Belefojtották a szót a brazil elnökbe

A brazil Folha de Sao Paulo pénteki híre és videofelvétele: a köztévé belefojtotta a szót a brazil elnökbe. A spanyol sajtó a súlyos gazdasági nehézségeket kísérő belpolitikai válság egyik lehetséges megoldását vázolta föl.

2010. 05. 09. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

folha.uol.com.br – Brazília

Brazíliában merőben szokatlan, de nem előzmények nélküli incidensre került sor pénteken. A brazil Folha de Sao Paulo írása is mellékelte a videofelvételt, amelyen a köztévé egyszerűen lekeverte a brazil elnök hangját, amint beszélni kezdett kiszemelt utódjelöltjéről, Dilma Rousseffről. A köztévé azzal magyarázta a rendező döntését, hogy Luiz Inácio „Lula” da Silva már kétszer kapott – viszonylag jelentéktelen – pénzbüntetést, amiért jóval az engedélyezett kampányidőszak kezdete, idén július ötödike előtt méltatta Dilmát a nagy nyilvánosság előtt.

lavanguardia.es, elpais.es, elmundo.es, abc.es stb. – Spanyolország

A katalán La Vanguardia is az Összetartás és Unió (CiU) nevű kereszténydemokrata-liberális pártszövetség madridi frakcióvezetőjének nem kis meglepetést okozó javaslatáról írt. Josep Antoni Duran Lleida pénteken ugyanis azt javasolta a madridi alsóházban, hogy a nehéz gazdasági helyzet miatt alakuljon koncentrációs kormány minden pártból, ahogy már néhányszor a spanyol történelemben. Ez annyit jelent a spanyol parlamenti házszabály és az alkotmány szerint, hogy bizalmatlansági indítványt kell benyújtani a kisebbségi szocialista kormány ellen. Artur Mas, a párt liberális szárnyának vezetője elmondta a La Vanguardiának adott interjúban, hogy utoljára 1981-ben került szóba ez a lehetőség a gazdasági és politikai válság, és az akkor szétesett kormánypárt miatt is. Mas hangsúlyozta, hogy erre a megoldásra azért is szükség van, mert szerinte teljesen elhasználódott a 2004 óta kisebbségben kormányzó szocialista párt (PSOE) miniszterelnöke, José Luis Rodríguez Zapatero. Amennyiben a legnagyobb ellenzéki párt, a Néppárt (PP) úgy látja jónak, akkor benyújtja ellene a bizalmatlansági indítványt, és előre hozott választásokat írnak ki, hogy a szocialista párt más jelölttel indulhasson. De Mas leszögezte, hogy a CiU csak akkor támogatja a PP ezen javaslatát, ha ezentúl egészen másképp viszonyul Katalóniához, mert a parlamenti játékszabályok szerint egyébként sehova sem vezetne egy ilyen indítvány. A PP ugyanis kifejezetten ellenségesen szemléli a katalán érdekeket, de a CiU nem köti egyéb feltételekhez az említett bizalmatlansági indítványt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.