Pósa Lajos költő, Az én újságom szerkesztője divatba hozta Pesten a magyar nyelvet

Hódmezővásárhelyen, a Városháza dísztermében pénteken Lázár János polgármester nyitja meg az emlékkonferenciát, amelyen Pósa Lajos születésének százhatvanadik évfordulójára emlékezik a város.

2010. 04. 16. 6:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénteken délelőtt 11-től Lázár János polgármester köszöntője után Pósa Lajos Jár a baba jár, Isten hozott, fecskemadár, Tu-ú, tu-ú, tuú – című verseit adják elő az Exner Leó Óvoda növendékei. Pregitzer Fruzsina Jászai-díjas színművész Bródy Sándor Egy parasztasszony meg a fia című novelláját mondja el. A konferencián, amelyet Kun Miklós Jenő irodalomtörténész, Pósa-kutató és Soós Csilla könyvtárigazgató szervezett Kun Miklós Jenő, Mikola Gyöngyi, Kőházy-Kis Margit, Apró Ferenc elemzései hangzanak el Pósa Lajos életművéről és életpéldájáról. Délután fél háromkor a Németh László Városi Könyvtárban avatja föl Gábor Emese Pósa Lajos mellszobrát Mács József Bátka-pozsonyi író. A szobrot megáldja Bán Csaba református lelkész. Közreműködik Roth Előd nyíregyházi kisdiák és a Péczely Attila Alapfokú Művelődésoktatási Intézmény tanári kvartettje. A városháza dísztermében Gábor Emese Pósa illusztrációiból, a Német László Városi Könyvtár előcsarnokában Pósa Lajos munkásságának dokumentumaiból nyílik kiállítás.

Pósa Lajos költő és hírlapíró (akiben dédnagybátyámat tisztelhetek) 1850. április 9-én született Radnóton, Gömör vármegyében. Középiskoláit Rimaszombaton kezdte el, Sárospatakon, a nagynevű református kollégiumban fejezte be. Egyéves reáliskolai segédtanárkodás után először Budapesten volt hírlapíró, majd a Szegedi Napló munkatársa lett. 1883-ban kinevezték a szegedi színház titkárának. 1889 végére már országos reputációval rendelkező gyermekköltőként hívta őt a fővárosba a Singer és Wolfner Kiadó. Ekkor alapították meg Az én újságom című legendás gyermekirodalmi folyóiratot, amelynek Pósa 1914. július 14-én, kilencvenhat évvel ezelőtt bekövetkezett haláláig szerkesztője volt. Pósa bácsi költészetével, felesége, a népszerű „Pósa néni” meséivel, folyóiratával a dekadencia divatjának XIX. századvégi, XX. század elei korszakában divatba hozta az életörömöt, a hazaszeretetet, Isten és a család tiszteletét.

Saját korában is sokan fitymálták, de még nagyobb volt azoknak az olvasóknak és kortársaknak a száma, akik rajongva szerették. Korabeli cikkekben, olvasói levelekben sokan fejezték ki abbéli vágyukat, hogy Pósát terjesszék föl Nobel-díjra. A magyar naturalizmus író óriása, Bródy Sándor, aki pedig egészen más stíluseszményt vallott magáénak, azt írta 1914-ben a Pósa-gyűjteményes kiadás előszavában, hogy ha Burns írta volna Pósa verseit, az egész világ tapsolna Pósa Lajosnak. Pósa Lajos elkövette azt a rendkívüli jó tréfát – írja Bródy, – hogy ma, Budapesten, de más helyeken is, az apák és nagyapák nem tudnak beszélni unokáikkal, mert ezek úgy beleszerettek abba a nyelvbe, amelyet Pósa írt nekik, hogy nem akarnak németül tanulni és írni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.