clarin.com.ar – Argentína
A magát függetlennek tekintő Clarín cikke arról a fogorvosról írt, aki nem mindennapi módon hálálta meg egy fővárosi gyermekkórháznak, hogy megmentették a fiát. Alberto Silvoso fia öt éve rákos beteg lett, és mivel az aggódó apa sokat sétált a kezelések közben a kórház csúnya és elhanyagolt falai között, már akkor felötlött benne a gondolat, hogy mennyivel jobban éreznék magukat benne betegek, orvosok és ápolók, ha színesek lennének a falak.
A sikeres gyógyulás után az ötletet ígéret és tettek követték: a fogorvos (és műkedvelő festőművész) 60 segítőtársával – művészekkel, rajztanárokkal, képzőművész főiskolásokkal és más önkéntesekkel – együtt tavaly októbertől kezdve fél év alatt üde színeket és formákat varázsolt a kórház mintegy 150 méter hosszú egyik utcai frontjának falára. A rendkívüli „hálapénz” eme formáját szerdán avatták föl hivatalosan, a Garrahan gyermekkórház fala ma már a gyermeki képzelet történeteit ábrázolja – egyelőre csak ezen a falrészen.
Cincodias.es, Expansion.com – Spanyolország
Természetesen a spanyol gazdasági lapok is figyelemmel kísérik a görög válság, vagy inkább ahogy a helyi lapok fogalmaznak, az új görög tragédia spanyolországi következményeit. A baloldali kormányhoz közeli Cinco Días vezető híre: Cándido Conde-Pumpido, a legfőbb ügyész a pénzmosás elleni európai szeminárium szünetében tartott nemzetközi sajtótájékoztatón egyenesen az euró elleni gazdasági bűncselekménynek tartja a közös uniós valuta elleni spekuláns lépéseket.
Conde-Pumpido ezért mindenképpen javasolja, hogy az EU szervezze meg az európai főügyészséget is, hogy közösen tudjon fellépni a gazdasági bűncselekmények eme fajtája ellen is. Pumpido hangoztatta, hogy Spanyolország különösen ki van téve ezeknek a bűnözőknek. Az ibériai országban jelenleg is egyszerre három nagyszabású ügyészi eljárás – a Minutas-, a Fehér Bálna- és a Malaya-akció – zajlik, amely főleg az egyik népszerű andalúziai fürdőhelyen, a Costa del Solon elkövetett pénzmosási bűncselekmények ügyében illesztgeti egymáshoz az elég bonyolult kirakós játék egymással összefüggő elemeit.
A jobboldali gazdasági napilap, az Expansión a kormány hiteltelen gazdaságpolitikájában látja a befektetők kivonulásának okát. A lap megkereste a Spanyolországban érdekeltségekkel rendelkező kereskedelmi kamarákat, akik közül többen azt közölték az Expansión munkatársával, hogy egyre több cég kér információkat a spanyol gazdaság valós helyzetéről, mert attól tartanak, hogy ide is átterjed a görög válság következménye. Az olasz kamara madridi képviselője, Giovanni Arico elmondta, hogy az elmúlt fél évben 35 százalékkal esett vissza az Olaszországba irányuló kivitel mennyisége, mivel a médiumokban az előrelátó és alaposan mérlegelő olasz vállalkozók pontosan követik az eseményeket – korábban még havonta négy olasz cég alakult Spanyolországban, most csak egy.
cmjornal.xl.pt, publico.clix.pt, jornaldenegocios.pt – Portugália
A spanyol lapokon kívül a portugálok is idézték Jean-Claude Trichet-t, az Központi Európai Bank (BCE) elnökét, aki hangsúlyozta a BCE kormányzóinak kihelyezett lisszaboni sajtótájékoztatóján, hogy egészen más Görögország és Portugália vagy Spanyolország esete. Elég összehasonlítani a számokat és a körülményeket, hogy bárki számára egyértelműen kiderüljön ez a tény – mondta Trichet. De hozzátette, hogy minden egyes tagállamnak el kell készítenie az állami pénzügyek konszolidációs tervét. A lisszaboni tanácskozáson egyébként bejelentették, hogy a bank továbbra is a történelmi 1 százalékos szinten tartja az irányadó kamatlábakat, ahonnan nem mozdultak el tavaly május óta.