képmutató a spanyol egyház, mert a néppárti (PP) kormány szintén gyakorló hívő tagjai ellen nem alkalmazták ezt az eszközt, holott José María Aznar 8 éves kormányzása alatt legalább félmillió alkalommal végeztek művi vetélést, és nem vonták vissza a válásról szóló törvényt sem.
publico.clix.pt – Portugália
Luís Amado, a kormány külügyminisztere kijelentette, hogy lezárult az európai integráció, és már nem kaphat többet az Európai Uniótól, ezért a szervezeten kívül kell keresnie a maga hasznát. Amado szerint Angola, Brazília és az Egyesült Államok alkotja azt a virtuális háromszöget, ahol még van keresnivalója az országnak. A portugál diplomácia vezetője azonban több válaszában hangsúlyozta, hogy az Ibériai-félsziget kisebbik állama addig nem tud előbbre lépni semmilyen téren, amíg nem teszi versenyképessé gazdaságát.
correiomanha.pt – Portugália
A lap vasárnapi számában ismét foglalkozott a hadsereggel, amely január 1-jével bevezette a tartalékosi állomány, illetve a nyugalomba vonulás új szabályait. Az új és még rosszabb feltételekkel járó tartalékosi és nyugalmazott állomány miatt újabb létszámcsökkenést könyvelt el a fegyveres testület mindhárom fegyverneme. Tavaly összesen 620 katona kérte tartalékosi állományba helyezését vagy nyugdíjazását, de végül csak 507 fő döntött a leszerelés valamelyik formája mellett. A haditengerészet megtiltotta 86 tagjának, hogy távozzon kötelékéből, mert a flottát hagyták volna el a legtöbben.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő