Isten teremtményeit, amilyen az ember is, lehet védelmezni és veszélyeztetni – fogalmazott a pápa a vatikáni diplomáciai testület előtti beszédében. A hagyományos januári beszéd általában környezeti kérdésekkel foglalkozik.
Az efféle támadások, melyek a diszkrimináció elleni harc nevében hozott törvények, javaslatok ürügyén fogalmazódnak meg Európában, Észak- és Dél-Amerikában, csapást jelentenek a két nem közötti különbség biológiai alapjaira – figyelmeztetett a katolikus egyházfő.
A portugál törvényhozás pénteken hagyta jóvá az azonos neműek közötti házasságkötést. A végső szót ez ügyben az a voksolás hozza meg, melyre nem sokkal a pápa májusi portugáliai látogatása előtt kerül sor.
Szintén a múlt héten döntöttek úgy az argentínai Ushuaiában, hogy Latin-Amerikában első ízben engedélyezik az azonos neműek egybekelését.
A szabadság nem lehet abszolút – fogalmazott a pápa.
Az ember számára kijelölt utat nem kizárólag szeszélye és önfejűsége, sokkal inkább a Teremtő akarata által kijelölt struktúra határozhatja meg – tette hozzá Szent Péter utóda.
Fotó: Reuters
Nem véletlenszerű szociológiai képződmény a család
A pápa többször is hangsúlyozta már pápasága során, hogy „a házasság és a család valójában nem véletlenszerű szociológiai képződmény”, hanem – vallási meggyőződéstől függetlenül – a közös emberi természetben gyökerezik. A keresztény tanítás szerint az ember annak az Istennek a képmására lett teremtve, aki maga a szeretet (erről írt enciklikájában XVI. Benedek), ezért elsődleges feladata a szeretet továbbadása. Ez pedig a házasságban és a családban valósul meg a legteljesebben: az örökre szóló, „boldogító igennel” és az élet továbbadásával. Fontosságát a II. vatikáni zsinat is aláhúzta, amikor a családot „kis egyháznak” (vagy családi egyháznak) nevezte.
(RadioFrance, Vatikáni Figyelő)