„A nagybankok fojtogatják Svájcot”

A Neue Zürcher Zeitung május 1-jei tudósításában a szakszervezetek nagybankok elleni felhívását ismerteti. A Der Spiegel beszámol arról, hogy az új alsó-szászországi miniszter menedzserként a legalitás határán mozgó munkaszerződéseket kötött.

2010. 05. 02. 9:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neue Zürcher Zeitung

A napilapban A bankok a május 1-jei szónokok célkeresztjében című cikkében tudósít a munka ünnepének emlékbeszédeiről. Andreas Rieger, az Unia szakszervezet elnöke a baseli május 1-jei rendezvényükön a nagybankokat bírálta. Itt az ideje, hogy lerázzuk a nagybankok uralmát – mondta Rieger. Egyúttal lemondásra szólította fel a liberális Hans-Rudolf Merz pénzügyminisztert. „A nagybankok fojtogatják Svájcot”– fogalmazott Rieger 1500-2000 fős hallgatósága előtt a baseli piactéren. Rieger egy bónusz adót követelt, valamint kemény jogszabályi feltételeket kívánt a pénzvilág számára. Pascale Bruderer Wyss, a nemzetgyűlés szocialista elnöke a túlzott menedzseri jutalmakat kárhoztatta és azok szabályozását követelte. Az ilyen ösztönzési modellek téves és problémás vonzerőt gyakorolnak – tette hozzá. A politika feladata, hogy a párthatárokon túl a bónusz kifizetések rendszerének kérdéseire választ adjon – fogalmazott a szocialista képviselő.

Der Spiegel

A hírmagazin Özkan állítólag a legalitás határán mozgó munkaszerződéseket kötött című cikkében foglalkozik az új alsó-szászországi miniszterrel kapcsolatos történésekkel. Németország első muzulmán minisztere most múltja miatt került a bírálatok kereszttüzébe. Amikor menedzserként a postai szolgáltatásokkal foglalkozó TNT nevű cégnél dolgozott az alkalmazottak csak 7,50 eurós órabérért dolgoztak. A lap birtokában lévő 2008-as szerződésből kiderül, hogy a munkatársak csak 20–22 szabadnapot kaptak és a bruttó bérükben tíz százalékig terjedő többletmunkát is benne foglaltak. Otto Ernst Kempen munkajogász szerint Özkan ezzel „a törvényesség határán lévő munkaviszonyokat” teremtett. Neki jogászként tudnia kellett, hogy a postánál akkor 9,80 euró volt hatályos minimálbér, ezzel ő a jó erkölcsbe ütköző megállapodást erőltetett a munkavállalókra – vélekedik a Frankfurt am Mainban oktató professzor. A TNT-nél eltöltött időszakához kapcsolódó vádakról Özkan nem kívánt nyilatkozni. „A jól végzett munkát méltón meg kell fizetni” – nyilatkozta a Spiegelnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.