Kávébehozatalra szorult Kolumbia

A mexikói kukoricaimport első – és azóta megszokott – hírei fölött még viszonylag gyorsan napirendre tért a világ – a mexikói lakosság nem –, a kolumbiai kávéimport hírének minapi bejelentésére azonban felkapták a fejüket az újságírók és a szakértők. A kolumbiai ugyanis a világ legfinomabb kávéi közé tartozik testes, enyhén savanykás, dióíze miatt, és a dél-amerikai ország a világ harmadik legnagyobb exportőre volt – egészen tavalyig.

2010. 04. 21. 11:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kolumbia a tavalyi rossz – 33 százalékkal kevesebb – termés miatt már 2009-ben kénytelen volt Peruból, Ecuadorból és Brazíliából importálni – 770 ezer 60 kilós zsákkal –, hogy el tudja látni a belső keresletet. Országszerte, de a világon is megütközést keltett a kávétermesztők szövetségének bejelentése: Luis Genaro Munoz csak „kivételes esetnek” tartotta az idei importot, és indoklása szerint a szövetség azért döntött a három dél-amerikai ország mellett, mert az ottani kávészemek aromája hasonló a hazaiéhoz. A kávéimport ténye nem újdonság Kolumbiában, először 2004-ben voltak kénytelenek importálni, de az idei rossz termés minden korábbi negatív rekordot megdöntött. A tavalyi 8 millió zsákos – 36 év alatt a legrosszabb – termés után idén 11 millió zsák betakarítására számít termesztő és szövetség egyaránt. De a szövetség újdonsült irányítója nem titkolta el az ágazat nehézségeit.

A 45 millió lakosú országban 527 ezer család, összesen hárommillió személy fő megélhetési forrása a kávétermesztés, és a kormány kiemelt programokkal támogatja az egy évszázada az ország egyik fő bevételi forrásának számító ágazatot. A fiatalokat azonban már nagyon nehéz vidékre csábítani, és néhány éve az éghajlat sem éppen barátságos a kávéültetvényekkel. Az egyik volt miniszter szerint az ágazat felelősei nagyon rosszul kezelték a termés csökkenésének hírét, ezért a világ kávépörkölő nagyvállalatai megorroltak Kolumbiára.

Egyébként 2008. január elsejétől Mexikóban is életbe lépett az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó között még 1994-ben életbe lépett Észak-Amerikai Szabad Kereskedelemi Szerződés (NAFTA) mezőgazdasági fejezete, azóta is egyre többször téma, hogy Mexikó – a név jelentése: a kukorica népe – kénytelen importálni, mert az Egyesült Államokban a mexikói takarmánykukoricát a biodízel előállításához használják, Mexikó meg kénytelen módosított kukoricát importálni a belső szükséglet ellátásához. Természetesen drágábban. Nem szabad megfeledkezni arról a tényről sem, hogy a 2002-ben megválasztott kolumbiai elnök, Álvaro Uribe évek óta hiába próbálja megkötni a szabad kereskedelmi szerződést az Egyesült Államokkal, Washington hivatalosan emberi jogi ügyek miatt ódzkodik az aláírástól.

(BBC Mundo, semana.com, eltiempo.com – Kolumbia)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.