elmundo.es – Spanyolország
A liberális lap arról írt szerdán, hogy a spanyol szocialista Diego López Garrido, a külügyminisztérium európai ügyekért felelős államtitkára levonta az izlandi vulkán kitörése következtében kialakult közlekedési káosz egyik tanulságát: sürgősen fejleszteni kell az uniós vasúthálózatot. Siim Kallas, az Európai Unió észt közlekedési biztosa hasonló szellemben nyilatkozott az Európai Parlamentben tartott vita során, és megígérte, hogy figyelembe fogják venni az európai légtér lezárása nyomán kialakult káosz miatt kapott lakossági „visszajelzéseket”.
Az uniós rovat másik fontos írása az EP-ben erősödő ellenérzéseket tolmácsolta az uniós külpolitika új testületének működése kapcsán. Az Európai Parlament néhány frakcióvezetője szerdán közleményben hozta nyilvánosságra álláspontját: készek megakadályozni az újonnan létrehozandó diplomáciai testület működését, ha nem a közös európai álláspontokat képviseli, hanem az egyes tagállamok puszta eszköze marad. A néppárti, a szociáldemokrata és a liberális képviselők szerint az új külpolitikai főmegbízott, a brit Catherine Ashton bárónő az Európai Tanácsnak beterjesztett dokumentumtervezetében nem képviseli a közös európai érdekeket, és nem is ad semmilyen többletet az európai külpolitikához – fogalmazott a közlemény. Az alkalmi hármas koalíció 533 szavazatot, azaz minősített, kétharmados többséget képvisel a 736 tagú parlamentben. Ha a közlemény nem hatna, a frakcióknak ezenkívül van még egy fegyverük: az EP dönt Ashton hivatalának pénzügyeiről.
expresso.clix.pt, diario.iol.pt, cm.jornal.xl.pt, dn.sapo.pt – Portugália
A portugál lapokban már mindennap a vezető hírek között szerepel az állam gazdasági helyzetének külső és belső megítélése. Csütörtökön Brüsszelben járt Fernando Teixeira dos Santos, a kisebbségi szocialista kormány pénzügyminisztere, és így reagált a portugál államcsőddel kapcsolatos, most már nem egységes szakértői véleményekre: nem kell foglalkozni minden előrejelzéssel. Egy héttel ezelőtt két tekintélyes – angolszász – gazdasági szakértő azt jelezte előre, hogy a görögök után a portugálokat kell majd megsegíteni külső államadósságuk és rendkívül magas költségvetési hiányuk miatt. Majd a most is tartó hitelválságot már 2006-ban előrevetítő Nouriel Roubini mindezt másnap még meg is toldotta jóslatával: Portugália kiléphet az euróövezetből.
A vasárnap nyilatkozó Aníbal Cavaco Silva elnök szerint nem kell tartani az államcsődtől. Szerdán az IMF is visszakozott korábbi borús előrejelzéseihez képest, mert már nem lát veszélyt se a görög, se a portugál gazdasági helyzet kapcsán. Egy portugál közgazdász, Jorge Nascimento Rodrigues szerint viszont hazájában is még mindig nagy az államcsőd kockázata, mert romlottak mindkét ország külső adósságteljesítésének mutatói.
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett - 6/3: Lakos Eszter