Regőczi István vehette át a Parma fidei-díjat + Képriport

Regőczi István plébános kapta az idei Parma fidei – a hit pajzsa elnevezésű díjat, amelyet Mádl Dalma, a korábbi köztársasági elnök felesége nyújtott át a kitüntetettnek szombaton Budapesten. A díjazottnak Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek levélben gratulált.

MNO
2010. 02. 27. 13:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Batthyány téri Szent Anna-plébániatemplomban a díjátadáson Semjén Zsolt, a KDNP elnöke hangsúlyozta: az egyház többet szenvedett 1944 után, mint előtte ezer évig. A kommunizmus alatt államosították intézményeiket, feloszlatták a szerzetesrendeket, s ezzel több mint tízezer rendtagot utasítottak ki a kolostorokból – mondta. Emlékeztetett arra, hogy a két diktátor, Hitler és Sztálin egyaránt lebecsülte az egyház jelentőségét. A történelem csodájának nevezte a pártelnök, hogy az egyház túlélte az üldöztetéseket.

Az ünnepségen Bolberitz Pál apostoli protonotárius, egyetemi tanár, a díj első kitüntetettje laudációjában a mostani kitüntetettről, Regőczi Istvánról elmondta: 1915-ben született, a teológiát Belgiumban végezte, ahol 1943-ban pappá szentelték. 1945-től Máriaremetén volt hittanár és káplán, majd Vácon megalapította a Sasfiókák elnevezésű gyermekotthont, ahol több mint 300 hadiárvát gondozott. Intézményét 1949-ben államosították, őt pedig a kistarcsai internálótáborban tartották fogva 1953-ig. Ezután Máriabesnyőn lelkipásztori szolgálata mellett illegális gyermekotthont létesített, amiért 1957-ben újra bebörtönözték. 1969-ben politikai fogolyként újabb 23 hónapot töltött fegyházban, ezzel összesen 6 évig volt a kommunizmus börtöneiben. Szabadulása után Pestszentlőrincen volt kisegítő lelkész, majd zarándokházat alapított. Vácon 1992–2002 között teljesített szolgálatot, ahol börtönmissziót is végzett – folytatta. Hozzátette: Regőczi István 11 magyar és 5 flamand nyelvű könyvet írt, és ma is aktív, az általa létrehozott zarándokhelyen, a kútvölgyi főkápolnában szolgál.

A Hit pajzsa díjat – amelyet a kommunizmus áldozatainak emléknapja, február 25-e alkalmából adományoznak 2002 óta minden évben – Gyurkovics Tibor író és Horváth Béla akkori kisgazda parlamenti képviselő alapította. A díjat azoknak az egyházi személyiségeknek ítélik oda, akik a kommunista diktatúra alatt is hűségesek maradtak hitükhöz. Az elismerést tavaly Kuklay Antal körömi plébános kapta, aki az 1956. november 4-i szovjet katonai beavatkozás után segített menekülni az ELTE joghallgatóinak, 1957 májusában ezért letartóztatták, és tíz év börtönbüntetésre ítélték, 1963-ban szabadult. A kitüntetéssel járó vörösréz pajzs Madarassy István ötvösművész, míg az arany érdemérem Bozó József éremtervező munkája.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.