estadao.com.br – Brazília
Sao Paulo kisebbik lapja a szövetségi rendőrség (PF) hírszerzésének titkos jelentésére hivatkozva közölte, hogy már Brazíliában is támaszpontot épített ki a kolumbiai gerillaszervezet, a FARC. Az állítás ellentétben áll a brazil kormány hivatalos álláspontjával, amely tagadja, hogy a radikális marxista Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) berendezkedett volna az ország területén. Két hete megírta a legtöbb brazil lap is, hogy Manausban a szövetségi rendőrség elfogta Tataretót, alias José Samuel Sánchezt, aki nem más, mint a kolumbiai gerillák egyes számú frontjának vezetője.
A kolumbiai hadsereg támadásai miatt egyre inkább sarokba szorult FARC a szövetségi rendőrök szerint úgy döntött, hogy biztonságosabb területre helyezi át bizonyos tevékenységeit, például a brazil Amazónia egyik nagyvárosába, Manausba. „Tatareto” fedőcégek révén Kolumbiába juttatta a kokainszállítmányokat, cserébe logisztikai eszközök beszerzésére alkalmas vállalatokat alapított.
lavanguardia.es – Spanyolország
A katalán lap havannai tudósítója nem kis meglepetésről számolt be a minap: Jaime Ortega, a havannai érsek közbenjárására Raúl Castro állam- és kormányfő hozzájárult az úgynevezett Fehér Ruhás Asszonyok – bebörtönzött ellenzékiek női hozzátartozói – legutóbbi békés felvonulásához anélkül, hogy a kormánypárti csoportok szétzilálták vagy zaklatták volna őket. A hír a külföldi elemzők szerint nagy horderejű, és II. János Pál pápa 1998-as kubai látogatásához mérik jelentőségét.
A legalább két – politikai és gazdasági – válsággal sújtott szigeten ugyanis a nagyon is létező szocializmus ellenére azóta is virágoznak a vallási szervezetek engedéllyel és engedély nélkül. A keresztény és keresztyén felekezetek egymással is vetélkednek, de egyelőre a katolikusok jutnak egyre nagyobb befolyáshoz a kommunista szigeten. A katolikusok lépéselőnyét jelzi, hogy júniusban érkezik Kubába Dominique Mamberti, a Vatikán külügyminisztere is.