Retteg a világ Mr. Végzet újabb jóslataitól

Nouriel Roubini, a világgazdaság vészmadara címre lassan teljes joggal pályázó közgazdász ismét magára irányította a figyelmet. A Harvard Egyetemen is tanító Roubini - aki 2006 szeptemberében pontosan megjósolta az Egyesült Államokban végül 2008-ban valóban beköszönő hitelválságot - ezen a héten jelentette meg legújabb könyvét New Yorkban és Londonban. Fogy a német adófizetők türelme az euró iránt, idézte a spanyol Expansión az egyik német felmérés eredményeit.

2010. 05. 15. 14:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gazdasági válságok című kötetében újabb vészterhes jóslattal állt elő: újabb tőzsdekrachokat, új hitelstopokat, és nyomasztó globális recessziót vetített előre. A Mr. Végzetnek (Mr. Doom) is emlegetett Roubini legutóbb közölt véleménye szerint a Központi Európai Banknak még van mozgástere a válság ügyében, de kevésnek tartja a görög államcsődhöz hasonló esetek megelőzéséhez elkülönített 750 milliárd eurós segélyprogramot. Más szakértőkhöz hasonlóan ő is a szűk esztendők első jeleként értelmezi ezt a rendkívüli uniós intézkedést. A spanyol konzervatív ABC-ben közölt cikk szerzője inkább a pénzügypolitika hívének tartja Roubinit, aki előnyben részesíti ezt a megoldást, mint az ettől eltérő mentőakciókat. Az ABC elemzője magától értetődően a spanyol fejezetre volt kíváncsi, és nyilván nem töltötték el kitörő örömmel az alábbi kilátások.

Roubini nem éppen derűlátó következtetést vont le: az EU jelenlegi válsága ugyanúgy szerkezeti eredetű, mint az Egyesült államokban kialakult helyzet, ezért vagy fájdalmas szerkezeti reformokat kell végrehajtania, vagy szakadhat a monetáris unió Portugália, Spanyolország, Írország és Görögország, az úgynevezett PIGS-államok kényszerű távozásával. Meggyőződése, hogy az EU kemény magja, köztük Németország is tíz évig fegyelmezett adópolitikával készült az euró bevezetésére, és ugyanezt nem lehet elmondani a PIGS-államokról. Roubini így kelt a szerdán bejelentett spanyol megszorító intézkedések védelmére: még mindig sokkal jobb elszenvedni az ilyen csomagot, mint Argentína 2001-es sorsára jutni, utalt a csődöt jelentett dél-amerikai országban egy évre bevezetett kíméletlen pénzügyi korlátozásokra.

A spanyol jobboldali gazdasági lap, az Expansión pénteken közölt egy újabb nagyon rossz hírt, amit a német lakosok már ismernek: a német Allensbach Intézet áprilisi felmérése megállapította, hogy a megkérdezettek kétharmada (67 százaléka) már nem bízik az euróban. Csak 32 százalék tart ki mellette, míg egy évvel ezelőtt ugyanez az intézet még 44 százalékos bizalmat mért a pénzügyi válság kellős közepén. Hans-Werner Sinn, a szintén tekintélyes Ifo Intézet vezetője elmondta, hogy a németek úgy érzik, csak a bolondját járatják velük az euróval. Egyre több német adófizető érzi úgy, hogy az euró csak arra szolgáló ürügy az eladósodott országoknak, hogy velük fizettessék ki a számlájukat.

Sinn a német Süddeustsche Zeitungban megjelenő interjúban úgy fogalmazott, hogy a 750 milliárdos paktummal tulajdonképpen Németország tartja a hátát más országok tartozásaiért. André Schwarz, a Német külkereskedelmi Szövetség vezetője viszont másképp vélekedik: szerinte az euró csak előnnyel járt a német gazdaságnak, mivel elsősorban kivitelre termelő ország. Az euró nélkül viszont lassabban fejlődtek volna az EU tagállamai, és kevesebb német árut vásároltak volna. A német kivitel kétharmada uniós tagországba kerül, és euróban fizetik 80 százalékát. A maga részéről nem lát más alternatívát az euró helyett, mivel munkahelyeket és virágzást biztosít, mondta a szövetség vezetője. Arról nem is beszélve, hogy a német ipar rengeteg pénzt megtakarít az átváltás költségeinek megszűnésével.

(abc.es, expansion.com – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.