Megnyitó kormánypolitikusok nélkül

A február 2-tól 8-ig tartó 41. Magyar Filmszemlén öt kategóriában kilencvenöt alkotás vetélkedhet. Számos információs vetítésen szembesülhetünk a filmművészet és a filmdokumentumok szélesebb palettájával. Kísérleti és kisjátékfilmeket vetítenek a másik fő helyszínen, az Uránia Nemzeti Filmszínházban is. A rendezvény költségvetése idén 160 millió forint. A szervezőbizottság jelentése szerint a 41. Magyar Filmszemle nyitónapján 1956 néző tekintette meg Jancsó Miklós Oda az igazság című filmjét. A szemle iránti kiemelkedő érdeklődést jelzi, hogy a két helyszínen (Palace MOM Park és Uránia Nemzeti Filmszínház) elővételben már 25 600 jegy elkelt, és 16 előadás telt házas. Ennek ellenére szinte minden filmre kaphatók még jegyek.• A mustra idén Balázs Béla és Major Tamás emléke előtt tiszteleg • Rendhagyó belépő szigorúan a mozizás szellemében

2010. 02. 03. 13:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jancsó Miklós filmje után a legtöbb néző – az eddigi pénztárjelentés szerint – a Bibliothéque Pascal (Hajdú Szabolcs), a Kolorádó Kid (Vágvölgyi B. András) és a Team Building (Almási Réka) című filmekre várható. Eddig négy pótelőadást tűztek ki a Palace MOM Parkban: Almási Réka: Team Building – 02.06., szombat 22:45 Palace MOM Park 2-es terem. Vágvölgyi B. András: Kolorádó Kid – 02.06., szombat 21:15 Palace MOM Park 5-ös terem, Hajdú Szabolcs: Bibliothéque Pascal – 02.06., szombat 23:30 Palace MOM Park 7-es terem, Makk Károly: Így, ahogy vagytok – 02.07., vasárnap 22:15 Palace MOM Park 4-es terem. Szerdán, február 3-án 15:00-től 17:00-ig tart a Magyar Filmklubok és Filmbarátok éves rendes közgyűlése a Palace MOM Park 9-es termében.

Jancsó Miklós Oda az igazság című, 480 milliós költségvetéssel készült új filmjét egyszerre hat teremben is vetítették a 41. Magyar Filmszemle nyitónapján február 2-án este a MOM Parkban. Történelmi fantáziának, az obligát Jancsó-eszközök összefoglalásának, vagy inkább újra felvonultatásának nevezhetnénk a filmet. Tekintettel arra, hogy élő filmes klasszikusaink egyike, Jancsó Miklós letett az asztalra két olyan munkát, ami a magyar filmtörténetnek örök érvényű csúcsértéke (Oldás és kötés, Szegénylegények), s számos izgalmas kísérletező, koprodukciós mű fűződik a nevéhez (Mindennapi félelem, Attila stb.), maradjunk abban, hogy majd a film igazi mozis bemutatóján igyekszünk tiszteletteljesen, árnyaltan értékelni ezt az alkotást. Ennél többet mondani egy premier előtt vetített filmről nem illő.

Az sem biztos, hogy jót tesz a magyar szemlék nimbuszának, ha ennyire megpróbálunk elszakadni az ünnepélyes külsőségektől, mint az utóbbi években, hiszen a méltóságteljes, a filmkarnevál fényéhez illő műsor most már elkezdett hiányozni a közönségnek, bár kifejezetten tetszett a Muzsikás zenéje és a Honvéd Táncegyüttes parádés műsora. Garas Dezső felvételről mondta el köszöntőjét, melyet sokan és sokszor idéztek már most is: „Mondják, meghalt a film. Hát akkor éljen a film! A 41. Magyar Filmszemlét megnyitom.” Bár az jogos, hogy a kultúra, a gazdaság, a politika minden területén többszörösen megbukott szocialista–liberális hazai kormány, amelyet minden idők egyik legrosszabb magyar kabinetjének szoktak nevezni, nem szerepeltetett egyetlen politikust sem a szemleünnepen. Legalább elkerülték azt a kínos jelenetet, ami az utolsó, 1990-es pártállami filmszemlén zajlott le, rövid idővel a parlamenti választások előtt. Akkor a filmfőigazgatót füttykoncert akadályozta meg ünnepi beszédének elmondásában. A nemtetszés-nyilvánítás nem neki, hanem a Kádár–Grósz–Németh-kabinetnek szólt. Garas Dezső is csak felvételről szólt a szemlenyitó közönségéhez, pedig a jeles színművészt nyilván nem fütyülte volna ki senki.

Bacsó Péter, Bujtor István, Dargay Attila, Horváth Teri, Kishonti Ildikó voltak az elmúlt év legismertebb elhunyt filmesei, filmösszeállítás idézte meg az emléküket. A Magyar Mozgókép Mestere díjat idén Rózsa János és Grunwalsky Ferenc kapja meg a záróünnepen. Grunwalsky Ferenc az elismerést majd akkor veszi át, amikor lemondása a Magyar Mozgókép Közalapítvány éléről jogi értelemben is hivatalossá válik. Életműdíjat vesz majd át szintén a záróünnepen Révész Gitta, a Magyar Filmlaboratórium produkciós vezetője, Nagy Anna színésznő, Szoboszlay Péter animációsfilm-rendező, Zsombolyai János operatőr-rendező, Pásztor József gyártásvezető és Djoko Rosic szerb–bolgár színész.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.