Jancsó Miklós filmje után a legtöbb néző – az eddigi pénztárjelentés szerint – a Bibliothéque Pascal (Hajdú Szabolcs), a Kolorádó Kid (Vágvölgyi B. András) és a Team Building (Almási Réka) című filmekre várható. Eddig négy pótelőadást tűztek ki a Palace MOM Parkban: Almási Réka: Team Building – 02.06., szombat 22:45 Palace MOM Park 2-es terem. Vágvölgyi B. András: Kolorádó Kid – 02.06., szombat 21:15 Palace MOM Park 5-ös terem, Hajdú Szabolcs: Bibliothéque Pascal – 02.06., szombat 23:30 Palace MOM Park 7-es terem, Makk Károly: Így, ahogy vagytok – 02.07., vasárnap 22:15 Palace MOM Park 4-es terem. Szerdán, február 3-án 15:00-től 17:00-ig tart a Magyar Filmklubok és Filmbarátok éves rendes közgyűlése a Palace MOM Park 9-es termében.
Jancsó Miklós Oda az igazság című, 480 milliós költségvetéssel készült új filmjét egyszerre hat teremben is vetítették a 41. Magyar Filmszemle nyitónapján február 2-án este a MOM Parkban. Történelmi fantáziának, az obligát Jancsó-eszközök összefoglalásának, vagy inkább újra felvonultatásának nevezhetnénk a filmet. Tekintettel arra, hogy élő filmes klasszikusaink egyike, Jancsó Miklós letett az asztalra két olyan munkát, ami a magyar filmtörténetnek örök érvényű csúcsértéke (Oldás és kötés, Szegénylegények), s számos izgalmas kísérletező, koprodukciós mű fűződik a nevéhez (Mindennapi félelem, Attila stb.), maradjunk abban, hogy majd a film igazi mozis bemutatóján igyekszünk tiszteletteljesen, árnyaltan értékelni ezt az alkotást. Ennél többet mondani egy premier előtt vetített filmről nem illő.
Az sem biztos, hogy jót tesz a magyar szemlék nimbuszának, ha ennyire megpróbálunk elszakadni az ünnepélyes külsőségektől, mint az utóbbi években, hiszen a méltóságteljes, a filmkarnevál fényéhez illő műsor most már elkezdett hiányozni a közönségnek, bár kifejezetten tetszett a Muzsikás zenéje és a Honvéd Táncegyüttes parádés műsora. Garas Dezső felvételről mondta el köszöntőjét, melyet sokan és sokszor idéztek már most is: „Mondják, meghalt a film. Hát akkor éljen a film! A 41. Magyar Filmszemlét megnyitom.” Bár az jogos, hogy a kultúra, a gazdaság, a politika minden területén többszörösen megbukott szocialista–liberális hazai kormány, amelyet minden idők egyik legrosszabb magyar kabinetjének szoktak nevezni, nem szerepeltetett egyetlen politikust sem a szemleünnepen. Legalább elkerülték azt a kínos jelenetet, ami az utolsó, 1990-es pártállami filmszemlén zajlott le, rövid idővel a parlamenti választások előtt. Akkor a filmfőigazgatót füttykoncert akadályozta meg ünnepi beszédének elmondásában. A nemtetszés-nyilvánítás nem neki, hanem a Kádár–Grósz–Németh-kabinetnek szólt. Garas Dezső is csak felvételről szólt a szemlenyitó közönségéhez, pedig a jeles színművészt nyilván nem fütyülte volna ki senki.
Bacsó Péter, Bujtor István, Dargay Attila, Horváth Teri, Kishonti Ildikó voltak az elmúlt év legismertebb elhunyt filmesei, filmösszeállítás idézte meg az emléküket. A Magyar Mozgókép Mestere díjat idén Rózsa János és Grunwalsky Ferenc kapja meg a záróünnepen. Grunwalsky Ferenc az elismerést majd akkor veszi át, amikor lemondása a Magyar Mozgókép Közalapítvány éléről jogi értelemben is hivatalossá válik. Életműdíjat vesz majd át szintén a záróünnepen Révész Gitta, a Magyar Filmlaboratórium produkciós vezetője, Nagy Anna színésznő, Szoboszlay Péter animációsfilm-rendező, Zsombolyai János operatőr-rendező, Pásztor József gyártásvezető és Djoko Rosic szerb–bolgár színész.
Gulyás Gergely nevetségessé tette Magyar Pétert, így reagált Magyar ámokfutására